Omega b'ye yağmur sensörü montajı

VOYAGER1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence değiştirmeye gerek yok, çok temiz görünüyor.
Yağmur sensörü ile ilgili benim durumuma gelince, gerek zaman yetersizliğinden, gerekse işi becerememenin verdiği moral bozukluğundan dolayı bir başarı elde edemedim. Yetkili serviste yaptığımız devre takibi ve TIS kontrolünde silecek motorundan çekilecek kablo haricinde benim yaptığım tesisatta bir hata çıkmadı. Ancak, rölelerden birisinde kısa devre oluşuyor bunu çözemedim. :confused:Bir ara İtalyan malı röleleri Alman malı ile değiştirip deneyeceğim.
Yağmur sensörü işini bir kenara bırakmamın bir nedeni de, zamanlayhıcı röle olarak "99 RELAY" isimli bir röleyi "Omega Owners" forumundan keşfedip, "eBay"den satın alarak çözmem oldu.
Söz konusu röle şöyle çalışıyor:
Camı silmek için yağmur damlalarını gördüğümüzde silecek kolunu hafifçe yukarı doğru itiyoruz. Silecekler camı bir kez silip duruyor. Ancak, yağmur ve hızımız göre camı yeniden silmemiz gerekiyor. Bu kez silecek kolunu cam otomatik silinecek şekilde kilitliyoruz. İşte bu ilk hareket ile kilitleme arasındaki geçen zamanı röle hafızasına alıyor ve bu sürede camı siliyor. Bu zaman, değiştirilene kadar aynı kalıyor.
Yağmur sensörü başarısız olursa, bu röleyi şiddetle öneririm...

Kolay gelsin...

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Yağmur sensörü işini bir kenara bırakmamın bir nedeni de, zamanlayhıcı röle olarak "99 RELAY" isimli bir röleyi "Omega Owners" forumundan keşfedip, "eBay"den satın alarak çözmem oldu.
Söz konusu röle şöyle çalışıyor:
Camı silmek için yağmur damlalarını gördüğümüzde silecek kolunu hafifçe yukarı doğru itiyoruz. Silecekler camı bir kez silip duruyor. Ancak, yağmur ve hızımız göre camı yeniden silmemiz gerekiyor. Bu kez silecek kolunu cam otomatik silinecek şekilde kilitliyoruz. İşte bu ilk hareket ile kilitleme arasındaki geçen zamanı röle hafızasına alıyor ve bu sürede camı siliyor. Bu zaman, değiştirilene kadar aynı kalıyor.
Yağmur sensörü başarısız olursa, bu röleyi şiddetle öneririm...

Kolay gelsin...

Teşekkür ederim. Bu röle iyiymiş. fakat opellerin çoğunda böyle bir özellik olduğunu düşünüyorum. Benim aracımda silecek kontrol kolunu bir kere yukarı kaldirdigimda fasilali olarak çalışıyor. silecek yukarı çıkıp geri aşağı inmeye başladığında kontrol kolunu kapatip bir miktar bekliyorum ve kontrol kolunu tekrar ayni pozisyona aliyorum. beklediğim süre kadar fasilayla çalışıyor. yani fasila araligini ben belirleyebiliyorum.

bahsettiğiniz röle bu işe mi yarıyor, yoksa başka birşeye mi? galiba tam olarak anlayamadım.

mfurkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet sanırım tam da o işe yarıyor ama bende yok.

VOYAGER1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen bu işe yarıyor.
Röle de aşağıda:

Ekli dosyalar

• 99 RELAY.jpg
    99 RELAY.jpg
    5.9 KB · Görüntüleme: 46

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim. sevindim, bende olan bir şeymiş.

mfurkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araca direk uyumlu mu yoksa bağlantı şekli farklı mı? başka bi ismi kodu falan var mı tr de nereden temin edebilirim ve son olarak ebay dan ne kadara aldınız?

cihanbey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bildiğim kadarıyla sökülen yağmur sensörü bir daha geri takılamıyor.. Heleki başka cama çünkü cam yağmur sensörlü olması gerekli

Yinede ustalar daha iyi bilir.

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar konuyu hortlatacağım ama bilgi vermenin önemli olacağını düşündüm.

Bu akşam Muratte isimli arkadaşın Vectra C'sine JL kodlu çıkma yağmur sensörünü monte ettik.

Cam yan sanayi, sensör çıkma, sadece tesisat orjinaldi. Arabada önceden UD kodlu sensör varmış. Ön cam kırılınca UD kodlu sensör arızalanmış. Biz JK taktığımız halde Test ettik, 10 numara çalıştı.

Yani orjinal cam olması gerekiyor, sensörlü cam gerekiyor, ısı yansıtıcılı cam lazım, çıkma sensör işe yaramaz gibi tezleri çürütmüş olduk.

Sadece sensörün cama temas eden jel kısmı sağlam kalsa bile yetiyor.