Opel Astra' ya yazılım (chip tuning) uygulayan var mı?

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba O. Astra kullanıcıları,

Merak ettim acaba aranızda, O. Astrananıza yazılım Chiptuning uygulayan oldu mu?
Olduysa artıları eksileri nelerdir?
Dizel ve ya benzinli/LPG uygulayan varsa ayrıntılı izlenimlerini paylaşırsa foruma da yararlı olur.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhaba O. Astra kullanıcıları,

Merak ettim acaba aranızda, O. Astrananıza yazılım Chiptuning uygulayan oldu mu?
Olduysa artıları eksileri nelerdir?
Dizel ve ya benzinli/LPG uygulayan varsa ayrıntılı izlenimlerini paylaşırsa foruma da yararlı olur.
2012 astra h 1.3 cdti 90 hp aracima 67 bin km iken 2CR tarafından uygulanmışti.

Ümit Bağıran'in bu konudaki yazısı bana yardımcı oldu bu konuda.

Fazla kullanmak nasip olmadı. 69 binde sattım ama çok keyif aldım. Sattığım aracı her gün görüyorum, komşuda [emoji3] o da çok memnun.

EGR iptali ile beraber 115 beygire çıktı, alt devirlerde bariz canlanma tecrübe ettim. Klima açtığımdaki hantallik da azaldı.

Kılavuzda 1750-2500 olarak belirtilen, sürüş esnasında 2k devirden sonra hissettiğim maksimum torku 1.8k devirde varız hissettiğimi hatırlıyorum.

Yakitimda azalma oldu gibi hissettim ama delillendiremem, 2-3 bin km ölçmek için çok ideal değil belki. Ama artış olmadığına kefilim.

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: mskirca

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşımda da 1,3 litre dizel 90 bg astra var sizin sattığınız gibi alt devirlerde cansız diyordu, Yazılım (chip tuning) uygulamaya kalktı ama kararsız kaldı. Çünkü uygulanınca Çok sıcak havalarda, dağlık yüksek yerlerde ve veya bilerek bilmeyerek kalitesiz yakıt kullanımında rezerv güç olarak saklanan miktar kullanılacağı için sorun çıkarıyormuş, vazgeçti şimdilik. 90 bg araç, 120 hp ve 250 nm torka falan çıkıyormuş uygulanınca. tabii yazılım firmasına göre 750 tl ile 1500 tl arası da fiyat biçmişler.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşımda da 1,3 litre dizel 90 bg astra var sizin sattığınız gibi alt devirlerde cansız diyordu, Yazılım (chip tuning) uygulamaya kalktı ama kararsız kaldı. Çünkü uygulanınca Çok sıcak havalarda, dağlık yüksek yerlerde ve veya bilerek bilmeyerek kalitesiz yakıt kullanımında rezerv güç olarak saklanan miktar kullanılacağı için sorun çıkarıyormuş, vazgeçti şimdilik. 90 bg araç, 120 hp ve 250 nm torka falan çıkıyormuş uygulanınca. tabii yazılım firmasına göre 750 tl ile 1500 tl arası da fiyat biçmişler.
Rezerv gücün kullanılmasına binaen sıkıntı çıkacağını söyleyenler, rezerv diye isimlendirdikleri gücün ne kadar olduğunu, bunun yazılımla ne kadarının kullanıldığını ve bahsettikleri zararları bilimsel yani deneysel olarak tespit etmişlerse eyvallah [emoji106]

Ama böyle değil de teknikten ve teknolojiden bihaber sözde ustalar gibi yorum yapıyorlarsa itibara değmez.

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı fikirdeyim. Tabii daha önce arabasına yazılım (chip tuning) uygulayanlar, oto ustaları , mühendisleri falan daha iyi bilir veya görüşlerini paylaşabilir.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Bugüne kadar gördüğüm en detaylı yazılardan birisi ancak söylediğiniz gibi özellikle kaynakçayı inceledim. Sistemin çalışma mantığıyla ilgili yazıları kaynakçadan almışlar. Açıkcası ben yine tatmin olmadım :)

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bugüne kadar gördüğüm en detaylı yazılardan birisi ancak söylediğiniz gibi özellikle kaynakçayı inceledim. Sistemin çalışma mantığıyla ilgili yazıları kaynakçadan almışlar. Açıkcası ben yine tatmin olmadım :)
Bizzat kendilerie sorup öğrenebilirsiniz tatmin olmadığınız noktaları

Furkan semiz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim aracım yazılımlı şu ana kadar bir sıkıntısını görmedim sehirçi yakıt arttı azıcık ama şehirlerarası standart haline göre düştü yaklaşık yarım litre şu anda 120 hp 235 torka sahip arabanın karakteri baya değişti sadece periyodik bakımını 15 binden 10 bine çektim yağ olarak da motul kullanıyorum çokta memnunum

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Geçen gün yolumuz bir araç yazılım firmasına düştü .

Yazılımla ilgili bilmediğim çok önemli bir detayı öğrendim. Araçlara uygulanan bu yazılımları, araç üreticileri sağlıyormuş. Duyunca çok şaşırdım.

Mesela gittiğimiz bayii, bağlı olduğu yazılım firması server'ından yazılım yüklenecek araca özel yazılım talep ediyor, server opel fabrikasından para ödeyerek aldığı yazılımı gönderiyor. Gönderilen yazılım aracınızın seri nosuna (şasi/motor no falan değil imei gibi birşey anladığım kadarı ile) özel, başka araca yüklenemiyor. Örneklersek, 1.6 cdti 136hp için gelen yazılım, başka hiçbir 1.6 cdti 136hp'de işe yaramıyor.

Peki şimdi tatmin oldum mu? Hayır:) Çünkü anlatılanların hiçbirinin belgesini görmedim.
Beni yetkili servisten aşağısı kesmez bu konuda zannımca...