Opel Astra' ya yazılım (chip tuning) uygulayan var mı?

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Geçen gün yolumuz bir araç yazılım firmasına düştü .

Yazılımla ilgili bilmediğim çok önemli bir detayı öğrendim. Araçlara uygulanan bu yazılımları, araç üreticileri sağlıyormuş. Duyunca çok şaşırdım.

Mesela gittiğimiz bayii, bağlı olduğu yazılım firması server'ından yazılım yüklenecek araca özel yazılım talep ediyor, server opel fabrikasından para ödeyerek aldığı yazılımı gönderiyor. Gönderilen yazılım aracınızın seri nosuna (şasi/motor no falan değil imei gibi birşey anladığım kadarı ile) özel, başka araca yüklenemiyor. Örneklersek, 1.6 cdti 136hp için gelen yazılım, başka hiçbir 1.6 cdti 136hp'de işe yaramıyor.

Peki şimdi tatmin oldum mu? Hayır:) Çünkü anlatılanların hiçbirinin belgesini görmedim.
Beni yetkili servisten aşağısı kesmez bu konuda zannımca...
Siz 2CR den ümit Bağıran ile görüşün, sizi aydınlatsin. Güzel bi insan [emoji4][emoji106]

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: goktasoktay

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim aracım yazılımlı şu ana kadar bir sıkıntısını görmedim sehirçi yakıt arttı azıcık ama şehirlerarası standart haline göre düştü yaklaşık yarım litre şu anda 120 hp 235 torka sahip arabanın karakteri baya değişti sadece periyodik bakımını 15 binden 10 bine çektim yağ olarak da motul kullanıyorum çokta memnunum

Peki, yazışımlı aracın karakteri nasıl değişti, beygir gücü ve torku arttı da araç serileşti mi? Sizi ilk kalkışlarda koltuğa mı yapıştırdı ? şehir içi yakıt tüketimi ne kadar arttı? periyodik bakımları neden öne çektiniz? Chip tuningi siz mi yaptırdınız yoksa öyle mi aldınız? Kısaca memnuniyetiniz nedir?

Furkan semiz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle ben yaptırdım gayet memnunum şehir içi yarım litre artı şehirlerarası 3.8 lere kadar düştü koltuğa eskisinde yapıştırıyordu ama 4 kişi ve klima açık olunca araç yemiyor bu bir gerçek onun için yazılım attırdım şimdi güç fazla olduğu İçin turbo daha fazla yağlanacak ondan dolayı aZcık yağ eksiltecek onun İçin 15 binden 10 bine çektim zaten Fiat ta da aynı motor var onlar 10 binde bir bakıma giriyor bende şimdi 2 bin sonra 70000 binde normal periyodik bakımını yaptırcam

• Beğen
Tepkiler: u.uçar

phopy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle ben yaptırdım gayet memnunum şehir içi yarım litre artı şehirlerarası 3.8 lere kadar düştü koltuğa eskisinde yapıştırıyordu ama 4 kişi ve klima açık olunca araç yemiyor bu bir gerçek onun için yazılım attırdım şimdi güç fazla olduğu İçin turbo daha fazla yağlanacak ondan dolayı aZcık yağ eksiltecek onun İçin 15 binden 10 bine çektim zaten Fiat ta da aynı motor var onlar 10 binde bir bakıma giriyor bende şimdi 2 bin sonra 70000 binde normal periyodik bakımını yaptırcam
bende yaptırmayı düşünüyorum da siz de beyini açarak mı yaptılar yoksa obd üzerinden mi ?

ilkatör76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba O. Astra kullanıcıları,

Merak ettim acaba aranızda, O. Astrananıza yazılım Chiptuning uygulayan oldu mu?
Olduysa artıları eksileri nelerdir?
Dizel ve ya benzinli/LPG uygulayan varsa ayrıntılı izlenimlerini paylaşırsa foruma da yararlı olur.
Selam atmosferik motorlarda pek bisey olmuyor ama turbo araçlarda hissedilir bi canlanma oluyor ama parca eklemeden aracınızın performansını yükseltmeniz cok zor,en güzeli mewcut aracınızı satıp fabrikasyon güçlü bi araç almak

Corcii774

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar hepinize iyi günler,benim 2012 model astra j 1.3cdti cosmo aracım var. Aracı 200.460 km de aldım.Şuan 206 bin km'de .Benim sormak istediğim ortalama yakıtı düşürmek için ne gibi uygulamalar kullandınız.Fabrika verisi ile gercek hayat'ta kullandığım arasında baya bir fark var. Aracı sıkıştırmadığımı ve normal kullandığımı belirtmek isterim. Şehir içi 6.7-6.5 ten aşağı düşmüyor.Fabrika verisinde 5.3 gösteriyor. Aracın kilosu malum çok fazla ve gücü bu kilo'ya göre az geliyor.Yazılım en mantıklı iş olarak görünüyor ama orda da egr ve dpf iptali şart görünüyor.Aracımın dpf'si zaten iptal olmuş durumda bir de egr yi iptal ettirip TÜV le uğraşmak istemiyorum. Bu aracımdan önce corsa c model aracım vardır ve yakıtından gayet memlundum.Yakıt olayı için bana mantıklı bir yol önerebilecek varsa sevinirim.

Son düzenleme:

Astra-J806

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
2012 astra h 1.3 cdti 90 hp aracima 67 bin km iken 2CR tarafından uygulanmışti.

Ümit Bağıran'in bu konudaki yazısı bana yardımcı oldu bu konuda.

Fazla kullanmak nasip olmadı. 69 binde sattım ama çok keyif aldım. Sattığım aracı her gün görüyorum, komşuda [emoji3] o da çok memnun.

EGR iptali ile beraber 115 beygire çıktı, alt devirlerde bariz canlanma tecrübe ettim. Klima açtığımdaki hantallik da azaldı.

Kılavuzda 1750-2500 olarak belirtilen, sürüş esnasında 2k devirden sonra hissettiğim maksimum torku 1.8k devirde varız hissettiğimi hatırlıyorum.

Yakitimda azalma oldu gibi hissettim ama delillendiremem, 2-3 bin km ölçmek için çok ideal değil belki. Ama artış olmadığına kefilim.

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aracımıza yazılım yaptıktan sonra tüv de bir sıkıntı yaşar mıyız?