P0301 arıza kodu

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aracım sabah bu arıza kodunu verdi,bu şekilde servise akdar kullansam birşey olur mu_? servis 110 km uzakta..
1.silindirde arıza var diyor.?

daukan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
birsey olmaz ende 4 silindir için aynı arıza veriyor öyle biniyorum :)

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gerçekten mi :D nerde trak orda bırak diyosun yani..öyle de olmaz be dostum :) baktırmak lazım bi,o şekilde kullanıyosan hayati değildir o halde.._? bilen bir ustamız cevap verse de bilgilensekk..

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yok mu bir bilen arkadaşlar..yarın yetkili servise gideceğim,bilen birileri bir yok gösteriversin,kerkelenmeyelim boşu boşuna..bugün aradım görevli,gel abi,gel dedi..ellerini ovuşturarak beni beklediğini hissediyorum,ne diyosunuz_?

the_boss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
muhtemel ateşleme bobini yada kurumdan kaynaklanan ateşleme problemi.
ilk önerilicekler ateşleme bobini denenecek yada carbon clean yapılıp bir süre yüksek devir altında kullanılıcak.
olmadı ise 3. adımda motorun üst kapağı sökülüp rektefiye görücek, sübaplar ayarlanıcak vs.
motor üst kapağını sökmeden önce motor içine bakmak için özel bir alet var, aynalı ve ışıklı. bunun ile sübapları ve biriken kurumları görebiliyorsun.
zor bir ihtimal ama senten kaymış olabilir :) farketmezsin yada yokuşları zor tırmanırsın.

bence bunlardan en önemlisi bu arızanın sürücüye olan etkisi. çekiş, titreme, sarsıntı, vuruntu vs.. nedir ?
bu arada p0301 arızası ile çok ilişkili olmamak ile birlikte uzun süre müzdarip olduğum bu arızayı yaklaşık yukarıdaki adımları takip ederek 1500-2000 TL harcadıktan sonra 60 TL lik bir krank devir sensörü ile çözmüştüm.
Ahh ah :)

Şimdiden kolay gelsin..

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim araç bu arızayı p0301 yı çok soğuk bir günde,benzinden lpg ye geçerken minik bi silkeleme olur o silkeleme sırasında vermişti..
Bugün servise giderken yolda lamba söndü zaten.gittim servise,tech 2 ile arızayı sildi usta..Arızanın muhtemel sebeplerini saydı,ateşleme kütüğü,bujiler ve lpg den kaynaklanan sıkıntılar..derken bujilere bir bakalım dedi ve,o da ne_? bujiler ömrünü çoktan tamamlamış,hemen tek tırnak gm buji taktık,ve hakikaten araçta belirgin canlanma oldu,gelirken 2 ye düştüğüm yerleri 3 le rahat çıktı araç.şimdilik çözüldü sanırım,tekrar aynı arızayı verirse bu sefer bobin carbon clean taşlama.....gereken yapılacakk

_berkay_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı arızayı bendede verdi
p0302 - p1300 = 2 nolu silindir ateşlemiyor - ateşleme problemi

sorunun bobinden olduğunu düşündüm sıfır bobin aldım 175 tl ye delphi marka kendim taktım sorunum çözüldü