Nokia 5800 XM vs Nokia X6 16GB

Nokia 5800 XM mi Nokia X6 16GB mı?

• Kullanılan toplam oy
    39

M3R4KLI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sitede yaşanan bir sorun aynı mesajı 2 kere yollamama sebep oldu...
İlk batarya bittiğinde deneyimlerimi anlatmaya devam edeceğim herkese iyi haftalar..

shambala

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ufak tefek şeyleri takmayın herşeyi sizin istediginiz gibi olmayabilir ayarlarını yapın daha iyi çekecektir emin olun :)

F_aktaş

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayırlı olsun ;)

M3R4KLI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet arkadaşlar kısa kısa deneyimler yazımıza devam ediyoruz :)
Nokia nın X6 ile beraber verdiği 1 yıllık ücretsiz indirme hakkı "Ucuz etin yahnisi..."olayına dönmüş durumda sistem çökmeleri cevap vermemeler indirmenin yarıda kalması yada hiç başlamaması insanı çileden çıkartır.

5MP kamera arkadaşların dediği MP herşey değildir sözünü kanıtlar nitelikte.N73 ün 3.2MP kamerasını yakalayabilmesi için baya ince ayar yapmak zorunda kaldım ve hala içime sinmiş çekimler yapabilmiş değilim.Dış ortam çekimleri gayet net ve güzel fakat iç ortamda heleki flaş ı kullanmak zorunda olduğunuzda fotoğrafın alt kesiminde parlamalar oluyor sisli bir görüntü ortaya çıkıyor.Yeterli ışık olduğunda flaşsız çekim bile otomatik ayardan daha iyidir.

Nokia nın sitesinde yazan 35 saat müzik çalmak sanırım hayal çünkü sadece günlük 100sms ile bile 2gün anca dayandı fakat umutluyum bataryanın tam kapasiteye ulaşması bir kaç doldur boşalt zamanını alabilir.Beklemedeyim.

Telefonda bir iki kere ovi mağazasına girdim çıkış tuşu koymayı unutmuşlar :D uygulamayı kapatamadım..Webde fazla gezip telefonu kızdırırsanız reset ile karşılaşıyorsunuz.

Wireless nedendir bilinmez keyfekeder çalışıyo.Wireless bağlantısı kesildi diye bir hata almak artık şaşırtıcı değil benim için.Yada internette gezinirken geçersiz sunucu hatası almak.

Telefonun ses seviyesi kesinlikle ve kesinlikle tatmin edici değil.5800'ın bir üst versiyonu denildiğinde çok şey beklemiştim bu telefon ne "Music Edition" olabilir nede "Internet Edition" haddini aşan bir sıfat olmuş bu telefon için Music Edition yada Comes With Music

Dokunmatik gerçekten çok güzel fakat bazı eksiklikler ve sorunlar var.Mesela:
Sensörler biraz fazla hassas telefon biraz yan dönse qwerty ile karşılaşıyorsunuz ki yan yatarken mesaj yazma keyfini bozuyo :D bazılarınız sensörü kapat diyebilir hemen cevap vereyim denedim mesaj yazma ekranı direk qwerty klavye olarak açılıyo ordan alfanumerik tuş takımına geçiliyormu bilmiyorum denemedim bu yazıyı yazarken aklıma geldi açıkcası :D

Telefonda anlayamadığım bir kaç hata daha var fakat açıklayamadığım için yazmıyorum.

Kısacası;
Tavsiye etmiyorum :) Zamanla sinir bozabiliyor bu ufak tefek hatalar
Hepinize ilginizden dolayı teşekkür ederim.
Samsung'un kapasitif ekranlı bir telefonunu artık düşünebilirim gördüğüm kadarıyla dokunmatik telefonların menü içerikleri birbirine baya benziyo buda samsungdaki menu karmaşasını ortadan kaldırmış durumda.
Htc telefonlar nedense içime sinmiyo ama deneme fırsatım olursa belki fikrimi değiştirebilir.

sandero

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun mu geçmiş olsun mu desem bilemedim, yazık olmuş 700 tl verdiğiniz bir cihaz beklentilerinizin son derece altında çıkmış, şimdi satayım deseniz bir sürü zarar, satmasanız ayrı bir dert, yapacak birşey yok olsun canınız sağolsun.

