Otomatik vites sevenler derneği

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
artık nigar ında anahtarı sustalı :D Polat abi gölcük sanayide dem-al ın bi arka sokakta sormuştuk ya en son usta gitti demişlerdi.orada yakaladım bu akşam adamı başka bi opel anahtarını kes parçala kaynat şekillendir eyele tak 30 tl verdim ama nigar çalışıyor :)

soneryank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaslar ben soner astra edıtıon 2000 aracımla aranıza katılmaktan cok mutluyum daha once 98 astra g aracım vardı manuel once bu aracı alırken ot. oldugu ıcın cok dusundum ama esımde kullanmaya basladıgı ıcın bunu aldım ama halen alısamıyorum bıraz hantal gıbı gelıyor ara sokaklarda yada yokuslardan kalkarken manuel 1 2 3 var ama nasıl nerelerde kullanılır bılemıyorum bazen 1 2 3 yapıyorum ama vıtes degısırmıs gıbı gelmıyor ne mantıkla koymuslar yardımcı olursanız sevınırım

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
artık nigar ında anahtarı sustalı :D Polat abi gölcük sanayide dem-al ın bi arka sokakta sormuştuk ya en son usta gitti demişlerdi.orada yakaladım bu akşam adamı başka bi opel anahtarını kes parçala kaynat şekillendir eyele tak 30 tl verdim ama nigar çalışıyor :)

yav gölcük deme şuraya. bende şaşırıyom. aslı körfez sanayiside. sen direk izmit sanayisi de. hasanın orada sefa sirmen sanayisi.
sevindim hallolmasına. bende fa mı 4 gözle bekliyom.

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaslar ben soner astra edıtıon 2000 aracımla aranıza katılmaktan cok mutluyum daha once 98 astra g aracım vardı manuel once bu aracı alırken ot. oldugu ıcın cok dusundum ama esımde kullanmaya basladıgı ıcın bunu aldım ama halen alısamıyorum bıraz hantal gıbı gelıyor ara sokaklarda yada yokuslardan kalkarken manuel 1 2 3 var ama nasıl nerelerde kullanılır bılemıyorum bazen 1 2 3 yapıyorum ama vıtes degısırmıs gıbı gelmıyor ne mantıkla koymuslar yardımcı olursanız sevınırım

aramıza hoşgeldiniz. önce otomatik hakkında biraz temel bilgi vereyim. P R N ve D nin ne olduğunu biliyorsunuzdur. bunlar hakkında tek diyebileceğim durmadan vites değiştirmeyin ve durmadan P ye almayın.
3 2 1 e gelince bunlar hangi vitese atarsanız araç 1 den başlayıp seçtiğiniz vitese kadar yükselir. yani 3 e atarsanız araba 1-2-3 yapacaktır ve 4 e atmayacaktır. 2 ye atarsanız 1-2 yapacak, 1 e atarsanız 1.vitesde kalacaktır. nerelerde kullanırız derseniz, yapılma amacı rampa aşağı motor freni yapmaktır.
rampa yukarıda da kullanabilirsiniz ama S tuşuda size gereken fazla deviri vericektir.
W kış modu demektir. karda buzda kalkış ve sürüş için.
S modu spor mod anlamına gelir ve açıkken araç 3500 ve üstünde vites değiştirir. değiştirdiği devir aralığı marka bazında ve motor bazında değişir.

her ne kadar manuele göre 1 vites düşük olsakda sizi rahatsız edecek kadar performans düşüşü yaşamazsınız. düşükden kastım nerdeyse bizim 1. vitesimiz onların 2.vitesine yakındır.

sizi bu kadar rahatsız ettiğine göre aracınızda bir takım sorunlar olduğunu düşünmekdeyim. yinede görmeden sürmeden uzakdan yorum yapmak olmaz. o yüzden size masraf yapmadan önce emsali bir otomatik ile deneme sürüşü yapmanızı. aradaki farkı çıkarmanızı öneririm.
aynı kasa 1,6 otomatik vitesi olan bir arkadaşdan rica ederek birkaç dk sürmenizi, durum aynı ise bu modellere, aynı değilse sizin aracınıza yoğunlaşmanızı öneririm.
bunu bir opel ustasınada aracınızı denettirerek yapabilirsiniz ama karşı tarafa güven konusunda bizler biraz tedirginiz. bu yüzden büyük paralar harcayan arkadaşlarımız oldu.
----birinden bulamassanız, çaktırmadan herhangi bir galericiden müşteri gibi bir araca hatta gerekirse 2 araca baktırma amaçlı deneme sürüşü yapabilirsiniz---

diyelimki aracınızda bir sorun var, diğer araçlar yeterince seriydi. o zaman şanzıman yağı değişim km sine bakınız,filtresi değişmişmi öğreniniz. ben genelde her yeni alınan araçda kendinizin gereksiz bile olsa tüm bakımları yeniden yaptırmanızı tavsiye ederim ama bu birazda maddiyatınızla alakalı. yani yeni araba aldıkca herşeyini kayışlar trigerler yağlar filtreler vs yapılırsa çoğu sorunun önüne geçeriz.
bu arada hemen şanzımana yordum ama motorunuzunda sorunu olabilir. bir bakılması iyi olur. şayet şanzıman yağında ve motorda birşey yoksa o zaman şanzımanın içinde balata aşımı vardır ve kaçak yapıyordur.

