Rolanti dalgalanması vectra.

Poyraz06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi forumlar;
Aracın rolantisinde uzun süredir dalgalanmalar oluyordu ve klima tamiratıyla beraber iyice arttı bu sorun araba neredeyse stop etme durumuna geliyor(ort. 600 d/dk'ya düşüyor) ve rolanti normal seviyeye geri çıkıyor.Bende boğaz kelebeği ve rolanti ayarlayıcısını temizledim ve temizlikten sonra ise gaz kelebeği üstündeki gaz teli çekik bir şekilde kaldı ve belli bir süre 2500-3000 devirde çalıştı araç bende teli çekerek rolantiyi normal seviyeye düşürdüm.şimdi araç 900 devirde çalışıyor fakat dalgalanma sorunu ise aynı şekilde devam ediyor.
Bu sorunun bir kaç sebebinin olduğunu öğrendim ve nokta atışı yapmak istiyorum bu konuda
1-Rolanti ayarlayıcının değişmesimi gerekir?
2-Krank devir sensöründen olabileceğini okumuştum nette
3-Hava debimetre den yapabilir mi?

çamdere

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güzel abim aynı sıkıntı bendede vardı . %99 İhtimalle hava akış metresinden kaynaklanıyor çok çabuk bozulabilen bu cihaz tamiri mevcut değildir . ve genelde ucuz oldugu için yan sanayi tercih edilir ve belli bir süre sonra oda bozulur. gidin onu bi gösterin hava akış metresinde GM - BOSCH yazmıyorsa yan sanayidir. hemen yanından okuyabilirsin zaten onu değiştir sıkıntının geçeceğinden eminim .

Poyraz06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesin olarak o olduğundan emin olmalıyız yoksa gider paracıklar :) deneyimli forumcuların yorumlarını bekliyoruz..

çamdere

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesin olarak o olduğundan emin olmalıyız yoksa gider paracıklar :) deneyimli forumcuların yorumlarını bekliyoruz..

Paşam 20 yıldır aracın üstündeyim :) sen ihtimalleri değerlendirmezsen çok paracıkların gider hadi bak işine :D

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle rolanti ayarlayıcısını temizleyin güzelce boaz kelebeği temizlerken ince kanalları da temizleyin
hohlschraube.jpg

artı kulbütörden boğaza giden hortumları artı motor alt blokdan gelen hortumu temizleyin
resimdeki hortum ve boru tamamen temizlensin
images

artı EGR sonra düzelmedi bakarız
kolay gele bu arada gaz telinizi W40 ile temizleyip yağlayın takılı kalmasın.

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
hava akışmetrenin fişini çekip aracı deneyin eğer düzelirse sorun ordadır,rölanti ayarlayıcısını ise sadece dıştan değil arkasındaki aliminyum kapağı açıp içini dağıtıp temizleyin,gaz kelebeğinde çivinin bile zor girdiği küçük bir delik var onun da açık olduğundan emin olun....

Poyraz06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Alüminyum kapağa dokunmamıştım onu nasıl çıkarıyoruz.Ayrıca vakum hortumlarını hangi sprey-sıvı ile temizlesem daha etkili olur.Hava debimetre önerinizi en kısa diğer yöntemlere ek olarak deneyeceğim tavsiye için sağolun..

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vakum hortumları temizlemektde bahsetmedik ki :)
kelebeğe giren hortumlar artık motor külpütör kapağından gelen hortumlar birde ince kanal var kelebeğin altında resim ekliyorum bu kanalı temizleyin artı rolanti motorunu söktüğünüzde içini temizleyin iki parçadan meydana geliyor sökün mili rahat hareket edecek hale gelinceye kadar temizleyin.
bild1321.jpg

en son arkadaşın dediği debimetre ye geliriz,sonuçta debimetre ucuz değil boşuna para vermeden bunlardan emin olalım, EGR de temizlensin bakalım derim,kolay gelsin
rolanti motoru bu ve kenarında iki vida ile sök mili rahat hareket edecek hale gelsin
200773_1.jpg

yeni conta ile tekrar tak hava almasın contadan
llr.jpg

Poyraz06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Söylediklerini uygulamaya çalışacam abi sağolasın.Birde hortumu ne ile temizleyim plastik ve kauçuğa zarar vermeyen balata spreyi olur mu?