Plastik-metal parçalar arası boya farkı ve montaj kademesi

satch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

Sıfır olarak aldığım Corsa aracımda, kafama takılan ve beni rahatsız eden bazı noktalar oldu. Sizinle paylaşmak ve değerli fikirlerinizi almak istiyorum.

Öncelikle, tampon ve sac parçalar arasındaki boya farkı... Biliyorum, malzeme özelliğinden dolayı muhakkak bir miktar farklılık olacaktır ama; resimlerde de görebileceğiniz gibi, aracımdaki bu fark bana biraz fazla geldi.

İkinci konu ise, çamurluk sacının üst kısmı ile yan direk arasındaki kademe farkı... Aracın sol tarafında bu kademe var, sağ tarafta herhangi bir problem yok (neredeyse sıfıra sıfır). Aracı aldığım yere sormadan önce tanıdık bir yetkili servise danıştım, montajıyla ilgili bir sorun olmadığını belirttiler. Aracı aldığım bayi ise; bu kademenin, çoğu Corsa modelinde olduğunu, fakat istersek bunu çözebileceklerini belirtti. Benim tahminim ise şudur: Bağlantı civatalarının pozisyonu, parçanın köşe noktalarına uzak olduğundan; pres işleminden kaynaklanan eğim/açı sorunu nedeniyle böyle bir kademe oluşması. Bu ikinci konu kafaya takılacak nitelikte öneme sahip bir şey değil belki ama, sonuçta sıfır araç alıyoruz ve Opel gibi bir firmanın, bu tip montaj detaylarına hakim ve bunları çözebiliyor olması gerektiğine inanıyorum, aracı fabrikadan çıkarmadan önce.

Son resimde ise, ön konsolda bulunan bir montaj boşluğunu göreceksiniz (müzikçalar bölgesinin üst kısmındaki boşluktan bahsediyorum). Bunu da sadece bilgi olsun diye ekliyorum. Zira plastik parçalar ve enjeksiyon konusunda bilgi sahibiyim; bu ölçülerdeki (yani büyük olmayan) plastik parçalarda böyle boyutsal problemlerin olması gayet saçma.

Araçla henüz 200 km yaptım ve genel olarak memnunum. Fakat böyle basit hataların, düzeltilmeden, bayilere ve hatta müşterilere kadar ulaştırılması; firmanın adına yakışmıyor, ciddiyet ve saygınlık seviyesini düşürüyor.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
metal ve plastik kısımlardaki boya tonlaması farkı bazı renklerde çok fazla belli oluyor
sizin aracın rengi de bu renklerden
ikinci konuyla ilgili ince ayar yapılması sorunu çözebilir
servis yaparız diyorsa değerlendirin
son parçadaki açıklık sanki dizaynla ilgili gibi
yani o şekilde yapılmak istenmiş gibi görünüyor, hoş durmamış tabi

satch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle, teşekkür ederim.

Bilmiyorum ışıktan dolayı mıdır ama, aracın sağ tarafında (çamurluk, tampon) boya farkı, sol taraftaki farka göre daha fazla gibi.

Servis yapabileceğini söyledi fakat, civatalar işlem görmüş olacak. Her ne kadar aracımı uzun süreli kullanmayı düşünüyor olsam da; aracın o tarafında darbe ya da çamurluk değişimi olmazsa, satarken sıkıntı çıkarabilecek bir durum.

Ön konsol ile ilgili konuyu eksik yazmışım sanırım, benim hatam. Resimde çok belli olmuyor fakat; müzikçalar üst bölgesindeki boşluk sol tarafta oldukça az iken, sağa doğru açılarak devam ediyor.

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o fark honda grubunda nasıl oluyordu :D
araba beyaz tamponlar krem :)

satch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu konuda yorumu ve yaşadığı/bildiği deneyimler olanlar paylaşsın, çekinmesin arkadaşlar :)

Boya kalınlığı için başka bir servise götüreceğim muhtemelen ama, 1-2 hafta boyunca boş zamanım yok ne yazık ki...

isobln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
küçük ayrıntılara takılıp aracınızdan soğumayın bence, keyfini çıkarın boşverin Allah kaza bela vermesin

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bazen plastik parçalarla metal parçalar arasında aynı renkte olsa ışık hüzmesi ve yansıma sebebiyle farklı durabiliyor. Birde metal aksama atılan metalik boya vernikli tamponlardaki ise verniksiz diye biliyorum.