Opel Astra'mın Göğsü Kabardı ! :)

junioryay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.realkrom.com
Ümit Bey,
Aynı şekilde, herkese kendine göre yorumlarken, siz de kesin olarak yorumlamışsınız. Bu bir üretim hatası, parfüm, cila vs. kalıntısı değildir. Bir sanayii tesisinde benzer parçalar üretiyoruz. parça tek seferde kalıptan çıkıyor, bir bölümünün kabarması, şişmesi, ayrılması mümkün değildir. Kırılır, çatlar, eğilir, bükülür lakin içine hava dolarak şişemez. Torpido bildiğiniz folyo kaplanmış. Nedeni ise %90 kazalı olmasıdır.
Bu kadar kusursuz folyo kaplamak oldukça zor. Çünkü çok kompozit. Bu vesile ile buna ihtimal vermiyorum. Ancak sizin dediğinize de katılmıyorum. Hangi yöntemle üretildi? Üretim yapıyorsanız zaten bunun önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Şunu unutmayalım ki büyük bir firma olması hata yapmayacağı anlamına gelmez. Geçenlerde karşılaştığım bir örnek vereyim. Çok tanınmış bir beyaz eşya markası paslanmaz çelikten mamul buzdolabı üretti. Sonra da çok başı ağrıdı. Zira sebebi parmak izini belli ediyordu. Bu konuda yakın bir kimyager arkadaşım onlara özel lâk geliştirdi. Şimdi artık olmuyor ama ilk üretimlerde bu sorun yaşandı. Opel de bunu üretirken poliüretan hammaddeyi sağlayan firma değişmiştir. Üreten eleman dikkat etmemiştir. Malzemede yağ bulaşmıştır vs. vs. Bir sürü sorun olabilir.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Bu kadar kusursuz folyo kaplamak oldukça zor. Çünkü çok kompozit. Bu vesile ile buna ihtimal vermiyorum. Ancak sizin dediğinize de katılmıyorum. Hangi yöntemle üretildi? Üretim yapıyorsanız zaten bunun önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Şunu unutmayalım ki büyük bir firma olması hata yapmayacağı anlamına gelmez. Geçenlerde karşılaştığım bir örnek vereyim. Çok tanınmış bir beyaz eşya markası paslanmaz çelikten mamul buzdolabı üretti. Sonra da çok başı ağrıdı. Zira sebebi parmak izini belli ediyordu. Bu konuda yakın bir kimyager arkadaşım onlara özel lâk geliştirdi. Şimdi artık olmuyor ama ilk üretimlerde bu sorun yaşandı. Opel de bunu üretirken poliüretan hammaddeyi sağlayan firma değişmiştir. Üreten eleman dikkat etmemiştir. Malzemede yağ bulaşmıştır vs. vs. Bir sürü sorun olabilir.

Siz olayi yanlis anlamissiniz bence, kimse sizin tamirin nasil yapilacagi ile ilgili yorumunuza yanlis demiyor, birincisi siz polimer kimyasindan cok iyi anlarsiniz 2 tane patentiniz olur orasi kimyacilari ilgilendirir. Ama orasi orjinal degil demek icin kimya okumaya gerek yok, 2 adet goz ve ayni marka otomobilde 1 adet orjinal torpidoluya bakmak yeterli.

Kesin yargida bulunamam ben belki uretim hatasidir, belki temizlikci yapmistir, belki kazadan sonra kaplanmistir, ama burda 1 adet cok kotu acidan cekilmis forotograf ile kimse kesin budur diyemez. Ister kimyager olsun ister 100 tane patenti olsun...

Neyse aracin ordaki kaplamasi orjinal degil ama bence tabii kesin orjinal degil diyemiyorum, bu kaplama olayi o kadar onemli degil, eger airbagler calisiyorsa kaplama onarilip binilir.

Umit bey bir konu daha var : Son yirmi mesajinizi okudumda;

oto boyacisimisiniz
boya egitmeni mi
kimyager mi

hangisi acaba :D

Son düzenleme:

junioryay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.realkrom.com
Siz olayi yanlis anlamissiniz bence, kimse sizin tamirin nasil yapilacagi ile ilgili yorumunuza yanlis demiyor, birincisi siz polimer kimyasindan cok iyi anlarsiniz 2 tane patentiniz olur orasi kimyacilari ilgilendirir. Ama orasi orjinal degil demek icin kimya okumaya gerek yok, 2 adet goz ve ayni marka otomobilde 1 adet orjinal torpidoluya bakmak yeterli.

