Opel Corsa D Sorunu (Bir türlü çözemedik)

bugrahan18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Forumda yeniyim Opel Corsa D aracımla (1.2 yarı otomatik 2011) ilginç bir sorun yaşıyorum. Öyleki yılların ustası kıymetli bir ustama gösterdim aracı ilk defa gördüm, ben de araştırayım sen de sor dedi. Problem şu: araç hareket halindeyken ışıklarda ya da dönemeçlerde araç tam durduğunda gaz yememeye başlıyor. Öyleki gaz pedalı hiç tepki vermiyor. Manuele almak vitesle oynamak işe yaramıyor anında. Kapatıp açınca tekrar çalışması da zaman alıyor. Yani aslında çok tehlikeli bir durum birden olmadık yerde kalırsa biri gelip biçebilir Allah vermesin.

Araç hiç bir arıza uyarısı vermiyor. Bilgisayara bağladık herşey normal çıkıyor.
Bu durum başına gelen duyan ya da önerisi olan var mı? Sırayla bütün herşeyi değiştirmeye kalksam (gaz pedalı kelebek akü) birincisi sorun çözülecek mi belli değil ikincisi masrafın önü sonu belli değil.

Video var ama anlattıklarımdan başka bir durum yok. Değerli yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar.

ertdgny

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
birden gaz yememeye başladıysa ateşleme ile alakalı.tekrar çalışmada zorlanmasıda ateşleme ile alaklı.ateşleme bobini olabilir bobin tesisatı olabil,beyinden de olabilir

bugrahan18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler ertdgny.
Araştırmaya devam ediyorum. sorun gaz pedalı sensörü de olabilir.
Ne olduğunun belli olmaması kötü olan.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizim araçların gaz pedalı elektronik, yani gaz teli yok. Problemin kaynağı da bu aslında ve çözümü basit. Eliniz yatkınsa gaz pedalını söküp içindeki potansiyometrenin üzerini temizlemeniz problemi çözecektir. Zamanla bu potansiyometrenin üzeri oksitleniyor ve sensörü oksitli kısma gelince okumayıp aracı güvenlik için kitliyor o yüzden gaz verseniz de tepki vermez. Arıza lambası yanıp söner bu durumda ama yanmaması garip olmuş lambanın patlak olma ihtimali var mı acaba? Kontağı kapatıp 5 10 dk beklediğiniz zaman düzelir ama tekrar arıza verir genelde bu arada her arızayı ecu kayıt etmiyor daha çok kalıcı arızaları görürsünüz map maf oksijen sensörü gibi sensörler bozulursa, usta baktığında o yüzden göremiyor çünkü kapatıp açınca düzeliyor. Yani aslında kalıcı olmaması iyi bir şey dediğim gibi temizliğini yaparsanız düzelir. Servise götürürseniz gaz pedalını değiştirmek isteyecektir. Ustanızın elinde sağlam çıkma bir gaz pedalı varsa takıp bir süre kullanın problemin gittiğini göreceksiniz.

bugrahan18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sayın Nobran cevap ve öneriniz için çok teşekkür ederim. Bu da çok mantıklı görünüyor. İlk deneyeceğim şey bu olacak.

• Beğen
Tepkiler: Nobran

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sayın Nobran cevap ve öneriniz için çok teşekkür ederim. Bu da çok mantıklı görünüyor. İlk deneyeceğim şey bu olacak.
Mesajınızda bir durumu yeni fark ettim. Tekrar çalışması zaman alıyor derken durumun düzelmesi mi zaman alıyor yoksa marş alma süresi mi uzuyor.

Saygılarımla

bugrahan18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç hareket halindeyken durduğunda gaz pedalı hiç bir tepki vermiyor. Kontağı kapatıp açınca ilk çevirişte anında çalışmıyor ikinci kez daha çevirip açmak gerekiyor. O da bir 15-20 saniye ediyor.

bugrahan18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ardından araç normal şekilde yoluna devam ediyor. Ta ki hatayı birkez daha verene kadar

bugrahan18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok şükür çözdük hocam. Ayrıntılı yazacağım süreci ileri de başka birinin ihtiyacı olur diye. Sorun vites robotundaymış. Yasin ustamın ellerine sağlık. Yardımcı olan arkadaşlara ve ustalarıma teşekkür ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hakan55 ve Nobran