Opel Corsa 1.3 CDTI nasıl az yakar, yardım edin

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.3 6 ileri 90/95 hp lik motorlar ekonomik değil de nedir?6 ileri vites ve 1.3 motor zaten sırf ekonomi odaklı kombinler..Bunun yanında lastik ve jant ebatları da abartılı değil sanıyorum..Eğer çok yakıyor ise ecoflex yazılım atılabilir... hp ve tork düşer ama daha tasarruflu bir corsa elde edilebilir..

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, OPEL CORSA 1,3 CDTİ ENJOY ACTİVE aldım.
yol bilgisayarına bakıyorum ve sürekli göstere 6,4 -6,8 arasını gösteriyor..
100 km de bu kadar yakıt normalmi.
Sürekli devirli kullanıyorum. 2000 deviri geçmemeye özen gösteriyorum.

Araba iki depo sonra kendini bulur..o düşer dediler.
Aracım , avatarımdaki araç..
Bilgilendirirseniz sevinirim.

Aslında olay ne kadar devirli gidildiği değil o devirlere nasıl çıkıldığı. Yine 2bin de vites büyütmek için ş.içi tam gaz hızlanılıyorsa acayip fazla yakar ama max. yarım gaz kullanın yine 2binde büyütün farkı görürsünüz. Mümkün oldukça tam gazdan ve devirsizken hızlanmaktan kaçının :) Gazı okşayarak gidince 100km de 7.5-8 lt LPG yakıyorum karma tüketimde ;)

ozankaya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende aracımı genellikle ankara trafiğinde kullanıyorum ortalamam 5.4 araç 1.3cdti ecoflex motor devir olarak 1800-2400 arası vites eçişleri yapıyorum 2500 üzerine çıkmamaya özen gösteriyorum.

teoman2580

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende de 2004 model corsa c 1.3cdtı var, aracı 2000 ile 3000 RPM arasında kullanmaya çalışıyorum.okuduğum yorumlara göre sanki yüksek devirlerde kullanıyorum, motor aksamı açısından sıkıntı yapar mı? birde şöyle bir şey duymuştum aracı ara-sıra 3500 lü devirlerde kullanmanın enjektör tıkanmalarına karşı önleyici bir etkisi varmış.

emree

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Corsa d 1.3 cdti 1700-2400 arası kullanıorm 5.5 yAkıoo

leventaslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında olay ne kadar devirli gidildiği değil o devirlere nasıl çıkıldığı. Yine 2bin de vites büyütmek için ş.içi tam gaz hızlanılıyorsa acayip fazla yakar ama max. yarım gaz kullanın yine 2binde büyütün farkı görürsünüz. Mümkün oldukça tam gazdan ve devirsizken hızlanmaktan kaçının :) Gazı okşayarak gidince 100km de 7.5-8 lt LPG yakıyorum karma tüketimde ;)

Evet..
Bugün dediklerinizi aynen uyguladım..Devirsizken hızlandım..Tam gaz vererek devri yükselttim..Yol bilgisayarı 6 ile 10 arasında gösteriyordu..
Sonra, gazı okşayarak, devri yükselttim ve vites değiştirdim..Yol bilgisayarı inanılmaz düşük rakamları gösterdi şimdi. 2 ile 4 arası rakamları gösteriyordu..
Çok teşekkür ederim

leventaslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sayın Rivendel in söylediklerini henüz yeni uyguladım. ama onu yapana kadar 400 km yol yapmıştım
Dün mazot aldım..ve gördümki 503 km de 163,99 TL mazot yakmışım.
İlk yakıtımı Shell den almıştım..
İkincisini Etimesgut OPET ten aldım..Du bakalım bu nasıl sonuç verecek..

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracım 40.000 km dir bende... depomu full tutarım eksildikçe tamamlarım hesaplarıma göre 4.5-5 lt arası yakıt sarfiyatım var... hiç bir zaman agresif kullanmıyorum, oğuzhan beyin dediği gibi tabiri caizse okşayarak kullanınca çok etkiliyor...

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
90 km ortalama hız yerine cc ile 80 km hızla yol alırsanız yakıt harcamanız ortalama 1 lt kadar düşer. (Tecrübeyle sabittir) Tabii sabrınız el verdiği ölçüde...

indefinable

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar ben anliyamadim bu olayi 3 seneden beri kullaniyorum astra manuel dizel sadece uzun yola ciktigim zaman ekranda tuketimi 5.9 a dusurebiliyorum bazi arkadaslarim dizelleri yuksek devirle kullanmalisin diyor oyle kullandigim zaman anlik tuketim cok yukseliyor dusuk devirle kullandigim zamanda hem arac bayiliyor hemde anlik tuketim yine yuksek gosteriyor mesela en son cesmeye gittim geldim yola cikarken tuketim 7.2 idi toplam marmariste dahil 1800 km yol yaptim anlik tuketim 5.8 e dustu istanbula geldigimde yakit icin harcadigim parada 420 lira bu 1800 km icin ancak geleli bir ay oldu tuketimim tekrar 6.3 e yukseldi ne yapmamiz gerekiyor birisi tam olarak aciklayabilirmi acaba

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi