Liqui Moly Dexos 1 Gen 2 Motor Yağı

kml_20

Kayıtlı Kullanıcı
20-Denizli
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Forumda aradım bulamadım ama daha önce açıldıysa kusura bakmayın .Malumunuz Astra J 1.4 T araçlarda dexos 1 gen 2 onaylı yağ kullanmamız gerekiyor.
Ancak Dexos 1 Gen 3 Yağ çıkmış en azından liqui molyde var. Ve şu sitede https://www.gmdexos.com/brands/dexos1_3/index.html dx1 gen 3 için gen 2 nin performasını aşar dx1 gen2 kullananlar bir sonra ki yağ değişiminde dx1 gen 3 kullanabilir yazıyor. Dx1 gen 3 yağ kullanan var mı? Kullanılabilir mi?
Ayrıca liqui molynin molygen versiyonu var. Yeni nesil olanında dx1 gen 3 onayı olduğu görülüyor.
Special Tec DX 1 Gen 2 ye mi devma edelim gen 3 e geçmek mantıklı mı? Konu hakkında fikri olan varsa yazabilirse memnun olurum.

Son olarak şanzıman, fren hidrolik ve soğutma sıvısını hangi tiplerde kullanmalıyız.
Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Meteefe

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Aynı soru işereti benim kafamdada vardı...Artık gen3 e geçiliyor ve aynı etkiyi sağlıyormuş...Yani bir sonraki yağ değişiminde Gen3 Alıcam...

• Beğen
Tepkiler: kml_20

kml_20

Kayıtlı Kullanıcı
20-Denizli
Siteyi ziyaret et
Linkte vermiş olduğum sitede Liqui Molynin onayı görünmediğini sadece motulun onaylı olduğunu fark ettim. İlginç değil mi?

• Beğen
Tepkiler: Cemil

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
İlginç aslında ama Liqui Moly biliyorsun kendini kanıtlamış bir yağ...Açıkçası uzun zamandır başka bir yağ kullanmıyorum......Zaten bu yağa ihtiyaç duyan araçlar bundan sonra Gen3 kullanabilir diyor...Varsın Liqui olmasın listede...Ben yinede onu kullanırım :)...

• Beğen

Reak

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Gen 3 kullanıyorum motul un. 6 bin kilometre oldu. Gayet iyi

• Beğen

kml_20

Kayıtlı Kullanıcı
20-Denizli
Siteyi ziyaret et

Reak

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Onlineyedekparca.com dan almıştım

kml_20

Kayıtlı Kullanıcı
20-Denizli
Siteyi ziyaret et
Merhaba, Liqui Moly Egemot satıcısına DX 1 GEN 3 ile ilgili bir soru sormuştum. Ayrıca alternatif yağ tavsiyesi isteyince aracıma kullanmam gereken yağın 0W-20 Toptec 6600 ya da 6610 olması gerektiği bilgisi verildi. Tavsiye edilen yağ dexos D onaylı. Neden böyle bir yağ tavsiyesi verilmiş olabilir. Şimdiye kadar 5w-30 dexos 1 gen 2 kullandım.

kml_20

Kayıtlı Kullanıcı
20-Denizli
Siteyi ziyaret et
Liqui Moly Almayanyadan gelen cevap;

LIQUI MOLY Special Tec DX1 5W-30 ve LIQUI MOLY Molygen Yeni Nesil 5W-30 için
yağlarımızın çoğunda olduğu gibi, API grubu III (HC) üzerinde tamamen sentetik bir baz yağ kullanıyoruz.

Yağ ile ilgili olarak Opel, son 3 yılda gereksinimleri birkaç kez değiştirdi.

Örneğin Aralık 2019'da bir servis bilgisi vardı,
bazı motorlar için dexos1 Gen2 veya dexos2'ye göre hiçbir yağın kullanılamayacağını,
çünkü burada yeni OV 040 1547 onayına göre sadece 0W-20 yağlarına izin verilmektedir.
Belki de motorunuz onlardan biridir,
ancak LIQUI MOLY Top Tec 6600 0W-20 ile kullanmak sorun değil,
Bu yağ aynı zamanda LSPI koruması sağladığından, bu yeni Opel onayının bir parçasıdır.

Bu arada Opel, pratikte tüm dexos gerekliliklerini geri çekmiştir ve yalnızca OV onayları kullanılmalıdır