Opel Krank Mili Ana ve Kol Yatak?

DeepDiver

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vectra Cd aracımda Yağ lambasının bazen titreme şeklinde yanması neticesinde özel servise gittim..Usta Yağ süzgeci tıkanmış olabilir diye alt karteri açtı..

Ve şok burada başladı..Karterin içinde küçük metal parçaları ve metal tozu bulduk...Yataklar dedi usta ve karteri tamamen indirdi...İndirmesiyle krank ana ve kol yataklarının aşınmış olduğunu gördük..Ustanın söylediği uzun süre yağsız binilmesi neticesi olurmuş..Kranka da zarar vermiş olabilir taşlama gerekebilir diye başka bir yerden usta çağırıp krank ölçümü yaptıllar.Ölçüler normal çıktı.

Neyse bir takım yatak aldım parçacıdan..Usta Yağ+yağ filtresi+conta+işçilik=200 Tl fiyat çıkardı..Tamam dedim..Asıl sorunda burada başladı..

Üç kol yatağını takan usta 4. yatağı yerine takamadı...Çekiç tornavida neyle uğraştıysa oturtamadı..Normalde bu yatakları motor indirerek taktıklarını ve motorun inmesi gerektiğini söyledi..Motor indirme+Yukarda Saydığım Parçalar+İşçilik=450 Tl oldu fiyat..

Kafama takılan birtakım sorular var...

1-Bu yataklar Motor İnerek mi takılır?
2-Motor indirme ücreti nedir?
3-Yatak değişimine ayrı Motor indirmeye ayrı işçilik alınırmı?
Zira motoru sadece o parçaları takmak için indirecek..Yani 4. yatağı takabilseydi Motoru indirmesine gerek kalmayacaktı..:confused:

xet4

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yatak motor inmedende takılır benim arabam krank kırmışdı yeni krank aldık ve motor inmeden alttan yatak atıldı
4cü kol yatağını niye takamadı onu anlamadım
genel olarak yatak saran araba krankı da bozar

DeepDiver

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün aracın motorunu indirdiler.Yağ pompası iç yüzey ve dişlileri zarar görmüş...Açılmışken balatayıda değiştirelim dediler..Çok fazla ömrü kalmamış..Bizde balata çaktırma denilen olayı yaptırdık..Zira yenisinin 150 Tl olduğunu söyledi..
Toplam meblağ 610 liraya çıktı..Birde şunu soracağım..

Yağ litre fiyatı nedir ve bu işlem sonucunda araç ne kadar yağ alır?

Aracıma kullandığı malzemeler:

1-Çıkma Yağ Pompası 75 Tl
2-4 lt Yağ 60 Tl
3-Yağ Filtresi 10 Tl
4-Antifreeze Takviyesi
5-Alt karter ve Yağ Pompası Contaları
6-İşçilik
__________________+
510 TL

Ana ve Kol yataklarını ben aldığım için 100 Tl yi saymıyorum..

Bu fiyatlar sizce nasıl?

xet4

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4,5 lt yağ alır
çıkma yağ pompası mı aldın ???
zaten sıfırı 120ytl bence hemen o yağ pompasını değişdir riske atma arabanı.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Benim görüşüme göre olan olmuş artık. Çıkma yağ pompası kullanılması, balatayı değiştirme işlemi daha sağlıklı iken çaktırma yapılması bana ters geliyor.

muratezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş Abiye katılıyorum. Çıkma yağ pompası ve balata çaktırmaya gerek yok. Sıfırını alıp riske girmeseydin keşke. Yağ pompası arıza yapsa başına gelenlerden fazlasıyla karşı karşıya kalırsın.

Bu arada 5 lt GM yağ 35-40 ytl

DeepDiver

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son takılan birçok Pompada sorunla karşılaştıklarını ve araçların arıza lambası yaktığını söyledi...Hatta en son taktıkları yağ pompasında araç nerdeyse yatak sarıyormuş.Yeni takılan yatakları 10 dakikada yemiş pompa..

Servis hakkında genel bir kanı oluşuyor kafamda artık:mad:
Peki bu motor indirme ücreti?...Ya da motor inmeden bu işlem yapılırmı ve asıl sağlıklı olurmu?

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun öncelikle... motor indirmeden yağ pompası çok rahat değişebilir servistte lift varsa... çıkma yerine bencede yenisini takmanız daha sağlıklı olurdu ... balata çaktırma olayı eskiden vardı halen daha varmı hiç görmedim ayrıca bu balata baskı balatası sanırım ... baskı balatadan sorun çıkacağını sanmıyorum ancak yağ pompasından çıkma ihtimali çok yüksek çünkü daha evvel kullanılmış sanıyorum yağ pompası tıkalı diye değiştirmişler başka arabanın tabi daha sonra elindeki pompayı iyice temizleyip satmaya çalışıyor olabilirler dikkat etmek lazım.. yani aşınmıştır pompa yerinizde olsam gider sıfırını taktırırım hem başınız ağrımaz hemde rahat rahat sürersiniz aracınızı.. anlamadığım nokta neden motorun indirilme ücretini soruyorsunuz ne yağ pompası ne baskı balata değişiminde motor u indirmeye gerek yok ancak anayatak kol yatak değişecekse gene gerek olmayabilir ama indirebilirde usta belki rektefiyelik işi olabilir motor da oda meşakketli olduğu için 100 ytl normal diye düşünüyorum...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Son takılan birçok Pompada sorunla karşılaştıklarını ve araçların arıza lambası yaktığını söyledi...Hatta en son taktıkları yağ pompasında araç nerdeyse yatak sarıyormuş.Yeni takılan yatakları 10 dakikada yemiş pompa..

Servis hakkında genel bir kanı oluşuyor kafamda artık:mad:
Peki bu motor indirme ücreti?...Ya da motor inmeden bu işlem yapılırmı ve asıl sağlıklı olurmu?
Ben 63 model taunusumun motorunu indirtip bakım yaptırdım+komple ön takımı söktürüp eskiyen parçalarını değiştirttim+arka akslari söktütüp kontrol ettirip keçeleri değişti+fren ayarları yapıldı+LPG kiti söküldü+ufak tefek mekanik işler yapıldı. Yaklaşı araba 10 gün sanayide kaldı, işçilik olarak 550 lira verdim.