Opel harareti sever mi acaba ?

notdream

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önce motorun üzerinde gözle görülür bir sızdırma olup olmadığına bakın öyle birşey yoksa o zaman süpap keçeleri ile müşürü değiştirin mutlaka düzelme olacaktır

Çok teşekkür ederim. Aracımın yağını ve filtrelerini dün değiştirttim. Motoroun herhangi bir yerinde kaçak da yok baktırdım. Subap keçeleri ile müşüre de en kısa zamanda el atacağım. Allah ilminizi daha da arttırsın.

forged&carbon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
113 derecede fan açmaya tasarlanmış bir arabaya 82 derecelik müşür takılır ise çok büyük ihtimalle fan motoruna giden kablolar yanar.

Benzer bir sorunu eski arabamda yaşamıştım. klima ile radyatör ün fanı ortaktı. Dolayısı ile klimayı açtığım anda fan devreye giriyordu tüm yazı klima ile gezerdim fan hep açık hep açık sonunda fan motoruna giden kablolar yandı. Şu an kullandığım arabadada fan ortak ama yükselen benzin fiyatlarından son bir kaç senedir klima pek kullanmıyorum :D

Genelde 92 de acar (X16XEL) o rakami 82 ye cekmek uygundur.
Termostat da M-Tech kalitesinde.

Poem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tevekkeli değil Opeller yağ yakar derler. İnceldikçe hararetten; benzine karışır bu kadar basit. Dizelinden benzinlisine 90C hararet idealdir benim bildiğim. Bizim araçlardan başka yok 100 küsürlük arkadaşlar. Bu işte bir yanlışlık olduğu ortada. Sonuçta yaşlı araçlar kullanıyoruz su 100 C da kaynar buharlaşmaya başlar. 102 103 hararet ne demek düdüklü tencere vazifesi yaptırıyoruz motora ve plastik boru tesisatına ondan sonra "vay ahtapot boru patladı ver parayı". Isıtıp kömürle suyu 100 C, buhar basıncıyla trenler yürütülüyordu bi zamanlar yahu. Aynı suyu; benzinle ısıtır gibi bir halimiz var vallahi. Tiz zamanda termostart değiştirileee Opel sıcağı sever diyen ustanın boynu urulaaa.
NOT: Ice maker kardeşim İtalya'nın Opel'i sıcağı seviyor, bizim TÜRK OPEL sevmiyor iyi mi :) Bunlar gibi ustayı ben...

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
101,102,103 hiç şaşmaz :D yeter ki rampa görmesin. sıkışık trafiğe girmesin, dur kalk yapmasın :) arabayı şöyle keyifli usul usul süreemez oldum. ne yapacam bilmiyorum.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
müşür soruna çare bulacaksa değiştirecez bakalım. ama ben devirdaim, termostat filan da değiştirmek istiyorum. hatta çok sağlıklı bi işlem değil belki ama radyotör temizliği de düşünüyorum. müşürü kaç derece almalıyım?

notdream

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
müşür soruna çare bulacaksa değiştirecez bakalım. ama ben devirdaim, termostat filan da değiştirmek istiyorum. hatta çok sağlıklı bi işlem değil belki ama radyotör temizliği de düşünüyorum. müşürü kaç derece almalıyım?

87-92 derecelik diye hatırlıyorum Tipo SLXin müşürü. icemaker arkadaşım bu konuda ayrıntılı yazmıştı bu konuda oradan bakıp emin olabilirsiniz.

magic_ksk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
önceleri benim araçtata 90 ı geçince fan çalışıyodu, geçenlerde bi arızadan dolayı güncel yazılım yüklendi ecuya sonrasında ise fan, hararet 85i geçince 90a yaklaşınca çalışmaya başladı, fakat yağ yakma var gibi, rolantide 4bin 5bin devire kadar gaz verip bıraktıgımda duman atıyor? bu duman yag yakmasından dolayı mıdır acaba?

forged&carbon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
önceleri benim araçtata 90 ı geçince fan çalışıyodu, geçenlerde bi arızadan dolayı güncel yazılım yüklendi ecuya sonrasında ise fan, hararet 85i geçince 90a yaklaşınca çalışmaya başladı, fakat yağ yakma var gibi, rolantide 4bin 5bin devire kadar gaz verip bıraktıgımda duman atıyor? bu duman yag yakmasından dolayı mıdır acaba?

ilk calistirmada beyaz duman ok. ama mavi ise yag yakiyor.

magic_ksk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilk çalıştırmadaki değil evet, koyu renkli duman atıyor mavi mi seçemedim motora yüklendiğinde.araba 125bin de