aracınız hakkında fazla bilgi vermemişsiniz ama ben lpg siz olarak düşündüm. eğerki lpg var ise. ve diğer şeyler sıhatli ise, lpg ayarı az yakması için düşürülmüş olabilir.
zannımca düşük km li bir araç aldınız. km saatinin oynanma ihtimali varmıdır.

sona yazdım ama sizden en kısa zamanda şu testi yapmanızı istiyorum.her vitesdeki 2000 devirdeki hızınızı. emsal bir araçla karşılaştırın aynımı. bu en azından şanzımanın sıhati hakkında bilgi verir. biraz daha açarsam 1.vitesde 2000 devirdeki hızınızı. 2.vitesdeki 2000 devirdeki hızınızı ve diğer viteslerdeki 2000 devir hızınızı emsal bir araçla karşılaştırırsanız şanzımanın kaçırıp kaçırmadığını görürsünüz.

NOT gaz pedalına basma şeklinize göre viteslerle elinizi sürmedende oynayabilirsiniz.

soneryank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vay be abı masallah nazar degmesın on numara ınsansın saolasın oncelıkle tekrar tesekkur ettıkten sonra anlatayım aracım lpg lı km oynanmıs olabılır dıreksıyonda cok az asınmalar var ama aracımı alırken bakan ustam enıstem 18 yılını buna vermıs sanzımanda kacak olmadıgını soyledı daha sonra aracın termostat, ust blok contası, akusu,lastıklerı, fıltrelerı yagları bujılerı degıstırıldı tregıyer dahıl olmak uzere aracımın allaha sukur bakımları tam takırda ben ankarada dıkmen semtı var belkı duymussunuzdur yokuslarıyla unludur trfık yogun oldugu saatlerde ısıklarda durup kalktıgımda yanımdakı aracların benı zorladıgını goruyor gaza kokluyorum ama benı gecıyorlar o kızdırıyor benı hantallıktan kastettıgım o gece gece saolun cvp yazdıgınız ıcın

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg işini ne yaptın bu arada.

LPG için o gün randevu alamadım, daha sonra adapazarında bir yere ayarlattım olmadı, aynı yere bir daha ayarlattım olmadı, bu sefer farklı bir yere gittim yine olmayınca, arabayı beş - altı ay önce götürdüğüm lpg ciye götürdüm o ayardan sonra düzeldi, son gittiğim lpg ci 17 derece ayar bozukluğu var dedi ( ne demekse ) Şu an sorun yok sanırım, ilgin için teşekkürler.

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sıra geldi benim derdime.
aracımın kalörüfer peteğini değiştirmek için göğsü söktüm ve daha toplayamadım. eniştemin getzde işi olunca yan komşumun taunusu aldım. kandıraya (dayımın oğlu asker orda) gittim yemin töreni için. dönerken dayım istedi. verdim. yarı yolu minibüsle döndük. araç kol çıkardı. bu yoklukda birde motor parası ödeyeceğim. tarif edilmez acılar içindeyim. zamanı çokdan geçmiş olan alacaklı olduğum kişilere sert konuşmak zorunda kaldım. üzüldümde ama ihtiyacım var napalım bu kadar beklettiler beni.
sanki herşey üstüme geliyor gibi.

omegam toplanmak için beni bekliyor, bu halde nasıl el sürücem bilemiyorum. belki direk kaportaya yollarım. döndüğünde toplarım.

imkanı olanlardan ricam. etraflarında hurda durumda bulunan veya çıkmacıların önünde bulunan taunus kasaları varsa motor fiyatı sormaları. örnek olması için sahibinden de birinden 700 fiyat aldım. istediğimiz motor 1,6. 85 den sonraki tüm taunuslar olur. motor bitik olmasın yeter.yaptırması 1300 tutuyor çünki.
hurda yatan araba bulursanız fiyatları çok makul oluyor. şimdiden teşekkürler.

Başına gelen olay nedeniyle üzüldüm, keşke masrafları dayın karşılasaymış, senin durum zaten ortada. İnşallah alacaklarını alıp bu masrafların altından kalkabilirsin. Hurda taunus görür veya bulursam sana haber veririm.

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İyi hayırlı olsun, 70 tl ye sustalı anahtar sahibi oldun...

kmp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vay be abı masallah nazar degmesın on numara ınsansın saolasın oncelıkle tekrar tesekkur ettıkten sonra anlatayım aracım lpg lı km oynanmıs olabılır dıreksıyonda cok az asınmalar var ama aracımı alırken bakan ustam enıstem 18 yılını buna vermıs sanzımanda kacak olmadıgını soyledı daha sonra aracın termostat, ust blok contası, akusu,lastıklerı, fıltrelerı yagları bujılerı degıstırıldı tregıyer dahıl olmak uzere aracımın allaha sukur bakımları tam takırda ben ankarada dıkmen semtı var belkı duymussunuzdur yokuslarıyla unludur trfık yogun oldugu saatlerde ısıklarda durup kalktıgımda yanımdakı aracların benı zorladıgını goruyor gaza kokluyorum ama benı gecıyorlar o kızdırıyor benı hantallıktan kastettıgım o gece gece saolun cvp yazdıgınız ıcın

dengi arabalarla spor modsuz yarışma üzülürsün