Opel Corsa D 2012 1.3 Dizel Periyodik Bakım Ürünleri

ucamayansupermann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar benim aracım 2012 model 1.3 dizel opel corsa ,aracımın periyodik bakımını yaptıracağım ama malzemelerini dışardan kendim temin etmek istiyorum bununla alakalı malzemeler hakkında bilgi almak istiyorum.Şimdiden teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Nobran

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Merhabalar hocam, aracınız kaç binde ? Buna göre kullanılan malzemeler değişebiliyor.

ucamayansupermann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
115 bin de aracım şuan bakım zamanı geldi , normal periyodik bakımını yaptıracağım ama aldığım fiyatlar biraz uçuk geldi kendim alıp işçilik vermek istiyorum ama malzemeler hakkında bilgim yok

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam malzemeleri onlineyedekparca sitesinden alabilirsiniz. Aracınızığın yağı, yağ filtresi, hava filtresi,polen filtresi değişecek. Bunun dışında balatalar ve soğutma suyu gözle kontrol edilecek, antifiriz ölçülüp kış için hazırlıklar tamamlanacak bilginiz olsun.

ucamayansupermann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladım teşekkür ederim

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Rica ederim hocam, ara bakım olduğu için maliyet düşük olacaktır ancak bir sonraki bakımda biraz artacaktır maliyet bilginiz olsun. @Nobran hocam sizin eklemek istediğiniz bir konu varmı ? Bakım konusunda bir yanlışım varsa düzeltirmisiniz beni. @Nobran hocam Corsa konusunda ustatlardan birisidir, kendisinin fikirlerinden faydalanmanızı öneririm hocam.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Nobran

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kendim, bakım yapmadan önce bir parça listesi çıkarırım. Bu, bir bakım için gereken parçalar, genelde şu şekilde olur.

Hava filtresi
Yağ filtresi
Yağ
Polen filtresi
Buji yada mazot filtresi.
V kayışı
Gergi kütüğü yada gergi rulmanı
Fren diskleri, fren balataları.
Baskı balata
Triger zinciri
Fren hidroliği
Şanzıman yağı
Antifiriz

Kabaca her 15 binde bir yada yılda bir yağ ve filtreler değişir. Kayış ve bujinin de 60 yada 30 bin olması lazım. Zaten 2 balata değişiminde bir disklerin de değişmesi gerekiyor torna olayı kişiye göre değişir ama dikkat etmek lazım. Yetkili servislerde neyin kaç kilometrede yada kaç yılda bir değişmesi gerektiği de yazar bu arada. Kullanım kılavuzunda da yazıyor mu bilmiyorum.

Ben çoğu işi kendim yaptığımdan dolayı işçilik ödemiyor, bu sayede malzemeleri orijinal parçalar kullanarak yapabiliyorum. İşçilik ödemek zorunda kalsaydım yan sanayi parça almak zorunda kalırdım. Bu arada filtreleri mann marka tercih edebilirsin orijinal üreticidir. Sadece gm logosu olmaz üzerinde.

Antifirizi 2 yılda bir değişirim mesela, değişimi en kolay sıvıdır. Yalnız antifiriz koyduktan hemen sonra dikkat edilmesi gereken bir konu var ki o da sızıntı ve kaçaklardır. Antifiriz değiştikten sonra gözlem yapın motorun altına üstüne ve genleşme kabına bakarak. İlk günler azalma olabilir ama devam ederse sızıntı işaretidir.

Fren hidroliği 5 yıl falan deniyor ama ben onu da 2 yılda bir değişme taraftarıyım.

Şanzıman yağını hiç değiştirmedim çok istememe rağmen. İnşallah bu hafta değişeceğim. (135 bin km oldu manuel araç)

100 bin de keyfi olarak zincir değiştirdim.
Baskı balata halen değişmedi ama değişmesi gerekiyor değişse iyi olur [emoji4]

Onun dışında merak ettiğiniz bir şey varsa yazın buradan mutlaka [emoji106]

SM-J710GN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Joseques

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar benim aracım 2012 model 1.3 dizel opel corsa ,aracımın periyodik bakımını yaptıracağım ama malzemelerini dışardan kendim temin etmek istiyorum bununla alakalı malzemeler hakkında bilgi almak istiyorum.Şimdiden teşekkürler.
Motorun yukardan bir resmini atarsan geniş açılı cek lütfen ne alacağını tam olarak yazabilirim

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Turbo varsa gm platinum yoksa gm normal bujidir

• Beğen
Tepkiler: Hasip