Opel Vectra B, vites geçişi sorunu.

Emre Arslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otomobili satın almadan önce test sürüşündeyken araç 2'den 1'e geçmiyordu. Sahibine söylediğimizde vites dişlisiyle ilgili bi sıkıntı(halatda demiş olabilir hatırlayamadım) dedi. Araç boşta iken 1'e zar zor geçiyor veya hiç geçmiyor. Ancak 2, ordan 1. vitese takılabiliyor. Yoksa hiç bir sorun yok, normalde mi böyle?
Sizce sorun tam olarak nedir?

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Vites kolu ayarı yapılması gerekiyor olabilir. Şanzıman yağı iyice cortlamış da olabilir. Bu ikisi daha kolay mevzular, eğer ayarlama ve değişimleri sorunu çözmezse şanzımanın inmesi gerekebilir.

Ayrıca Opel araçlar hareket halindeyken 5-10 km hızdan daha yavaş olmadıkça 1. vitese geçmezler ve tamamen aracı durdurmak gerekir.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sağlıklı opel Hareket halinde 1. vitese çok rahat geçer. Sorun 75w90 veya 80w yerine otomatik şanzımanlara koyulması gereken ATF yağı manuel şanzımana koydukları için şanzıman ısınınca yağ görevini çok iyi görmediği için dişlileri, bilhassa SENKROMEÇ denen parçaları aşındırıp şeklini bozduğu için geçmiyor o vites. Vites geçmeme durumunda debriyajdan ayağınızı çekip tekrar kökleyin o da işe yaramaz ise arabanın içinde ileri geri kerkinin ki dişli hareket etsin, o şekilde vitesi geçirebilirsiniz.

Emre Arslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.. Önerileriniz doğrultusunda bi neticeye ulaşabilmeyi umuyorum.

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim araçta geçmiyor 1'e tamamen durma noktasına geliyorum... Bunun sebebini bi ustaya sorduğumda, aracın 2'de olması gereken yerde 1'e atmaya çalışırsan araba bunu yapmak istemez dedi, bir de 2'den 3'e geçerken yanlışlıklara 1'e geçmesin diye bazı hızlara ulaşınca vites 1'e geçmez dedi... He tabi ciddi biçimde ittirirsen sıyırır geçer o ayrı... Bana mantıklı geldi ustanın dediği...
Ama şanzumanında en ufak sıkıntısı yok, vites geçişleri kaymak gibi normalde...

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
giderken geçmemesi arkadaşların dediği gibi güvenlik önlemi olabilir. yerine bire atılırsa anı fren yapmış gibi olur.
durduğu yerde yapıyorsa bendeki gibi ayar sorunudur diye düşünüyorum. benim aracımda da duruken dahi bire gecmede zorlanma vardı sanki biryere takılıyor gibi. ustama söyledim. kol biraz yana kaymış dedi. motorun ordan Bi ayar yaptı biride içerden kontrol etti. 2 senedir normal geçişler. yapılan ayar uzun süre gidiyor.

Emre Arslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplarınız doğrultusunda aracı en kısa zamanda ustamıza göstereceğiz. Ulaşılan neticeyi konu altında belirteceğim..