Opel Astra H Easytronic vites geçişinde sürtünme hk..

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhaba,

Yaklaşık 5 ay önce 2008 model 1.3 cdtı. yaklaşık 87.000 KM de bir araç satın aldım. Bundan önce 5-6 yıl boyunca opel astra h (1.6) benzinli yine aynı easytronic araç kullandım. Yeni aldığım araçla yolda giderken şanzumanın içindeki 3-4 parçanın kırılması dolasıyla , şanzuman kilitlendi.(bunun bedelini eski sahibinden aldım. Aracı ustama göstermeme hatta ekspertize sokmama rağmen dişlinin kırık olduğu anlaşılamadı) sonrasında aracın baskı balata, volant ve kırılan 3-4 adet dişlisi ile şanzuman arka kapağı ( dişli kırılıp şanzumanın içinde gezdiğinden arka kapakta yuva yapmış) değişti. Ancak araçta şöyle bir sorunum var. Araç soğukken 1 vitesten 2 vitese geçerken şaseye sanki bir şey sürtüyor bunu kabinden çok rahat duyup hissedebiliyorsunuz. (özellikle gaz pedalından) aracı maslaktaki ustama götürüp kalibrasyon yaptırdım ancak bu durum değişmedi. Şanzuman kulağı ve alt takımdaki her şey neredeyse kontrol edildi. Herhangi bir sorun yok denildi. Bu arada aracın 1 vitesten 2 vitese geçişi çok sert ve çok sesli olmaktadır. bazen geriye taktığım da gaz versem de algılamıyor ama 1-2 saniye içinde hemen topluyor bu bazen 1 viteste de yaşanmaktadır. 2 seferde aracı 1 vitese aldığımda araç direk a2' ye geçiş yaptı. Daha önceki aracımda hiç böyle sorunlar yaşamadığından bu durumu bir türlü çözemedim. Robot yada beyin arızası gibi geldi bana ama ustamla yaptığım test sürüşünde kendisi araçta hiç bir şey olmadığını söyledi. ( bu arada araçla çok trafiğe de kaldığım oldu trafikte herhangi bir sorun vs. yaşamadım) konuyla ilgili yardımcı olabilecek arkadaşlarım olursa çok sevinirim.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
esp devreye giriyor. gaz pedalında hissettiğiniz sürtünme sesi bu olma ihtimali çok fazla. diğer durum için aküyü sökün. akü tepsisini sökün orada debriyaj hidrolik sıvısı koyulan dot4 yazan kapak var. o kapaktaki sıvıyı şırınga ile çekin. içini temiz ve kıl tüy bırakmayacak bir bezle iyice silin. sıfır dot4 hidrolik yağı doldurun. bu işlemi de rüzgarsız veya havadan uçup gelebilecek bir şey olmadan yapmaya çalışın. sistem içine toz vs girmesin. muhtemelen düzelecektir. vites seçici beynin sıvısı da bu kapağın yanındaki haznede eğer ilk işlemi denedikten sonra hala kendi kendine a2 veya geriye alınca N konumuna falan geçirirse bilin ki o sıvı da değişecek. benim fikrim doğru olduğunu iddia etmemekle birlikte bu şekilde. sanayideki ustalara(!) da çok güvenmeyin.

Son düzenleme:

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cenk Beyin dediği gibi hidrolik sıvıları kontrol edip sistemin havasını almak gerekli. Bunlara ek olarak şanzıman yağınızın manuel şanzıman yağı olduğundan emin olun. Atf yağı konulduysa dişliler zarar görecektir.

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Cenk Bey, cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz işlem çoktandır aklımda bir türlü zaman bulamadım. Bu hafta yapacağım inşallah. ESP hiç aklıma gelmemişti. Ancak sadece titreşim den ziyade gaz pedalında sürtünme ile birlikte şasinin sanki altında bir demir sürtüyor gibi ses ve titreşim geliyor. Sadece araç soğukken ilk çalıştırmada 1. ve 2. vites değişiminde oluyor.

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yasin Bey cevabınız için teşekkür ederim. Açıkçası araç yolda kalınca çok da tanımadığım bir ustaya ne yazık ki o anki müşkül durumla götürmek zorunda kaldım sanayi esnafının ne yazık ki belirli konularda sabit fikirli olduğundan muhtemelen araca atf konulduğundan şüpheleniyorum. En geç bu hafta tüm sıvı sistemi değiştireceğim.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Cenk Bey, cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz işlem çoktandır aklımda bir türlü zaman bulamadım. Bu hafta yapacağım inşallah. ESP hiç aklıma gelmemişti. Ancak sadece titreşim den ziyade gaz pedalında sürtünme ile birlikte şasinin sanki altında bir demir sürtüyor gibi ses ve titreşim geliyor. Sadece araç soğukken ilk çalıştırmada 1. ve 2. vites değişiminde oluyor.

ilk çalıştırmada, 1 vitesten 2. vitese geçerken oluşan o sürtme esp devreye girmesi diye biliyorum ki dört opel aracım oldu hepsinde de bu sürtme olayı oldu ve bende sora sora öğrendim.

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
ilk çalıştırmada, 1 vitesten 2. vitese geçerken oluşan o sürtme esp devreye girmesi diye biliyorum ki dört opel aracım oldu hepsinde de bu sürtme olayı oldu ve bende sora sora öğrendim.

Teşekkür ederim Cenk Bey.