Kesin yargida bulunamam ben belki uretim hatasidir, belki temizlikci yapmistir, belki kazadan sonra kaplanmistir, ama burda 1 adet cok kotu acidan cekilmis forotograf ile kimse kesin budur diyemez. Ister kimyager olsun ister 100 tane patenti olsun...

Neyse aracin ordaki kaplamasi orjinal degil ama bence tabii kesin orjinal degil diyemiyorum, bu kaplama olayi o kadar onemli degil, eger airbagler calisiyorsa kaplama onarilip binilir.

Umit bey bir konu daha var : Son yirmi mesajinizi okudumda;

oto boyacisimisiniz
boya egitmeni mi
kimyager mi

hangisi acaba :D
Mesleğim açısından önemli olduğu için Oto boya eğitimi aldım. Oto boyacısı değilim. Teknik öğretmenim. Hem polimer kimyası hemde boya atımı bilgisi olduğundan bir zamanlar boya eğitimi de veriyordum. Mesleğim gereği boyar maddelerle ve polimer kimyası ile ilgili kurduğum laboratuvarda çalışmalar yapıyorum. Ayrıca bu tür tartışmaları da sevmiyorum. Tartışmaya neden olan sözüm "bilen de konuşuyor bilmeyen de" Konu hakkında az çok bilgim var. Orada sudan bahsedilince bunun karşılığında söylediğim bir sözdür. Ancak bizim milletimizin garip bir yapısı var. Konuya teknik olarak yaklaşan biri ile bodoslama bilmeden fikir vereni aynı kefeye koymak gibi... Diğer taraftan ben zaten orada fotoğrafa bakarak net yorum yapmadım. Detaylı incelemeden yorum yapmak yanlış olurdu. Ancak daha önce benzer bir durumla karşılaşmış olmamdan dolayı ben böyle bir yorum yaptım. Siz fotoğrafa bakarak sonucu bilebiliyor ve kimyager olmaya gerek yok diyorsanız maşaallah büyük yeteneksiniz...

attila24

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Göğüs Kısmına Hayatta Parlatıcı falan sürmedim sürmemde.Tekzen'den aldığım Mikrofiber Bez var 10 tl verip aldım sadece 1 tane bezi. İç aksamın tamamını o nemli bezle tozunu alırım o kadar.
Durum Çok can sıkıcı. Opel Türkiye falan demiş arkadaşın biri ama 2009 Model Araç.Sanmıyorumki Yardımcı olsunlar...
Yeni Göğüsde 1.200 TL Var Bitane sahibinden sitesinde.
Bakalım ben uygun bir zamanda özel opel servisine gidicem neymiş ne değilmiş öğrenicem. Allah korusun kaza anında airbag açılmıcaksa ne diye 2009 Model arabaya biniyorum ki ben.

Bakalım artık bir hal çaresi düşüncez...
Üretim hatası varsa bence yardımcı olurlar servise başvurmakla birşey kaybetmezsiniz bence kesinlikle gidin....

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Mesleğim açısından önemli olduğu için Oto boya eğitimi aldım. Oto boyacısı değilim. Teknik öğretmenim. Hem polimer kimyası hemde boya atımı bilgisi olduğundan bir zamanlar boya eğitimi de veriyordum. Mesleğim gereği boyar maddelerle ve polimer kimyası ile ilgili kurduğum laboratuvarda çalışmalar yapıyorum. Ayrıca bu tür tartışmaları da sevmiyorum. Tartışmaya neden olan sözüm "bilen de konuşuyor bilmeyen de" Konu hakkında az çok bilgim var. Orada sudan bahsedilince bunun karşılığında söylediğim bir sözdür. Ancak bizim milletimizin garip bir yapısı var. Konuya teknik olarak yaklaşan biri ile bodoslama bilmeden fikir vereni aynı kefeye koymak gibi... Diğer taraftan ben zaten orada fotoğrafa bakarak net yorum yapmadım. Detaylı incelemeden yorum yapmak yanlış olurdu. Ancak daha önce benzer bir durumla karşılaşmış olmamdan dolayı ben böyle bir yorum yaptım. Siz fotoğrafa bakarak sonucu bilebiliyor ve kimyager olmaya gerek yok diyorsanız maşaallah büyük yeteneksiniz...

bilemiyorum dedim, umit bey kesin budur demiyorum bana bu daha mantikli geldi dedim, arkadas yazacaktir zaten insallah siz hakli cikarsinizda arkadas zarar gormemis olur. Benim temennim bu yonde, siz tartisma demissiniz de kimse tartismiyor.

