Opel Zafira Kulubu

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, Zafira bilgi birikimimi paylaşmak için bu konuyu açtım. 2 yıldır zafirayı izliyorum. Sorusu olan veya paylaşmak isteyen arkadaşlarla az çok teknik mekanik birşeyler karalayabilirim. Tatilde 2200 km yol yaptım. yer esnekliği hakikaten çok zevkliydi. bir de üzerine bagaj koyduk. Arkada ve üstte Dünyanın eşyasını taşıdık. işte Size bir görüntü
20060823_175845X.jpg

• Beğen
Tepkiler: İlkerok

kickergls

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yaf ben bu aracı 1998 den beri uzaktan takip ediyorum gerçekten çok fonksiyonel bir araç ama fiyatı biraz pahalı geldiğinden almaya imkan olmadı..

Bence kendi kategorisinde 1 numara

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
kickergls' Alıntı:
yaf ben bu aracı 1998 den beri uzaktan takip ediyorum gerçekten çok fonksiyonel bir araç ama fiyatı biraz pahalı geldiğinden almaya imkan olmadı..

Bence kendi kategorisinde 1 numara

Asında yeni kasası çıktıktan sonra eski kasanın fiyatları ucuzladı. şöyle 18-22 milyar arası bir para cebe konulursa 2000-2002 arası temiz birşey alınabilir.

Haklısınız kendi kategorisinde 1 numara. İlk defa Almanyada 1999 modeli olarak üretildi (herhalde 98 yılı ikinci yarısında) Fakat genelde dünyaya 2000 sonrası ihraç ettiler. mesela benim aracı eski sahibi (ben ikinci sahibiyim) özel siparişle 1.8 motor seceneği ile yurtdışından getirtmiş.Bence şu an bu paralara sıfır almaktansa alınacak en iyi araba. yalnız 1.6 biraz ağır kalıyor. ben özellikle 1.8 aldım, farkı belli oluyor.Ve kullananların ortak görüşündeki ilgiç olan nokta ise; 1.8 zafiranın 1.6 dan daha az yakıyor olmasıdır.

Yeni kasa çok donanımlı ve teknolojik olarak üstün ama bana sorarsanız eski kasanın estetik ve duruşunu vermiyor.Çok kişilikli durmuyor. Kullananlar yenide 3. sıra koltukların yer olarak rahat olmadığınını da söylüyor. Bir de ağırlığı 1.5 tona yaklaştı. 1.6 motor seçeneğini sadece 2 beygir artırdılar 105 HP oldu. Yerinden kalkmıyor (test sürüşü yaptım)
Halbuki eski kasa ortalama 1275 kg ve azçok 1.6 103 beygir yerinden kaldırıyordu.
Aracı tavsiye ederim. Eğer düşünüyorsanız oto sitelerini kollaştırın. Biliyorsunuzdur ama size zafira ve oto siteleri ile ilgili birkaç link vereyim.

ZAFİRA
http://www.opan.com.tr/showroom.asp?id=15&d=main
http://www.milliyet.com.tr/content/otomobil/oto023/oto55.html#top
http://www.mtoros.com/opel/zafir/opel_zafira_tanitim.htm
http://www.sabah.com.tr/2004/05/22/oto/odn108-20040512-130.html#TOP

OTO SİTELERİ
http://arabam.milliyet.com.tr/ikinciEl/Default.aspx
http://www.araba.com/
http://www.otomax.com/index.cfm

Son düzenleme:

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar arkadaşlar, forumda arama yapınca bu başlığı buldum. Zafira
zaten az, kullananlar olarak birbirimizi tanıyalım değil mi?
Bende 2000 model 1,8 16v Comfort var. Birde üzerinde Borhidrolür
sistemi takılı. O yüzden yakıt tüketimi 1.8 lt lik bir arabaya göre düşük
sayılır.
Rifaz sana katılmamak elde değil. O ne öyle ya, yeni kasayı hiç gözüm
tutmadı. Zaten sanki Zafira kullanıcılarını cezalandırmak için
çıkarılmış piyasaya. Fiyatı düşük tutalım derken 1.6 motorla işkence ediyorlar
sürücüye. BEnim 1.8 canavar gibi gidiyor, eski 1.6 ları bile ağır
bulurken, daha da ağır yeni kasada 1.6 motoru hayal edemiyorum. 1000 cc lik
corsalar gibi klima açıkken motor stop ediyordur herhalde
İzmirden bi şey lazım olursa haberim olsun.

