P0130 oksijen sensörü arızası ve yapılanlar. . .

eZeL..

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkeze hayırlı akşamlar yaklaşık dört beş gün önce aracımda motor arıza lambası yanmaya başladı birden bende biraz titiz olduğumdan hemen servise çektim aracı bağladılar bilgisayara p0130 kodlu arızayı verdi ve oksijen sensörü değişecek denildi bende iyi tamam sonra görüşürüz diyip çıktım servisten çünkü önce bi araştırayım dedim netten biraz araştırma yaptım ve pis yakıtın tüpün ayarsızlığı eksozdan dolayıda kaynaklanan bi sürü sonuç elde ettim. . .
Bugün tatil olduğundan dolayı sabah kalktım kahvaltımı yaptım ve kapalı garajıma girip motoru açıp manifolt korumasını söküp manifolt vidalarını iyi bi sıktım önce gevşeklik vardı biraz sonra sensör soketlerini söküp iyi bi temizledim sensörü söküp taktım belki oturmazlık vardır diyerekten bi kaç parça daha vardı onları elden geçirdim ve tüpcünün yolunu tuttum bu arada tüp markam brc tüpten razıyım ama servisinden bi hayli şikayetci neyse gidip önce ayar çekelim dedim gider gitmez abi gaz filtresi zamanı gelmiş dediler iyi değiştirin dedim onu değiştirdiler ondan sonra ayara sokup aracın ayarlarını hallettik ve marşa bastığım an arıza lambam önce yanmadı ama herzamanki gibi 2 dakika sonra tekrardan yanıp sönmelere başladı orda yapılacak bi işlem kalmadıktan sonra egzozcunun yanına gittim ve susturucuya egzoza felan baktı aracın altında birşeylerle uğraştı abi sağlam hiç bişi yok dedi ordanda çıktım doğğruuu özel servise bilgisayarı aldım ve kendim bağladım arkadaş olduğundan önceden arızayı silmemişti silinmiyodu ne hikmetse bugün silindi arıza felan kalmadı öyle gösteriodu bende tek tek herşeyi kontrol ettm bi kaçtanede far ayarlarıyla ilgili arızalar vardı onlarıda sildim ve mutlu bi şekilde ayrıldım oradan yaklaşık bi yirmi dakika yol gittikten sonra tekrardan yanmaya başladı :confused: yaptığım herşey boşa gitti yani hem ben yaklaşık 3yıldır bu lpg kitini kullanıyorm bugüne kadar böyle bişi yoktu birdenmi yapar bu kit yoksa başka bişimi yapıo neler yapabilirim ben parçacılarada güven olmuyo artık bundan dolayı foruma derdimi paylaşıp biraz bilgi toplamak istedim ilgilenlere duyrulur şimdiden bilgi verenlere çook teşekkür ediyorum :rolleyes:

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende aracı ilk aldığımda sürekli o2 sensörü arızası verirdi sensörü söküp tinerin içinde bekletip balata spreyiyle temizledik hava tuttuk o gün bugundur hata felan vermedi denemekte fayda var

eZeL..

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
denemek istiyorum onu aslında fakat tam olarak nasıl sökeceğimi anlayamadım onu bi söket hava hortumlarının orada tamam onu söküyorum ama diğer parça nerede montajlı onu bilmiyorum nettede göremedim...

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Burada biraz arama yapin bulacaksiniz benim adim altinda..

En gecerli yontem O2 sensorunu basit bir ilave aparatla yaniltmakdir.
Benim KK sokuldukden sonra ortaya cikan bu uyarilarin onunu almak icin uyguladigim en basit ve yararli cozum budur.

kayaux

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende de aynı sorun var oksijen sensörü arızası ne yaptıysam söndüremedim arıza lambasını, :( ( Vectra C Comfort )

eZeL..

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Burada biraz arama yapin bulacaksiniz benim adim altinda..

En gecerli yontem O2 sensorunu basit bir ilave aparatla yaniltmakdir.
Benim KK sokuldukden sonra ortaya cikan bu uyarilarin onunu almak icin uyguladigim en basit ve yararli cozum budur.

nasıl yanıltacamki onu?? ne yapabilirim