Omega b'ye yağmur sensörü montajı

VOYAGER1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar...
Ebay'den aldığım Vectra C kararan dikiz aynası ve Omega yağmur sensörü işine giriştim.
Ayna çok kolay olduğu için onu hemen hallettim ama yağmur sensörü işini beceremedim. :( Elimde sensörlü ve sensörsüz olmak üzere iki diyagram var, bağlantıları bunlara göre yaptım ama sanırım özellikle sisteme gerekli 2 adet 5 ayaklı röle bağlantılarını uygun yapamadığımdan dolayı sistem çalışmadı. Şemayı doğru okuyamamış da olabilirim ayrıca...

Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok memnun olurum, becerebilirsek bu bir ilk olacak. Ankara'da birkaç özel servis ve elektrik işlerini yapan tanıdıklarım var ama pek ümitli değiller nedense...Opel elektriğinden çok iyi anlayan birini bulmak gerek diye kestirip atıyorlar..

Ayrıca şema ve sensör resimlerini de yapabilirsem buraya koyacağım.

Herkese sağlıklı, mutlu bir bayram diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun...:good:

Son düzenleme:

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elektrik bağlantıları bir şekilde yapılır ama anlamadığım yağmur sensörünü cama nasıl monte ettiniz çok hassas bir sistem o yağmur damlası ışını kırıyor vs.sensörü nasıl ve nereye taktınız

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
elektrik bağlantıları bir şekilde yapılır ama anlamadığım yağmur sensörünü cama nasıl monte ettiniz çok hassas bir sistem o yağmur damlası ışını kırıyor vs.sensörü nasıl ve nereye taktınız

Original sensörlü araca, yan sanayii cam bile olmuyor örneğin. Bence original Omega camında işe yaramayacaktır.

VOYAGER1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet, Omega'nın elektrik şemasından takip ederek yaptım.
Cam, orijinal cam, gelen ayna ve sensör de orijinal...Ayna 2007 model Vectra-C aynası ve ayrıca getirttiğim Omega yağmur sensörü.

Bu aynanın, sensörü içinde tutan bir koruyucu kapağı ve sensörün cama yapıştırılan alüminyum çerçevesi de var (siyah silikon ile yapıştırdım çerçeveyi), koruyucu kapak içinde orijinal şekilde kalıyor. Ayrıca kapağın içinin ve kablo v.s.nin dışardan görünmemesi için koyu renkli cam filmi yapıp, sensör cama tam yapışır şekilde de kestim. Yani estetik açıdan güzel oldu ancak, elektriksel açıdan aynı estetiği yakalayamadım maalesef...

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sensör cama özel olarak yerleştiriliyor diye biliyorum.yağmur sesörü montajı çok zor hocam moralinizi bozmak istemem ama karışık bir işlem.ama şu var ki camı kırılan yağmur sensörlü bir aracın camı nasıl değiştiriliyor acaba bunu bulmak lazım önce

VOYAGER1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sensör cama özel olarak yerleştiriliyor diye biliyorum.yağmur sesörü montajı çok zor hocam moralinizi bozmak istemem ama karışık bir işlem.ama şu var ki camı kırılan yağmur sensörlü bir aracın camı nasıl değiştiriliyor acaba bunu bulmak lazım önce

Sensör üzerindeki silikon malzeme cam ile temas etmeli, mümkünse tam oturmalı. Ancak, sensörü elinizde tutsanız bile eldeki nemden etkilenip silecekleri çalıştırabiliyor, yeter ki bağlantı düzgün yapılsın. Sensör cama gelen ışığı sürekli ölçüyor, sistemde bir fotodiyod ve led bulunuyor. Cam yüzeyine ne kadar çok su gelirse, ışık yansıması da o kadar az oluyor. buna göre sensör algıladığı yağmur miktarı oranında, yani ışık oranında en etkin silecek hızını otomatik olarak ayarlıyor.

Dış kaynaklı forumlardan öğrendiğime göre cam kırıldığında iç ayna altı orijinal olarak karartılmış cam tercih ediliyor ama çok da önemli değil. Bu bölge güneşten dökülmeyecek boya, film, folyo gibi malzeme ile kablolar, sensör ve çerçevesi görülmeyecek şekilde karartılıyor. Sensörü ve ayna altı kapağının alt kısmını tutacak metal çerçeve cama yapıştırılıyor. Ben, belirttiğim gibi siyah silikon kullandım. Sensör yeri işaretlendikten sonra temas yeri kesilip çıkarılıyor. Böylece görüntü olarak orijinalinden neredeyse farksız oluyor.

İş elektrik işlemine kalıyor ve asıl sorun orada başlıyor ne yazık ki...

VOYAGER1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bunlar şemalar:
Yağmur sensörlü olan:

Yağmur sensörsüz olan:

Bu sensör resmi:

Bu da kararan ayna:

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam tıs e göre 2 adet yağmur sensörü rölesi olması gerekiyor.araçta tesisat varmı baktınızmı aynanın orada soketi varmı?tesisat yoksa işiniz çok zor tıs den baktımda 80 pinli kare şeklinde bir sokete giriş yapıyor yağmur sensörü çıkışları,oradan küçük bir sokete giriş yapıyor ve rölelere oradanda silecek kolu ve motorlarına gidiyor soketlerin resimleride var tıs den bakabilirsiniz.sensör f15 sigortasından besleniyor ve sensör soketi 9 pinli bunlar görünüyor ama tesisatı çok karmaşık kontrol etmeniz gerekiyor.rölelerini takmanız gerekiyor vs.vs.bağlantıları tamamlasanız bile camı düzgün bir şekilde kesip yerleştirmezseniz sensörü ya yanlış çalışır ya da hiç çalışmaz.bunları göz önünde bulundurmanız gerekiyor işe başlamadan önce

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok memnun olurum, becerebilirsek bu bir ilk olacak. Ankara'da birkaç özel servis ve elektrik işlerini yapan tanıdıklarım var ama pek ümitli değiller nedense...Opel elektriğinden çok iyi anlayan birini bulmak gerek diye kestirip atıyorlar..

Platin Elektrik Salih Usta ile görüştünüz mü? Kendisiyle ilgili bilgiyi Opel Garage'dan da alabilirsiniz ;)