Bunun icin yine soyluyorum yetenek olmaya gerek yok, kimyager, muhendis, profosor olamaya gerek yok 2 adet goz ve ayni aractan orjianal gormek yeterli bu cumleden nasil bir yetenek bekliyorsunuz sasirdim :D

Bodoslama kimse kimseye dalmadi, net yorum yapmadim demissiniz o zaman su cumlenizi tekrar okuyun lutfen... (bunu ben degil siz yazdiniz)

"Bu tamamen ve çok net bir üretim hatası. Tamiri mümkün. Fakat sorun şu; Bu olay çok nadir rastlanan bir olay olduğu için tamir eden birisini bulman da çok zor. Kimse riske girmek istemez. Araç kendimin olsa ben göğsü söküp kendime göre tamir edebilirdim."

junioryay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.realkrom.com
Tartışmayı uzatacak bişey yok. Konuyu saptırmayalım en iyisi. Göğüs kaplama ise Torpido tırnak yerlerine alt kısımdaki bitim yerlerine bir göz at arkadaşım. Kaplama ise oralarda kaplama olduğunu hissettirecek detaylar olması lazım. Ayrıca kaplama yapabilmek için göğsü sökmek lazım. Eğer ben anlamam dersen serviste kontrol ettir. Belli olur. Ancak her iki halde de çözüm daha önce bahsettiğim gibi olabilir.
Saygılar.

murattarum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sanırım araçtaki bu proplemi daha önce kimse görmemiş ama 1-1,5 yıl kadar önce almak için astra ararken 2 araçta görmüştüm burdaki proplemin olduğu yerin ters tarafında, tabi almadan uzaklaştım.sebebini o zaman güneş diye düşünmüştüm.araçlar 2005 ve 2006 modeldi

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Maşallah forumda bilende, bilmeyende fikir vermiş. Poliüretan malzemeye su kaçtığı için kalktığını bile söyleyen olmuş. Sevgili arkadaşım; Senin problemin üzerine sürülen sıvılarla ilgisi yok. Bu tamamen ve çok net bir üretim hatası. Tamiri mümkün. Fakat sorun şu; Bu olay çok nadir rastlanan bir olay olduğu için tamir eden birisini bulman da çok zor. Kimse riske girmek istemez. Araç kendimin olsa ben göğsü söküp kendime göre tamir edebilirdim. Size önerebileceğim çözüm şöyle olur; 1- Önce tamirini edebilecek birisini bulmaya çalışın.
2- Eğer bulamaz iseniz. o kısma tutkal şırınga etmelisiniz. Ancak her söylenen tutkal olmaması gerekiyor. Genleşme yapmayacak, Thermoset özellikte ve Isı ile polimerizasyon yapacak. Sertleştiğinde ise cam gibi sert olmayacak. Kimya firmalarında internetten ararsanız bulabilirsiniz. Isı ile olması gerekir çünkü kavisli formu uzun süre stabil tutamazsınız. Şırınga ile boşluğun tamamına yayılacak şekilde zerkettikten sonra Bildiğiniz ütü vb ürünle ile yakmayacak şekilde düşük ısıda hafif dokunuşlarla kabaran yerlerde gezdirerek çözüm bulabilirsiniz.
elbet bilen de bilmeyen de elinden geldiğince durumu vehametine nazaran bilgi verip bir yardımcı olmak istemiş..forum burası,akıl akıldan üstündür hesabı her fikir iyi niyete bakılarak değerlidir kanımca..

söz konusu araca gelecek olursak,ben arkadaşın airbagleri patlamış bir arca sahip olduğunu düşünüyorum..uygun benzer bir malzeme ile de göğsü kaplamışlar sanki..fikir sahibi olmak için yakından incelemek gerek.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Konu gereksiz yere çok dağılmış :(.