Opel vectra 2001 1.6 fan motoru garip çalışıyor

wauxhall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Başlıktaki aracımın klimasını açtığım anda klima önündeki kondenser fanı hemen devreye giriyor. Biraz sıcak hava da gezdiğimde hararet 95-97 arasına geliyor ondan sonra bu fan 2. Kademeye geciyor hızlanıyor ve araba sanki arkadan çekiyorlarmış gibi gitmiyor arabayı sıkıştıracak olsam 100 e dayanır hatta daha önceki senelerde 100 ü geçtiğide olmuştu. Buna rağmen radyatör fanı açmıyor bizzat rölantide de denedim.klimayı kapatıyorum hararet 95 lerden 89 lara düşüne kadar klimanın yani kondenserin fanı çalışmaya devam ediyor.89 lara düşünce arabayı stop ediyorum radyatör fanı ancak ondan sonra açıyor fakat çok yavaş dönüyor ve 10-15 saniye sonra duruyor.
Şimdi benim öğrenmek istediğim:
1-radyatör fanı 2 mi 3 kademelimi .stop ettikten sonra çok yavaş dönmesi bana 3 kademeli oldugunu düşündürüyor. Çünkü normal hızını ve daha hızlı çalıştığı zamanları biliyorum.
2- fan müşürü 3 dişli kontrol ettim fan müşürü bozuk olsa fanın hiç devreye girmemesi gerekmez mi bir defa yine bozulmuştu araba çalışırken veya çalışmazken fan sürekli çalışıyordu.diger fana bağlı kablo ve soketleride kontrol ettim herhangi sıkıntı gözükmüyor.
3-bazı arkadaşlar forumda fanın içini açıp lehim yenileme ile düzeltmısler.
Bundan olabilir mi.

Forumda ve diğer forum larda çok araştırdım ama net bi sey bulamadım. Arıza hakkında fikri olan var mi yada bunun gibi bir sorunla daha önce karşılaşan var yardiminizi ve değerli bilgilerinizi esirgemeyenlere şimdiden teşekkürler.

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

abulut

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Başlıktaki aracımın klimasını açtığım anda klima önündeki kondenser fanı hemen devreye giriyor. Biraz sıcak hava da gezdiğimde hararet 95-97 arasına geliyor ondan sonra bu fan 2. Kademeye geciyor hızlanıyor ve araba sanki arkadan çekiyorlarmış gibi gitmiyor arabayı sıkıştıracak olsam 100 e dayanır hatta daha önceki senelerde 100 ü geçtiğide olmuştu. Buna rağmen radyatör fanı açmıyor bizzat rölantide de denedim.klimayı kapatıyorum hararet 95 lerden 89 lara düşüne kadar klimanın yani kondenserin fanı çalışmaya devam ediyor.89 lara düşünce arabayı stop ediyorum radyatör fanı ancak ondan sonra açıyor fakat çok yavaş dönüyor ve 10-15 saniye sonra duruyor.
Şimdi benim öğrenmek istediğim:
1-radyatör fanı 2 mi 3 kademelimi .stop ettikten sonra çok yavaş dönmesi bana 3 kademeli oldugunu düşündürüyor. Çünkü normal hızını ve daha hızlı çalıştığı zamanları biliyorum.
2- fan müşürü 3 dişli kontrol ettim fan müşürü bozuk olsa fanın hiç devreye girmemesi gerekmez mi bir defa yine bozulmuştu araba çalışırken veya çalışmazken fan sürekli çalışıyordu.diger fana bağlı kablo ve soketleride kontrol ettim herhangi sıkıntı gözükmüyor.
3-bazı arkadaşlar forumda fanın içini açıp lehim yenileme ile düzeltmısler.
Bundan olabilir mi.

Forumda ve diğer forum larda çok araştırdım ama net bi sey bulamadım. Arıza hakkında fikri olan var mi yada bunun gibi bir sorunla daha önce karşılaşan var yardiminizi ve değerli bilgilerinizi esirgemeyenlere şimdiden teşekkürler.

Merhaba, size geçen sene başıma gelen bir olayı anlatayım siz birşeyler çıkartırsınız.
1998 corsa b X14XE motor kodlu klimalı bir aracım var. Aracı yeni aldığımda bende sistemi çözene kadar acaba dedim.
Benim sorunum hararet 97 ye gelince sadece kondenser fanının açmasıydı. Ve sadace o fanla soğutabildiği kadar soğuyordu araç.Klima da o dönemler çalışmadığı için, ondan heralde diyordum.
Bizim araçlarda 2 fan müşürü var. birini değiştirdim hiçbirşey değişmedi. 2.sini değiştirdim bu sefer dedim tamam.
Yani demek istediğim fan müşürlerinden herhangi biri bile bozuk olsa sistem karışabiliyor. Ve hiç çalışmama gibi bir durum söz konusu değil.
Fan müşürlerini değiştirin zaten 2 si toplasan 100 lira etmez.

wauxhall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler muhtemelen radyatör fan müşürünü değiştirip deneyeyim

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tech 2 cihazı olan bir özel serviste fan testi yaptırın. klima açıldığında ve hararet 95 seviyesini geçtiğinde klima fanı ile beraber radyatör fanıda çalışmalı bildiğim kadarıyla.klima fanı klima basıncına göre çalışır fakat yeri geldiğinde radyatörüde soğutmaya yardımcı olması açısından hareret seviyesine bağlı devreye girer.hızıda ona göre belirlenir.
bu işi çözmenin en garanti yolu dediğim gibi tech 2 cihazıyla fan testi. her kademesi orda gözükür ve bastığınızda hangi kademe çalışmıyorsa ona göre arıza daha kolay bulunur.

wauxhall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opcom mu bağladım klimayı açtım aktif oluyor.fakat opcom da fan la ilgili bir kısım göremedim.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opcom mu bağladım klimayı açtım aktif oluyor.fakat opcom da fan la ilgili bir kısım göremedim.

opcomda motoru seçtikten sonra
engine>output test> fan relay 1 /2 ve varsa 3 test
yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde menü sırası. burdan fanları kontrol edebilirsiniz. radyatör fanı hangisinde çalışmıyor bi bakın.

wauxhall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Engine -output test- ac relay bu şekilde var oda klimanın.
fanın ki yok baktım.klimayı açınca active kapatınca inactive. Tüm hepsine baktım ama fan ile ilgili bir şey bulmadım.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Engine -output test- ac relay bu şekilde var oda klimanın.
fanın ki yok baktım.klimayı açınca active kapatınca inactive. Tüm hepsine baktım ama fan ile ilgili bir şey bulmadım.

o zaman fan müşürü değişimi yada işi bilen birine fan kademelerinin çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmek gerekir.

wauxhall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu gün tekrar kontrol ettim klimayı açıyorum klimanın fanı çalışıyor hararet taki 90 a geldiğinde radyatör fanı çok kısa bir süre açıyor 10 saniye yok belki.sonra ben ara gaz vererek arabanın hararetini 95 civarına çıkarttığımda klimanın fanı yerinden çıkacak gibi hızlanıyor.buna rağmen radyatör fanı açmıyor.sonra kontağı kapatıyorum klima fanı ve radyatör belli muhtemelen arabanın haraetti 90 a indiğinde her ikiside kapatıyor.
Arkadaşlar müşürü degıştiricem ama iki tane müşür var radyatörde. Alttaki beyaz soketli biraz büyük ona baktım internet sitelerinde 95 100 100 110 yazıyor üzerinde diğer üst taraftakinin soketi ise mavi ve diğerinden biraz küçük tecrübesi olan arkadaş var mı bu konuda