Saygilar

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
gdonmez77' Alıntı:
selamlar arkadaşlar, forumda arama yapınca bu başlığı buldum. Zafira
zaten az, kullananlar olarak birbirimizi tanıyalım değil mi?
Bende 2000 model 1,8 16v Comfort var. Birde üzerinde Borhidrolür
sistemi takılı. O yüzden yakıt tüketimi 1.8 lt lik bir arabaya göre düşük
sayılır.
Rifaz sana katılmamak elde değil. O ne öyle ya, yeni kasayı hiç gözüm
tutmadı. Zaten sanki Zafira kullanıcılarını cezalandırmak için
çıkarılmış piyasaya. Fiyatı düşük tutalım derken 1.6 motorla işkence ediyorlar
sürücüye. BEnim 1.8 canavar gibi gidiyor, eski 1.6 ları bile ağır
bulurken, daha da ağır yeni kasada 1.6 motoru hayal edemiyorum. 1000 cc lik
corsalar gibi klima açıkken motor stop ediyordur herhalde
İzmirden bi şey lazım olursa haberim olsun.
Saygilar

Mailimi de almışşınız galiba. Aynı marka model ve yıl iki zafira sahibi kardeş sayılır (benimki de 2000 1.8 comfort gümüş). Bu arada rengi neydi?
(bi de o tutsa tamam;) ) artık zafiranızın yakışıklı resimlerini buraya ekleyin, Ben de ekleyeceğim.Güzel İzmir ve Karşıyaka'ya selamlar.Sizi de Ankara'ya yolunuz düşerse beklerim. Ankara'dan bir isteğiniz olursa haberim olsun.

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.6 motoruna dyecek bişeyim yok ama yeni kasası ayrı bi hoşuma gidiyo açıkçası eskisinide severdim ama eskisi daha çok aile arabası gibi yenisi hem aile arası hemde sportif bi araba bence özellikle dört parçadan oluşan cam tavabı ve onların arasındaki fonksiyonel gözler çok hoş olmuş

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ayrıca zafiralar da 3. sıra koltuk açıldığında çok kısıtlanan bagaj alanı için alternatif çözüm olarak gördüğüm tavan taşıma çıtalarına (port bagage) bağlanan çatı taşıma kutuları (roof box) lar ile ilgili uzun bir araştırma yaptım. Bu araştırmada Ülkemizde üretim ve pazarlamasını yapan 4-5 müteşebbüs ticarethanenin olduğunu görmek beni oldukça sevindirdi.

Bu konuda sizlerin de görüşlerini almak isterim. Hiç böyle bir çözüm düşündünüz mü? İlk resimde gördüğünüz gibi yazın tatile giderken box lardan emaneten aldım ve üstüne monte ettirdim. Çok rahat oldu. 3. sıra koltuk ve orta koltuklar arasıda benim kız ve oğlan atlaya zıplaya rahatça yolculuk yaptı.

Bu konuda dünyada en meşhur marka THULE İsveç yapımı. Hacim en ve boy ile fiyat yelpazesi açısından çok geniş.http://www.roofboxwarehouse.co.uk/roof_boxes

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
M@honi' Alıntı:
1.6 motoruna dyecek bişeyim yok ama yeni kasası ayrı bi hoşuma gidiyo açıkçası eskisinide severdim ama eskisi daha çok aile arabası gibi yenisi hem aile arası hemde sportif bi araba bence özellikle dört parçadan oluşan cam tavabı ve onların arasındaki fonksiyonel gözler çok hoş olmuş

Evet yeni kasanın çok donanımlı ve güvenlik bakımından üstün olduğu gerçek. Torku da yüksek. Ama bir örnek vereyim. Trafikte önümde eski kasa bir zafira varsa hemen bariz fark ediyorum arka görüntü silüetinden dolayı. Ancak geçenlerde tam 2 dakika önümde giden aracın yeni astra SW mi yoksa yeni zafira mı olduğu konusunda iyice hızlanıp dibine girmeden emin olamadım.

Demek istediğim benek gibi eski kasa hemen göze çarparken, yeni kasaya aerodinamik olarak çok benzeyen tipte birçok otomobil olduğu için yeni zafira göze hemen o kadar çarpmıyor, daha çarpıcı ve sıra dışı yapabilirlerdi tasarımını. Daha belirgin olmalıydı.

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rifaz kardeşim benimki de gümüş renk :D aynı renk yani. benimkinin km si 77500, biraz düşük sanırım ;) Ben de senin gibi az kullanılmış olarak 2. el aldım. Hatta aldığımda 66000 deydi.

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
gdonmez77' Alıntı:
rifaz kardeşim benimki de gümüş renk :D aynı renk yani. benimkinin km si 77500, biraz düşük sanırım ;) Ben de senin gibi az kullanılmış olarak 2. el aldım. Hatta aldığımda 66000 deydi.

Bak sen? :) Renk te aynı ne yapsak şimdi :D ama gümüşten daha güzel giden renk yok o arabalara.Aldığımda 84.000 de idi şu an 91.000 de.
Birkaç konu var kafama takılan. İlk zamanlar araba 1. viteste kalkarken silkeleniyordu. Ustaya sordum yüksek devirli arabalar bunlar Öyle normal binek oto gibi 13-18x RPM de kalkmaz 20-25 arası gaz vermen lazım dedi. Buna dikkat edince oluyor ama yine bazen vites yüksek, hız az kalınca silkeleme yapıyor. Böyle bir sorun var mı sende?

Bir de klima içeride bir koku yapıyor, yazın bu biraz daha artıyor. tatile gitmeden önce tüm klima sistemini söktürdüm, temizlettim ve bakteri önleyici köpük sprey sıktırdım ama azalmakla beraber tam kesilmedi.