Opel Tigra Aracım hemen Isınıyor

qqqaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese Merhabalar sorundan önce benim araç üstünde yaptıgım değişiklikleri anlatayım araç gösterge panelini söktüm ve yanmayan bir kaç led değiştirdim arkasındaki baskı devreye benzer seyin bazı yerleri deforme olmuştu bakırı takip edip deforme olan kısımları kestim zaten cogu ledlere gidiyordu büyük ihtimalle farklı bir bakır yola deyip ledler bir çalışıyo bir çalışmıyordu neyse taktım göstergeyi çalımadı ledler göstergenin soketine gelen kablolarda enerji varmi diye bakarken orada yanlışlıkla ufak bi kısa devre yaptım çat etti enerji vardı ledler tersmiş düzelttim taktım çalıştı sonra arabayı yıkatmaya gittim yıkattıktan sonra hararetin birden çok yükseldiğini gördüm kalorifer açtığımda baya bi sıcaklık üflüyordu ertesi gün sanayiye gittim aracın normal fan giriyo göstergeyi bozmuşsun dediler ama içimdeki süpheyle tekrar başka bir yere gittim elektrikçi bana fan müşürü değiştir dedi değiştirdim olmadı termostat dedi değiştirdim olmadı ısı müşürü dedi değiştirdim olmadı aracım eskiden yaz kış 95 sabit sıcaklık varken 110 a yakın fan ilk devre açmaya başladı maximum 105-100 arası degere çekti tamam normal dediler bir kaç gün sonra çok aşırı bir şekilde sıcaklık arttı kaputu açtım su kalmamış araçta biraz eğildim radyatörden sızdırıyo radyatörüde değiştirdim(orginal degil ama kaliteli ithal yan sanayi) bu seferde ustadanmıdır nedir fan ilk devre girmedi 120 ye yakın sadece ikinci devre girdi role kapağını açtım birinci devre rolesini elimle bastırıp direkledim devreye girdi ama fakat müşürden roleye bilgi gelmiyor elektrikçi tesisata ve beyne kadar gider bu dedi tamirede pek yanaşmadı zoraki pazartesi randevu verdi gidecegim tesisattandır diye umuyorum çünkü radyatör degismeden önce giriyordu hadi onu hallettik diyelim araç genede 100 dereceye 7 8 dk içinde tırmanıyo hava su an eskişehirde 5 derece civarında ve hiç üsümüyorum direk sıcak hava geliyor contaya gitti aklım fakar yağda ve suda bi anormallik yok sorunum bu hararet çok çabuk yükseliyor çook karışık biliyorum fakat sanayide bi çözüm bulamadılar

Yapılan masraflar ;
Fan müşürü takım : 100 TL İşçilik 70 tl+antifiriz 30 tl =200 tl
Termostat ve ısı müşürü + işçilik : 60+20 : 80 TL
Radayatör +işçilik + antifiriz : 175+100+30 : 300 TL
Birde sanayide sinirden dikkatsizlikten kaza yaptım kafadan : 300 TL

Okuduğunuz için teşekkürler...

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
kat dolu olmasın

qqqaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
gösterge yanlış ölçüm yapıyor olmasın.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konuyla alakası yok. Sadece bahsi geçmişken değinmek istedim. Katalizörü boşaltılmış yada bir şekilde katalizörü devreden çıkartılmış araçlar muayneden geçemiyorlar. Bu nedenle katalizör mevzu önemli.

selefkos3334

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende 99corsa var. Bendede ayni sorun vardi.ama su camur gibiydi. Suyu degistirdim ,biraz duzeldi ama 97-100 arasina dustu.daha sonra baktim yedek su deposunun dibinde kucuk bi kacak vardi degistirdimve simdi sadece yokus yukari cikarken 100 buluyor.radyator tikali diyorlar onuda yaza girerken degistircem.

dante38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tech 2 ye bağlayın motor sıcaklığına ordan bakın göstergedeki değerle aynı değilse sıkıntı gösterdedir.

asiw

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
düz mantık düşünün gösterge bozuk olsa bile 120 gosterir su sıcak olmaz yada 90 gosterir su kaynar gibi.(elektriksel olarak muhabbet varsa bilmem)
Araç marşa bastınız devirdaim pompası radyatöre gitmeden suyu motor blogu üzerinde dolastırır.90 derceye geldgnde termostat acar ve radyatörden de dolasmaya baslar.termostat degısmıs fakat bozuk olup olmamasının garantisi yoktur heralde.yine düz mantık olarak geri dönüş üzerindeki borunun sıcak olup olmadıgını kontrol edin derim.su eksiltme olayını kontrol edin antfrz koymussunuz su kolayca buharlasmayacaktır eksiltme olmaması gerek.elektriksel olarak bişey varsa direk cihaza baglandıgında zaten sorun koalyca bulunur.Dogrusuyla yanlısıyla hatam varsa düzeltin arkdaşar

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
radyatör sıcaklığını bilgisayarda görebilirler. hararet göstergesinin kalibrasyonunu bozmuş olabilirsiniz. ancak su eksiltmesi varsa sıkıntı. kalorifer hortumlarını falan kontrol ettirin.
kalorifer kapalı konumda marşa basar basmaz fan açıyorsa sistemde hava vardır büyük ihtimalle. çünkü müşürleri değiştirdim diyorsunuz.

qqqaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
su kaçağı şu anda yok radyatörden oldugunu görüp değiştirdiler birinci devre fan devreye girmiyor birinci devre açan müşürün soketine direkleme yaptım çalıştı dedimki müşürden müşür aldım ama değiştirmedim onu deneyecegim birde elektrikçi müşürler ters bağlanmış olabilir dogrumu bagladılar dedi bilmemki dedim bi kaç tigrası olan arkadaşlara gittim evet benimkiler ters takılmıştı tech 2 ye bağlattım ibre ile bilgisayar degerleri aynı ama 110 derece oluyor suda bir fokurdama olmuyor hararetin çabuk yükselmesini devir daim görevini tam yapmadığından süpheleniyorum su anda onuda değiştircem triger ile zamanı gelmişti gene düzelmez ise ibreden süphelenecegim tech 2 aslında ısı müşüründen alıyor bilgiyi ama genede sanki ibrede bi kalibrasyon bozuklugu var gibi