Omega b'ye yağmur sensörü montajı

VOYAGER1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aldım, çok teşekkürler...

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar...
Ebay'den aldığım Vectra C kararan dikiz aynası ve Omega yağmur sensörü işine giriştim.
Ayna çok kolay olduğu için onu hemen hallettim ama yağmur sensörü işini beceremedim. :( Elimde sensörlü ve sensörsüz olmak üzere iki diyagram var, bağlantıları bunlara göre yaptım ama sanırım özellikle sisteme gerekli 2 adet 5 ayaklı röle bağlantılarını uygun yapamadığımdan dolayı sistem çalışmadı. Şemayı doğru okuyamamış da olabilirim ayrıca...

Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok memnun olurum, becerebilirsek bu bir ilk olacak. Ankara'da birkaç özel servis ve elektrik işlerini yapan tanıdıklarım var ama pek ümitli değiller nedense...Opel elektriğinden çok iyi anlayan birini bulmak gerek diye kestirip atıyorlar..

Ayrıca şema ve sensör resimlerini de yapabilirsem buraya koyacağım.

Herkese sağlıklı, mutlu bir bayram diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun...:good:

hayırlı olsun omeganın aynası kontrollü olanlardan mı acaba ??

VOYAGER1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayırlı olsun omeganın aynası kontrollü olanlardan mı acaba ??

Teşekkür ederim.

Bu ayna Vectra-C aynası, kontrollü değil. Arabamdaki koltuklar hafızalı tip olmadığı için, elektrik kontrollü aynanın bir yararı yok, o nedenle tercih etmedim. Şu an taktığım aynada kararma özelliğinin yanı sıra işe yarayan özelliklerden birisi geri viteste kararmaması, diğeri de vites konsolunun üzerine düşen hoş bir ışık...

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim.

Bu ayna Vectra-C aynası, kontrollü değil. Arabamdaki koltuklar hafızalı tip olmadığı için, elektrik kontrollü aynanın bir yararı yok, o nedenle tercih etmedim. Şu an taktığım aynada kararma özelliğinin yanı sıra işe yarayan özelliklerden birisi geri viteste kararmaması, diğeri de vites konsolunun üzerine düşen hoş bir ışık...
bende de var aynısı. yaklaşıl 2 yıl önce takmıştım arabama. ancak hep şu kontrollü omega aynalarını merak ettim. ondan sormuştum. güle güle kullanın. emeğinize sağlık

VOYAGER1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tekrar teşekkürler...

Ayna montajı hiç sorun değil de, asıl iş yağmur sensörü bağlantılarında...:(
Onu becerebilirsem çok iyi olacak...

VOYAGER1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ne yazık ki, tatil bitince iş şimdilik durdu, bir gelişme yok. Hafta sonu rölelere bakabilirsem bakacağım. Tesisatta bir sorun görünmüyor çünkü...

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
yağmur sensörünün durumunu çok merak ediyorum :sulanma:

ben de yurtdışından aldım sensörü. orijinal cama yapacağım inşallah.

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et

merak ettiğim birşey var. yukarıda işaretlediğim yerler lastik/silikon gibi birşey. cama yapıştırmadan önce işaretli yerleri yenisiyle değiştirmek gerekiyor mudur acaba?

diğer opel forumlarından birinde ve bizim forumumuzda opel yağmur sensörlerinin jeli olmadan çalışmayacağı, değiştirilse bile orjinal gibi olmayacağı söylenmiş. ancak diğer forumlarda şu adresi buldum.

http://www.pma-tools.net/tr/sensortack.html

http://www.shop.pma-tools.com/cgi-b...32186000&rub=26101&root=94409&artnr=3032&pn=0

burada yağmur sensörlerinin jeli/silikonu/lastiği (artık nasıl adlandırırsanız) satılıyor ve değişimi de anlatılmış.

Son düzenleme: