Opel astra H klima açmıyor

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Selim bey eline emeğine sağlık.
Aynen bu parça değiştirilince çalışmada gerçekleşti. Bu iş bukadar olur.Her zamanki gibi taktire şayan paylaşımın olmuş.ALLAH razı olsun.:(

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selim bey,
bu parçaya nasıl ulaşabilirim klima motoru yada bobinin nersinde daha doğrusu kendim açıp parçayı alsam değiştirebilirmiyim, Almanyada sizde biliyorsunuz cumartesi ne servis nede tamiriciler açık hafta içide çalıştığım için izin almam çok zor,bu parçaya ulaşırsam hiç olmazsa emin olurum arızalı ise internetten sipariş verip kendim dğiştirebilirm arabayı lifte kaldırmak şartmı yoksa kolay yoldan ulaşabilirmiyim.

astrateknik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkese merhaba,

bugün klimayı açtım, soğutma olmadı, normal sıcaklıkta üflemeye başladı. Sonrasında trafik lambasında kalkarken sert bir sürtme sesi geldi. Aracı durdurup tekrar kalktım, benzer bir ses geldi, bu arada klima hala açık ama soğutma yok. Tekrar durdurup kalktım bu sefer ses gelmedi. Sonra klimayı kapatayım dedim, araç rölantideyken kapatma düğmesine basınca uğultu başladı, araçtan çıktım, klima kasnağından geliyor ses. sonra kontağı kapatıp tekrar çalıştırdım. klima kapalı ses yok. klimayı açtım, ses yok, soğutma da yok. klimayı kapattım tekrar uğultu başladı.

neyse sonuç olarak, forumdan biraz araştırdım; klima debriyajı denen parçadan ses geliyor.

bir mesajda 2002den sonra çıkan astralarda kompresörün yekpare olduğu ve kasnağın ayrı değişmediği yazılmış, bu doğru mu?

klimayı son 2 ayda .çok kullandım, hiçbir sorun yoktu ve soğutması iyiydi. yani azalan gazdan dolayı değil sanırım.

şimdi tatile çıkacağım, klimayı mutlaka yaptırmam lazım 1 hafta içinde, ne önerirsiniz? Eskişehirdeyim, klimacıya mı, özel servise mi, yetkili servise mi gideyim?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkese merhaba,

bugün klimayı açtım, soğutma olmadı, normal sıcaklıkta üflemeye başladı. Sonrasında trafik lambasında kalkarken sert bir sürtme sesi geldi. Aracı durdurup tekrar kalktım, benzer bir ses geldi, bu arada klima hala açık ama soğutma yok. Tekrar durdurup kalktım bu sefer ses gelmedi. Sonra klimayı kapatayım dedim, araç rölantideyken kapatma düğmesine basınca uğultu başladı, araçtan çıktım, klima kasnağından geliyor ses. sonra kontağı kapatıp tekrar çalıştırdım. klima kapalı ses yok. klimayı açtım, ses yok, soğutma da yok. klimayı kapattım tekrar uğultu başladı.

neyse sonuç olarak, forumdan biraz araştırdım; klima debriyajı denen parçadan ses geliyor.

bir mesajda 2002den sonra çıkan astralarda kompresörün yekpare olduğu ve kasnağın ayrı değişmediği yazılmış, bu doğru mu?

klimayı son 2 ayda .çok kullandım, hiçbir sorun yoktu ve soğutması iyiydi. yani azalan gazdan dolayı değil sanırım.

şimdi tatile çıkacağım, klimayı mutlaka yaptırmam lazım 1 hafta içinde, ne önerirsiniz? Eskişehirdeyim, klimacıya mı, özel servise mi, yetkili servise mi gideyim?

klimacı ve özel servislere öncebir danışın derim. parça değişimi olması gerekiyor. olmaz yada sıfır kompresöre oranla gereksiz meblalardan bahsederlerse internetten ve çevrenizdeki parçacılardan komple sıfır kompresör araştırın derim. sıfırı nette 700 lira gibi fiyatlarda. tabi yağı gazı filtresi kurutucusu montajı derken 1000 i bulur... ama sorunsuz yıllarca kullanılacak bir şey olur..

astrateknik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar, aynı arızayı yaşayan birine yardımcı olur diye sonucu yazıyorum:

kompresörün kasnak kafasından ses geliyordu, klima soğutmuyordu. kasnak kafasındaki metal flanş benzeri parça söküldü. bu parçanın içinde freze diş var, bu dişler neredeyse tamamen düzleşmişti. parça değişti. yenisi takıldı. yeni takılan parça orjinal mi bilmiyorum ama eski parçanın görünüm olarak aynısı. parça fiyatına 80 TL, işçilik de 20 TL verdim.

yarım saatte tamirat oldu.

şimdi hiçbir sıkıntı yok.

tavsiyem: bu aşınan freze diş kompresörün kayışla beraber dönmesini sağlayan manyetik debriyajın başında bulunuyor. yüksek devirlerde klimayı açıp kapatırsanız bu dişlere zarar verebilirsiniz. klimayı açıp kapatırken boşa alırsanız ve devir rölantiye düşerse daha sağlıklı olur. ayrıca boş yere klimayı açıp kapatmayın mümkünse.

ek bilgi, aracım 119 bin kmde.