Otomatik vites sevenler derneği

barıs_koc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
barış aynısı bende vardı biliyon, ben enjektörlere ve hortumlarına hava tuttum, filtre kutusunu temizledim (aygaz sağolsun) birde benim regülatörün üstünde gazın basıncını ölcen MAP sensörü denilen bişi var. bir yanında delikli gaz giriyor ve basınç ölçüyor, diğer yanı ısıyı ölçüp geçiş sıcaklığını kolluyor. o basıncı ölçen delikli yerede hava tuttum. sonra düzeldi. seninki brc galiba. sende bu map sensörü nerde bilmiyorum.

tüm bunlar bize aygazın hediyesi.
ya dostum arabamı çokseviyorum. ama valalhi arabadan soğdudm nerdeyse yaa. Ne yara gelmiş memlekete bunlardan ki bu işleri sağlam çıksın. Usta bi ayar daha yaptı en son ALİ BEY varmış bu işte uzman. O bakcak arabaya. Bİrde uygulayan yer ile (İstanbul la) görüşcekler. Halşledecekler. Ustanmın dediği "sen canını sıkma hallederiz abi" ded. umarım hallour. bu arada bir kaç yerde okudum ateşleme bobini falan dediler aklıma yatmadı çok. benzinde ok gibi araba.

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim tam otomatik araçlarda park ettiğimizde yani park konumuna aldık el frenini çektik ,
adamın biri gelip park halinde bizim aracımıza vursa ,şanzımanın dişlilerinin kırılması veya zarar görmesi gibi bir tehike olabiirmi?
biraz garip bir soru oldu ama sadece meraktan soruyorum:D

ne garibi aksine güzel bir soru, ama dişlinin kuvveti öyle yüksekki arabayı çek götür lastiğin kayar gider genede dişlilere bişi olmaz.
bahsettiğin durumda araba lastikden kayacaktır ve dişliye zarar gelmeyecektir.

YALNIZ yeri gelmişken bir durumu açıklayım.

aracınız arıza yaptı ve motor çalışmıyor. aracı çekeceksiniz, vites mutlaka N (boşda) olmalı. başka bir vitesde çekerseniz araç yine boşda gibi gidicektir ama şanzımanı yakarsınız.

ve otomatik arabayla SAKIN AMA SAKIN başka bir arabayı çekip vurdurmayın. çok gerekli değilse çekmeyin bile. sonra otomatik şöle kötü böle kötü diye etrafda konuşursunuz.

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya dostum arabamı çokseviyorum. ama valalhi arabadan soğdudm nerdeyse yaa. Ne yara gelmiş memlekete bunlardan ki bu işleri sağlam çıksın. Usta bi ayar daha yaptı en son ALİ BEY varmış bu işte uzman. O bakcak arabaya. Bİrde uygulayan yer ile (İstanbul la) görüşcekler. Halşledecekler. Ustanmın dediği "sen canını sıkma hallederiz abi" ded. umarım hallour. bu arada bir kaç yerde okudum ateşleme bobini falan dediler aklıma yatmadı çok. benzinde ok gibi araba.

yok be ne ateşlemesi, biliyon bilmezlerse atarlar birinin üstüne. çok karmaşıksa beyin diyip çıkarlar.
telefon açıp sorsana sende map sensörü varmı, gaz basıncını ölçen. varsa benmki gibi tıkanmıştır belki.

barıs_koc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabayı yarın bırakcam. 1 hafta il dışındayım bu arada iivce bakcaklar arabaya. bu arada map sensörünüde sororım bıraktığımda. umarım tiz zamanda düzele.

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Rampa aşağı boşta ile viteste inme arasındaki farkı bilmiyordum ve uyguladım.....

En son aracıma 1,99TL den 30TL lik LPG aldım.........

Bu yazıyı okuduğumda almış olduğum LPG ile yaklaşık 40-50 Km yapmış idim....

Genelde aracım 30TL ile ortalama 165 Km yapardı....

Ancak rampa aşağı ve ışıklara yaklaştığımda viteste ilerledim ve boşa atmadım.... Devir 1000 e gelincede vites küçültüyorum, rolanti devrine yaklaşmasın diye...

Gittiğim yol v.s. aynı ve bu sefer tamı tamına 190 km yaptım....... :eek: Tabi dikkat ettiğim bir diğer nokta ise vitesi 2500 devir civarları değiştirdim bende 3000 e varınca değiştiriyordum.

Aradaki 25 Km lik Fark yaklaşık 5 TL'ye yakın.... Bu şekilde giderse artık depomu doldururken 10TL az ödeyeceğim.... Bu gerçekten süper....

Herkese tavsiye ederim,, denemekten birşey çıkmaz... Konuyu açan arkadaşa ve herkese çok teşekkür ederim.....

Aracım fazla yakıyor deriz ancak belki biz fazla yakıyoruzdur, araca suç atıyoruzdur... :D:D:D:D:D:D:D

ekonomik sürüş teknikleri yazıma bir cevap. çok sevindim. sizinle paylaşayım dedim.

bu arada aramıza yeni katılanlar varsa okumalarını öneririm.
EKONOMİK SÜRÜŞ TEKNİKLERİ http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=44809
YAKITLAR HAKKINDA BİRAZ BİLGİ http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=44118

KLAS34

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne garibi aksine güzel bir soru, ama dişlinin kuvveti öyle yüksekki arabayı çek götür lastiğin kayar gider genede dişlilere bişi olmaz.
bahsettiğin durumda araba lastikden kayacaktır ve dişliye zarar gelmeyecektir.

YALNIZ yeri gelmişken bir durumu açıklayım.

aracınız arıza yaptı ve motor çalışmıyor. aracı çekeceksiniz, vites mutlaka N (boşda) olmalı. başka bir vitesde çekerseniz araç yine boşda gibi gidicektir ama şanzımanı yakarsınız.

ve otomatik arabayla SAKIN AMA SAKIN başka bir arabayı çekip vurdurmayın. çok gerekli değilse çekmeyin bile. sonra otomatik şöle kötü böle kötü diye etrafda konuşursunuz.
polat abi öncelikle çok teşekkür ederim.
basit gibi görünsede gerçekten önemli bir konu idi benim için ,
çünkü otomatik vites aracımı düzgün ve bilinçli olarak kulllanmak istiyorum,
bu yüzden arada başınızı ağrıtabilirim.
verdiğiniz bilgiler gayet açık ve tatmin edici,
tekrar teşekkür eder kazasız belasız sürüşler dilerim .

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
polat abi öncelikle çok teşekkür ederim.
basit gibi görünsede gerçekten önemli bir konu idi benim için ,
çünkü otomatik vites aracımı düzgün ve bilinçli olarak kulllanmak istiyorum,
bu yüzden arada başınızı ağrıtabilirim.
verdiğiniz bilgiler gayet açık ve tatmin edici,
tekrar teşekkür eder kazasız belasız sürüşler dilerim .

herzaman, sakın baş ağrıtma olarak görme, yardım edebiliyorsam ne mutlu bana.