Otomatik Şanzımanda Titreme

Evocati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

115 binde Insignia 1.6 CDTI otomatik aracım var. 500 km önce salma yöntemi ile şanzıman yağı değişti. 4 lt GM ATF 6 yağ koyuldu. Yağ değişiminden sonra 3. vitesten sonraki vites geçişleri eğer 1500 devir civarında oluyorsa titeme olmaya başladı. 2000 devir üstünde değişen viteslerde herhangi bir titreme yok. Manule alınca da herhangi bir sorun yok. Belki düzelir diye 200 km önce serviste en son güncellenen araç yazılımını yüklettim, şanzıman yazılım en son süreme güncellendi ve adaptasyon yaptırdım ama bir değişiklik olmadı. Özellikle 3'ten 4'e ve 5'den 6'ya geçerken araçta bir titreme oluyor.

Şanzımancıların hepsi ayrı bir şey söylüyor. Tork konvertör revizyonu diyen de var, beyinle selenoidler değişecek diyen de. Kime inanacağımı ve ne yapacağımı şaşırdım. Daha önce başına gelen veya tavsiye verebilecek olan var mı? Antalya veya çevresinde iyi bir otomatik şanzıman ustası tavsiye de çok makbule geçer.

Şimdiden teşekkürler.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
@Evocati hocam öncelikle geçmiş olsun. Şanzıman yağı konusunda satın aldığınız yer güvenlimiydi ? Bir diğer konuysa şanzımandan 4 litre yağ çıktığı konusunda eminmisiniz, bir önceki aracımda ben 5 litre eklemiştim. Bu konuya bir göz atın işlemler bu şekilde mi yapıldı ?

Evocati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
@Hasip hocam gittiğim yer oldukça güvenilir. Hep aynı servise gidiyorum. Herhangi bir sahtecilik olacağını sanmıyoum. Bana verilen faturada 4 lt. yağ fiyatı yazıyordu. Bu konuyu gittiğim şanzımancılara özellikle sordum ama 1 lt. eksik olsa bile sıkıntı olmaz diyorlar.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Her zaman deriz üstad forumdada şanzuman yağını değiştirin ama mutlak makine ile değiştirin ve mutlak makine ettirin bunuda sadece bayi yapıyor otomatik şanzuman yağı el ile değişmez sonrasında arızalar çıkıyor

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Ben konuştuğunuz ustalar gibi düşünmüyorum, araçlarımız tork konvertörlü şanzımana sahip, yani 1 litre yağ eksikliği basınç kaybına sebep olabilir... Bence yağı tekrar boşaltın benim paylaştığım şekilde seviye tapasını kontrol ederek tekrar ekletin...

• Beğen
Tepkiler: omeroz ve Kaan.

Evocati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Her zaman deriz üstad forumdada şanzuman yağını değiştirin ama mutlak makine ile değiştirin ve mutlak makine ettirin bunuda sadece bayi yapıyor otomatik şanzuman yağı el ile değişmez sonrasında arızalar çıkıyor
Bence de haklısınız hocam. Makine ile değişimi ben de düşündüm ama onun için de bir çok şey söylediler. Şimdi de makine ile değişim yapmak istiyorum ama sorun düzelmezse fazladan 2000 TL'ye yakın bir para daha duman olacak çünkü şanzıman açıldığı zaman ne olur ne olmaz yine yeni yağ koymak gerekecek. Makine ile değişim yapılan yağı geri koyalım desek tamirhaneler de laboratuvar değil. Yağı koydukları kaptan şanzımana girecek bir kir, pislik tüm işlemi boşa çıkartabilir.

Evocati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben konuştuğunuz ustalar gibi düşünmüyorum, araçlarımız tork konvertörlü şanzımana sahip, yani 1 litre yağ eksikliği basınç kaybına sebep olabilir... Bence yağı tekrar boşaltın benim paylaştığım şekilde seviye tapasını kontrol ederek tekrar ekletin...
Akşamüstü bir şanzımancıya uğrayacağım. Orada kontrol etmelerini isteyeceğim. Bakalım ne olacak?

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Bence de haklısınız hocam. Makine ile değişimi ben de düşündüm ama onun için de bir çok şey söylediler. Şimdi de makine ile değişim yapmak istiyorum ama sorun düzelmezse fazladan 2000 TL'ye yakın bir para daha duman olacak çünkü şanzıman açıldığı zaman ne olur ne olmaz yine yeni yağ koymak gerekecek. Makine ile değişim yapılan yağı geri koyalım desek tamirhaneler de laboratuvar değil. Yağı koydukları kaptan şanzımana girecek bir kir, pislik tüm işlemi boşa çıkartabilir.
Üstad bayi diye o yüzden diyoruz gidersin hir çıkarırsın 😂 bu araba teklemeye başladı diye çözerler sen arızanı tarif et onlara onlar söyler bayi yaptığının arkasında durmak zorunda durmadımı şikâyet vara yaz seni ararlar özür dilerler

Technology

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Son durum nedir arkadaşlar? Bu sorunun aynısı bende de var.