Opel Vectra 2.0 gls 1995 lpg tüketimi

elniko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

Araci yeni aldım ve aranıza yeni katildim. Aracim 200binde ve atiker sirali sistem lpg var. Yaptığım araştırmada aracın 11-12 lt lpg tüketimi olduğu söyleniyor. Araci çarşamba günü aldim. Arac aldigimda lpg dipteydi depoyu full doldurdum(67 tl). Lpg fullledikten sonra 125 km oldu kırmızı ışık yandi. Yani toplam 150 km yi 67 tl lik lpg ile gittiğini varsayarsak. Bu tüketim nerdeyse benzin tüketimi kadar oluyor. Acaba problem nedir?

Moderatörün son düzenlenenleri:

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Atikerde kırmızı ışığın çabuk yanması :)

elniko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gerçekten problem bu mudur? Acaba depoyu tamamen bitirip mi denesem sonuçta icinde benzin olduğundan yolda kalmam. Böyle test etmenin zararı olur mu?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
LPG konusunda bilgim yok fakat bir kaç aydır bir yakınımın LPG li arabasını kullanıyorum, LPG deposu 45 litrelik, depoyu tam dolduruyorum, 250-300 km kadar yol gittikten sonra (şehirdışı) kırmızı ışık yanıyor, tekrar fullediğimde en fazla 65-70 TL lik LPG alıyor. Araştırmalarımda bunun normal olduğunu, LPG ışığının erken yandığını öğrendim.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Kullanılan şamandıra ile alakalı tamamen.

Bahadır, bendeki aracın LPG sistemi henüz 2,5-3 yıllık, araç evin 2 nci aracı olduğu için de fazla kullanılmıyor. Bu kısa süre zarfında LPG şamandırası bozulabilir mi? Aracın sahibi eskiden beri LPG nin kırmızı ışığının erken yandığını söyledi, ışık yandıktan sonra 50-70 km kadar yol yaptığım halde yakıt bitmedi ama ben ne olur ne olmaz diye ilk denk gelen istasyondan yakıt aldım.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
En pahalı prin'in bile şamandırası aynıymış diye duydum, yani tüm sistemlerde aynı durum söz konusu.

Ben artık genelde ışıklara bakmıyorum, 450-500km olunca 100TL'lik gaz alıyorum. Yaklaşık 200-250km olunca kırmızı ışık yanıyor.

elniko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
En son depoyu doldurduktan sonra tekrar gaz aldim. 133 km yapmıştım 65 tl tuttu. Yani bu mantıkla gaz pahaliliğina gore 45krs 50 krs arası yakmis oluyor. Bu da bana fazla geldi. Problem sadece ışık değil demekki.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
LPG de "depoyu doldurmak" diye de birşey yok ki :)

bence siz 2-3 depo daha takip edin,

dediğiniz kadar yakması için uyarı lambasının yanması, veya sızdırıyor olması, veya her yere 5bin devirde falan gidiyor olmanız lazım

elniko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla anlamadım açıkçasi benzin veya mazotta yaptigimiz işlemi yaptım böyle olunca bu kadar yakıyor diye düşündüm. Lpg de full depo diye birşey olmadığını bilmiyordum. Peki full depo diye birşey yoksa istasyondaki benimi kandiriyor :) çünkü belli bir lt ye gelince pompa duruyor.