Opel Antara 2.0 cdti Cosmo Turbo Sorunu (devre dışı Kalıyor)

rmzngkts

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba arabam Opel Antara 2.0 CDTİ cosmo 2010 model

Yaklaşık üç ay önce aracımın Turbosu komple yapıldı. bununla beraber MAP SENSÖRÜ HAVA AKIS METRE felan değişti

aracla ortalama 1000 km yaptıktan sonra arac turbozu devre dışı (korumaya alıyor) durup stop edıp tekrar calıştırınca normale dönüyordu.
bunu arar ara yaparken artık sürekli yapıyor bazen hiç düzelmiyor veya arac olduğu gibi kalıyor. ilk başlarda map sensör arzası verdı onu tekrar değiştirdik.
ilk başlarda motor arza ışığı yanmıyordu artık oda yanıyor.

turbocu tekrar kontrol etti birşey çıkmadı
tamirci hava akış metre , map sensörü değiştirdi , egr valf temizlendi düzelmedi. ınterkol kontrol edildi sorun çıkmadı.

turbo devreye girdiğinde arac cok iyi fakat devre dışında oldumu keçe gibi gitmiyor. Opelin orjinal bilgisayarı ile baktık arza görünmüyor.
biz işin içinden çıkamıyoruz. başına aynı dert gelen, veya konuya hakim ustalarımız varsa bilgi paylaşırsanız çok sevinirim.

Ömür81

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba sorunu çözebildiniz mi? Turboyu temizlik için kendini usta sanan birine ellettik hayatımızın hatasını yaptık. 15 gündür aracı yürütemiyoruz. Yüksek voltajdan Turbo nun elektronik akşamını yakmış temizliğini yapan vatandaş. Başka yerde fişinin girdiği kısmı komple yeni taktık içini milini komple yenilettik. Wastage testi ayarı yapıldı tüm değerleri ayarlandı taktık fakat sonuç yine hüsran. Araba 80 i geçmiyor. Rolanti de gaz verince Turbo hortumu şişmiyor basınç yok. Motor arıza lambası yakıp kendini korumaya alıyor. Antarasi captivası olan turbosuna asla elletmesin. Tr de yapabilen yok.

rmzngkts

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Merhaba sorunu çözebildiniz mi? Turboyu temizlik için kendini usta sanan birine ellettik hayatımızın hatasını yaptık. 15 gündür aracı yürütemiyoruz. Yüksek voltajdan Turbo nun elektronik akşamını yakmış temizliğini yapan vatandaş. Başka yerde fişinin girdiği kısmı komple yeni taktık içini milini komple yenilettik. Wastage testi ayarı yapıldı tüm değerleri ayarlandı taktık fakat sonuç yine hüsran. Araba 80 i geçmiyor. Rolanti de gaz verince Turbo hortumu şişmiyor basınç yok. Motor arıza lambası yakıp kendini korumaya alıyor. Antarasi captivası olan turbosuna asla elletmesin. Tr de yapabilen yok.
hocam Hallettik söylediginiz ayni seyleri bende yasadim. yukarda ayrintili yazmistim. arajin orjinal map sensörünü bulup taktik arac düzeldi. tabii isini bilen usta cok önemli. ben 3-4 usta gezdim herkes bir sey yapmis götürdügüm usta hepsini duzelti. Antalya da iseniz götürdügüm ustaya yönlendirebilirim. bu araclari herkes bilmiyor bilmedigi gibi de kurcalayan cok.

rmzngkts

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Hocam büyük ihtimal ayni sorun ile karsi karsiyasiniz. map sensörü arzasi veriyor ve sensör arzasi veriyordur motor arzasinda. orjinal cikma da olur Map sensörü bulun captiva veya antaranin (ikisi ayni arac) bi deneyin. büyük ihtimal sorununuz cözülecek. ben 45 gün ugrastim. hic kolay olmadi.

Ömür81

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam büyük ihtimal ayni sorun ile karsi karsiyasiniz. map sensörü arzasi veriyor ve sensör arzasi veriyordur motor arzasinda. orjinal cikma da olur Map sensörü bulun captiva veya antaranin (ikisi ayni arac) bi deneyin. büyük ihtimal sorununuz cözülecek. ben 45 gün ugrastim. hic kolay olmadi.
Hocam teşekkürler cevabınız için. Bugün son olarak beyinci bakacakmış. Cevabınızı ustama ilettim. Beyinci de baksın bakalım o ne diyecek. Ben İstanbul Tuzla dayım yakın olsa ustanıza giderdim. Elektronik turboyu herkes yapamıyor bunu öğrenmiş olduk sonuçları paylaşıyor olacağım insanlara faydamız olsun. Bence biz Elektronik aksamı yanmış turboyu bilmeden takınca ondan giden kablolar da başka yerleri yaktı. Bakalım sonuç ne olacak hayırlısı.

Ömür81

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam teşekkürler cevabınız için. Bugün son olarak beyinci bakacakmış. Cevabınızı ustama ilettim. Beyinci de baksın bakalım o ne diyecek. Ben İstanbul Tuzla dayım yakın olsa ustanıza giderdim. Elektronik turboyu herkes yapamıyor bunu öğrenmiş olduk sonuçları paylaşıyor olacağım insanlara faydamız olsun. Bence biz Elektronik aksamı yanmış turboyu bilmeden takınca ondan giden kablolar da başka yerleri yaktı. Bakalım sonuç ne olacak hayırlısı.
Tekrar merhaba araba yapıldı. İşin içinden çıkmayınca arabayı Gebze de bir beyinci ye bıraktılar. Beyinci ile bende görüştüm incelemesi sonucunda beyinde yanık bir yer bulmus. Yakmış olduğu yeri tamir edince düzelecek dedi çok fazla da detay vermedi meslek sırrı olarak tutuyor olabilir diye bende irdelemedim açıkçası. Kimseye ödeme yapmadan arabayı tamirciden aldım. Ben malımı sağlam teslim ettim sağlam alırım. Ustaya yaptığı işçiliğinin parasını zaten vermiştim. 7500 TL masrafları olmuş. Ustama, senin hatırına turboyu ilk kurcalayan turbocu ile görüşürüm durumu anlatırım mantıklı bir açıklaması olmaz ise şikayetçi olurum masrafları tahsil edince sana veririm dedim. Turbocu ya durumu anlattım sen bozdun başka yer yaptı dedım. Tabi bunlar hepsi birbirini tanıyorlar bozacı ile şıracı misali. Turboyu ikinci kez tamir eden adamı benim yanımda aradı. Ben turbonun elektronik aksamını yakmış olsam yanık turbo takılınca arabanın beynine zarar verir mi diye sordu. O da vermez dedi. Adam bu şekilde kendini benden kurtardı. Senin arabana ne oldu ise tamircinde oldu kardeşim benlik bir durum yok dedi. Sonuç olarak ben arabamı bu süreç sonunda sağlam olarak geri aldım. Kimin kime borcu olduğu beni ilgilendirmez. Tabi manevi anlamda mal sahibine olarak çok yıprandık. Allah düşmanımı 1 hastanelere 2 sanayilere düşürmesin. Herkese sevgiler.