Park Cezası Hakkında Bilinmesi Gerekenler !

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1- Park cezasını trafik polisi şu şekilde yazar. Önce sileceklerden birisi kaldırılır bu genelde ilk görüldüğünde yapılır. Sonra trafik polisi oradan yeniden turladığında araç hala orada ise o kalkan sileceğin arasına ceza yapıştırılır.

2- Tam yazarken yakalarsanız işiniz daha kolay ki o da plakayı yazdıktan sonra gerişi dönüş yok.

3- Cezanız 55 ytl.

4- Bu cezayı alıp yırtabilirsiniz hatta yazılmışsa etrafa cool bir görüntü verirsiniz. Nede olsa kopyası size tebliğ edilecek hiç polisle konuşmayın baktınız yazıyor hatta yazmış inadına aracı bırakın orada istediğiniz kadar.

5- Cezanın size teblip edildiği ve işlem gördüğü güne dikkat edin. Size ceza yazıldıktan sonra 15 gün içinde cezanın postaya verilmesi lazım. Verilmezse yani size verildiği gün ile pulun üzerindeki gün arasında 15 günden fazla varsa direk trafik mahkemelerine gidin cezanız iptal olur. Diğer türlü herhangi bir itirazınız varsa size tebliğ edilen cezayı alıp 15 gün içinde trafik mahkemelerine başvurabilirsiniz.

6- Ben bu cezayı hakkettim diyorsanız karşınıza 2 seçenek çıkıyor. İlki cezayı 15 gün içinde (evet 15 gün sihirli rakam) ödeyip cezadan %25 indirim yaparak ödemek. Diğeri tebliğ tarihinden sonraki ilk aya kadar yazan cezayı ödemek ki burada dikkat edilmesi gereken nokta 250 ytl (idi sanırım) den düşük cezalar bu cezanın arkadasında yazan vergi dairesinin yaptığı taksitlendirme olayına girmiyor.

Veya ilk aydan sonra %5 ikinci aydan sonra %10 üçüncü aydan sonra %15 diye katlanan dilimlerden birini seçebilirsiniz.

7- Cezanın vergi dairesine yansıması yaklaşık 6 ay alıyor. O yüzden hem bankalara hemde vergi dairesine ödemek için gittiğinizde cezayı yanınızda götürün.

8- Cezayı yatırdıktan hemen gidip soğuk bir su bulun.

Geçmiş olsun.

VAKVAK95

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
5- Cezanın size teblip edildiği ve işlem gördüğü güne dikkat edin. Size ceza yazıldıktan sonra 15 gün içinde cezanın postaya verilmesi lazım. Verilmezse yani size verildiği gün ile pulun üzerindeki gün arasında 15 günden fazla varsa direk trafik mahkemelerine gidin cezanız iptal olur. Diğer türlü herhangi bir itirazınız varsa size tebliğ edilen cezayı alıp 15 gün içinde trafik mahkemelerine başvurabilirsiniz.

elindeki koçandaki kalan makbuzun suretinden aynı akşam plaka veri girişi yapılıyor.Sana gelmese bile plakana işleniyor diye biliyorum.Burada bir eksikliğin olmasın ?

İLHAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1- Park cezasını trafik polisi şu şekilde yazar. Önce sileceklerden birisi kaldırılır bu genelde ilk görüldüğünde yapılır. Sonra trafik polisi oradan yeniden turladığında araç hala orada ise o kalkan sileceğin arasına ceza yapıştırılır.

2- Tam yazarken yakalarsanız işiniz daha kolay ki o da plakayı yazdıktan sonra gerişi dönüş yok.

3- Cezanız 55 ytl.

4- Bu cezayı alıp yırtabilirsiniz hatta yazılmışsa etrafa cool bir görüntü verirsiniz. Nede olsa kopyası size tebliğ edilecek hiç polisle konuşmayın baktınız yazıyor hatta yazmış inadına aracı bırakın orada istediğiniz kadar.

inadınamı :kop:

inanki İstanbul g.o.paşa meydana yakın yerde kendim şahit oldum ne bakbuz ne uyarı ne başka bişey aldımı arabayı yükleyip gidiyorlar.

inadına bırakdımı düşünmek bilene istemiyorum.:D

belki kanun böyle diyor ama uygulayan kim.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
ben ilk aracımda 3 adet park cezasını ödememiştim.ama satarken sistemde çıkmadı.halbuki bana tebliğleri de olmuştu.anlamadım.temiz kağıdını alıp aracı satmıştım.

rcengiz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben ilk aracımda 3 adet park cezasını ödememiştim.ama satarken sistemde çıkmadı.halbuki bana tebliğleri de olmuştu.anlamadım.temiz kağıdını alıp aracı satmıştım.

sen şanslıymışsın valla :) bende senin gibi yaptım ama hep aracı satarken cıktı maalesef..

S

selocan77

Bilgi Girilmemiş
Adıma kesilen park cezasını 4 yıl kadar önce trafik mahkemesine giderek iptal ettirmiştim.Ceza park cezası olarak kesilmiş ancak ben dilekçemde aracımı duraklama amacıyla bıraktığımı yani park etmediğimi(park ve duraklama ayrı şeylerdir.)acil bir durum nedeniyle bıraktığımı yazdım ve cezam iptal edildi.Bilginize.

hakan_yucel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende şimdi 2 park,2 radar,1 sis cezası 1 de ogs kaçış var son 3 ay içinde:Dacaba 1 yıl sonra ne kadar katlanır merak ettim şimdi:)

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
başka bir trafik polisi ile konuşmuştum. kendisininde cezası varmış hatta arkadaşım orada iken vardiye değişmiş tabiki patlatmış bize dedi. ve kendisi 126 ytl den sonra faizin durdugunu soyledi. dedim odemezsem ne olur.

arabayı satarken falan degil muayeneye gittiginde borcu yoktur yazısını alabilmek icin paşa paşa odersin demişti.

bu da başka bir bilgi olsun

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

elindeki koçandaki kalan makbuzun suretinden aynı akşam plaka veri girişi yapılıyor.Sana gelmese bile plakana işleniyor diye biliyorum.Burada bir eksikliğin olmasın ?

yazdığım o yazıyı bir daha okursan benim cezanın postaya verilme tarihinden bahsettiğimi görürsünüz. plaka girilir girilmez onlar ayrı şeyler değil mi ?

daha dikkatli okuyalım mı ?

skaratas2

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
tebligatı postacılar yapıyorki kimlik sorma yetkileride yok, o zaman tebligatları kimse almasın yine olur mu ceza iptali, süre aşımından. İlgiiiiiiiiiinç.