RÖLANTİDE TİTREME,ÇEKİŞTE DÜŞME VS

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Benim aklıma subap ayarı geliyor
Mehmet abinin dediği gibi subap ayarı opelde yok yağlı subaptır kendisini otomatik ayarlar kullandığın yağ kalın olursa subap vurma sesi yapar kalın yağda fincan içine düzgün yağlama olmaz sıkılaşır birebir yağını koymak şart subap sadece rektefeci kapağa subap takarken ayarlar ve bir daha ayar yapılmaz kendisini ayarlar sonrasın da yanık subap motoru tekletir çekiş olmaz soğuk iken stop eder piston basıncı ölçülür bu net cevap değildir basınç çıkar düzgün denir hem sıcak hem soğuk iken kompresör yön testi yapılır sonrasında külbütör çıkarılır soğuk iken sentil ile kontrol edilir ve egzoz ve emme manifoldu sökülür göz ile subaplara bakılır en net bu ikisidir zaten bakınca şişmiş ve açık oluyor

Aömdr

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Simdik buradaki mesele arızayı iyi araştırmak geçenler Astra h 1.6 xer motor yaptık sensör 1 arızalı idi değerlerini okudum evet arızalı dedim sensör 2 de arızalı gösteriyordu ve egzozda sorun var gibiydi ben bunları ilk sensör tetikler diye GM marka çıkarıp Delphi taktım aracın marşı ve gaz tepkisi değişti tabi hemen değil biraz sürdükten sonra sonrasında kodları silip abiyi yolladım takip et dedim ve konum sensör tekrar arıza yaktı sonra geldi konum 1 sensörü çıkarıp katalizöre baktım içi dolmuş çünkü katalizör aracı sürdüğümde aracı bişey tutuyor gibiydi çekiş yoktu hiç sonra katalizör çıkarıp yenisiyle değiştirin ve sensör 2 arızası gitti ve çekiş aşırı iyi hale geldi yani arizayi iyi tespit etmek şart bu durumda
@Kaan. Hocam dün sensörü çıkardım daha iki ay olmadı takalı ve bildiğin is içinde simsiyahtı. sorun partikülde olabilir dediğin gibi ... 2 haftadır hiç uyarı yakmadı lakin sensörü o halde görünce şüphelendim... katalizör değişimin maliyeti ne oldu acaba ?

Aömdr

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
@Kaan. Hocam dün sensörü çıkardım daha iki ay olmadı takalı ve bildiğin is içinde simsiyahtı. sorun partikülde olabilir dediğin gibi ... 2 haftadır hiç uyarı yakmadı lakin sensörü o halde görünce şüphelendim... katalizör değişimin maliyeti ne oldu acaba ?

BEDB5BFE-FCDC-4C21-B1CB-506AA669BC57c254cc057e101520.png

Sahibinden comda şöyle bir ilan gördüm. Partikül filtresi dolumu diyor. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba.

ufukkaya

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Sensör 1 sürekli değişmeli dir dediğim gibi olmalıdır bu motor tam sıcak iken tabi soğuk motorda bu tepkiyi vermez sensör okuma yapmaz çünkü motor hafızada ki yakıt haritasıyla çalışır motor ısınana kadar sensör 2 ise egzoz sistemin düzgün çalışıyormu ve yanmış egzoz gazı düzgün çıkıyormu diye kontrol yapar
birde benim soracağım şey konum 1 de ki oksijen sensörünün soketini ben dün araç rölantideyken söktüm araçta gram değişiklik olmadı. Zaten titreme yaptığı için daha fazla yapar diye düşündüm ama bu sensörün görevini tam yapmadığı yada bozuk olduğu anlamına gelir mi @Kaan. hocam

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
birde benim soracağım şey konum 1 de ki oksijen sensörünün soketini ben dün araç rölantideyken söktüm araçta gram değişiklik olmadı. Zaten titreme yaptığı için daha fazla yapar diye düşündüm ama bu sensörün görevini tam yapmadığı yada bozuk olduğu anlamına gelir mi @Kaan. hocam
Kısmen doğru sayılır bağzı parçalar da tepki veriyor direk araç bağzı larin da vermiyor

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
BEDB5BFE-FCDC-4C21-B1CB-506AA669BC57c254cc057e101520.png

Sahibinden comda şöyle bir ilan gördüm. Partikül filtresi dolumu diyor. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba.
Maliyet Euro normuna göre değişiyor ondada en fazla burada benim egzozcum tanış 150 200 fark ediyor işçilik dahi xer motordu 800 tuttu egzoz yassı diye oval egzoz da 700 tutuyor

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Dizel de sensör aşırı kirlenebilir ama kurum dolmas 2 hafta içinde bu araç benzinde 2 hafta sonra tekrar geldi sensör değişmiştik söktüm egzzo dolu olmasına rağmen aşırı kirli değildi

Aömdr

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Dizel de sensör aşırı kirlenebilir ama kurum dolmas 2 hafta içinde bu araç benzinde 2 hafta sonra tekrar geldi sensör değişmiştik söktüm egzzo dolu olmasına rağmen aşırı kirli değildi
Ya artık bir şekilde değiştireceğim. 2 aydır uyku uyuyamaz oldum. Zaten temizlikti sensördü oydu buydu derken bu fiyatları bulacak iş .

ufukkaya

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
evet hocam maalesef oksijen sensörü vs değilmiş subaplar sol üsttekin de görüldüğü gibi erimiş bu işlem biraz pahalıya patlıcak ama bi daha opele ve gazlı araçlara bulaşmayı düşünmüyorum burdan tüm arkadaşlara uyarı olsun
2E192865-3230-4CCC-B749-DEA261CA702B.jpeg