Otomatik far sensörü yapımı

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
videoyu ben izlesene.com sitesine yükleyip oradan link veriyorum...yaptığına sevindim...
gecikme devresini yaptınız mı çalışıyor mu?

ankarakazan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gecikme devresini yaptınız mı çalışıyor mu?[/QUOTE]

Evet senin şemasını verdiği devredeki geciktirmeyi yaptım far sensörünede bağladım harika çalışıyorlar, en az sens 90 kadar ii çalışıyor. Başta bende çalışmıyacağını düşündüm geçiktirme devresinin çünkü potun değerini çok yükseltmişim kondansatörde yüksek kapasiteli olnca çok çok yavaş şarj olyordu böyle olnca dakikalerca sürebiliyordu röleyi çekmesi fakat pot değerini düşürerek 8 sn lik birgecikmeye ayarladım marş basana kadar yeter diye dşünüyorm.

ankarakazan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir şey soracaktım ne yaptınız sizin gönderdiğiniz devreyi? farklı transistörle yaptım ama çalışmadı siz ne yaptınız ?
ben bc337 kullandım devrede tık yok ne role çekiyor ne başka bir durum oluyorr...

kendi verdiğim devreyi ben denemedim ama mantık olarak çalışıyor. bc 237 ile bc 337 muadil değiller sanırım. Bacak bağlantılarıda farklı belki o yüzden çalımamış olabilir

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben nette baktım muadili gözüküyor ama bir de siz bakın isterseniz...

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kapılar kapalı iken tavan lambasında 6-7 volt kaçak elektrik var. buna da normal gözüyle bakıyorlar.. siz bu devreye elektriği tavan lambasından alırsanız belli bi süre sonra aküyü bitirmezmi????

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben devreyi bağlamadan önce tavan lambasının uçlarından ölçüm yaptım tavan lambası söndüğü zaman voltaj sıfır olarak gözüküyor...devreyi herhalde 1 haftadır kullanıyorum dediğiniz gibi olsaydı akü belli ederdi diye düşünüyorum....

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kendi verdiğim devreyi ben denemedim ama mantık olarak çalışıyor. bc 237 ile bc 337 muadil değiller sanırım. Bacak bağlantılarıda farklı belki o yüzden çalımamış olabilir

verdiğiniz devreyi dün yapma imkanım oldu ve direnç olarak 82 k ohm direnç ve 470 mikrofarad lık kondansatör ile yaklaşık olarak 12 saniye gecikme süresi veriyor kondansatör değerini 330 a düşürdüğümde ise yaklaşık 9 saniyelik gecikme veriyor bilgilerinize...

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben devreyi bağlamadan önce tavan lambasının uçlarından ölçüm yaptım tavan lambası söndüğü zaman voltaj sıfır olarak gözüküyor...devreyi herhalde 1 haftadır kullanıyorum dediğiniz gibi olsaydı akü belli ederdi diye düşünüyorum....

o zaman sizde sıkıntı olmaz.. ama ben dahil 3 astrada kapalı iken 6-7 volt elektrik olduğunu biliyorum. devreyi yapmak isteyen arkadaşlar önce lamba sönükken elektrik değerini ölçmeliler..
sırf bu yüzden ben elektiriği kapı açma kablosundan alacağım.

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
birde şöyle bir durum var devre 12 volt ile çalıştığı için sistem devreye girmeyecek birde gündüzleri zaten devreye girmeyecek yani ldr yi düğme olara kdüşünün açık olduğu için akım geçmeyecek 6 volt sistemin çalışması için yeterli olmaz