Telefon konusunda yorum yapmayı sevmiyorum çünkü ne mantıksa insanlar takım tutar gibi marka tutar olmuş kimi diyor nokiadan başka kullanmam kimi diyor samsungu tek geçerim. Ben çok uzun süre nokia kullandım, son 2 yıldır samsung kullanıyorum bence samsung tasarım olarak çok daha hoş modeller yapıyor. Telefon her ne kadar ihtiyaç olsa da bir nevi aksesuar bana göre. Nokianın modelleri daha kompleks işletim sistemlerine sahip oluyor, program tema gibi özellikleri daha iyi destekliyor ama samsungun kullanım hızı nokiadan kat kat iyi. Dokunmatik modellerde de samsungun modellerine bakmanızı tavsiye ederim, stardan memnun kalmamışsınız ama monte nin dokunmatiği çok iyiydi, isterseniz bir de ona bakın.

M3R4KLI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun mu geçmiş olsun mu desem bilemedim, yazık olmuş 700 tl verdiğiniz bir cihaz beklentilerinizin son derece altında çıkmış, şimdi satayım deseniz bir sürü zarar, satmasanız ayrı bir dert, yapacak birşey yok olsun canınız sağolsun.

Telefon konusunda yorum yapmayı sevmiyorum çünkü ne mantıksa insanlar takım tutar gibi marka tutar olmuş kimi diyor nokiadan başka kullanmam kimi diyor samsungu tek geçerim. Ben çok uzun süre nokia kullandım, son 2 yıldır samsung kullanıyorum bence samsung tasarım olarak çok daha hoş modeller yapıyor. Telefon her ne kadar ihtiyaç olsa da bir nevi aksesuar bana göre. Nokianın modelleri daha kompleks işletim sistemlerine sahip oluyor, program tema gibi özellikleri daha iyi destekliyor ama samsungun kullanım hızı nokiadan kat kat iyi. Dokunmatik modellerde de samsungun modellerine bakmanızı tavsiye ederim, stardan memnun kalmamışsınız ama monte nin dokunmatiği çok iyiydi, isterseniz bir de ona bakın.

Cem kardeşim çok haklısın insnların çoğu telefon tutuyor peki neden?cevap basit "Alışkanlık" insanlar okdar alışmış oluyorki bir telefonun içeriğine diğerine alışmak zor geliyor.
Samsung java tabanlı bir işletim sistemi kullanıyor yanılmıyorsam o yüzden uygulama bulmak zor oluyor ama desenki uygulana kullanıyomusun -hayır- :) saçma bi takıntıdan ibarettir benim samsung takıntım -kolay mesaj yazamıyorum alışmışım nokianın tuşlarına bide menü içeriği falan karmaşık geliyordu artık öyle değil :D bukadar pişman olmaktansa samsunga yada ne bileyim htc ye alışmayı tercih ederdim :)

Bu dokunmatik olayının 2ye ayrıldığını daha yeni öğrendim resizif ve kapasitif umarım yanlış yazmamışımdır kapasitif en ufak bir dokunuşa tepki verirken resizif ekran basmaya ve darbeye tepki veriyor sanırım star ile monte arasındaki dokunmatik farkı bu

Telefon sizinde dediğiniz gibi aksesuar artık ama insan istedikçe istiyor.Dün gece samsungun wawe modellerine baktım kapasitif ekran 5mp kamera ama gel gör ki işletim sistemi samsungun kendi sistemi olan bada olmasına karşın işlemci hızı nokia telefonlardan çok çok hızlı :)
Nokia x6 464mhz işlemci kullanırken wawe 1ghz işlemci kullanıyor :)

Şuandan itibaren telefondaki kriterler şöyle olacak:
Kapasitif + Amoled ekran
işlemci hızı
yeniliğe açık işletim sistemi
hakkını veren bir kamera

Son düzenleme:

sandero

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen öyle ben de symbian telefonları kullanıyordum 6600, sonra n73... ama baktım, telefonu ilk alınca hevesle yüklediğim tema ve oyunlardan başka birşey yüklemiyorum. Evet java olduğu için pek birşey yüklenmiyor, en azından symbiandaki kadar pratik değil yükleme işlemleri. Ama bir de javanın kullanım hızı var. Ben bu yüzden javayı tercih ediyorum. Çünkü telefonda kullandığım özellikler, çok mesaj atarım günlük en az 50 60 tane, fotoğraf çekmeyi severim, nadiren de kulaklık ile müzik dinlerim. Çok mesaj attığım için de telefonun menüsünün hızlı olması hoşuma gidiyor. Dolayısı ile uzun zamandır samsung kullanıyorum...

Fotoğraf kalitesi olarak da, şu an kullandığım u900 ün kamerası 5 mp, gündüz harika çekimler yapabiliyor ama kapalı ortamda bütün telefonlar gibi kötü. Kullandığım onca telefondan sonra anladım ki kapalı alanda net fotoğraf çekebilmenin tek yolu fotoğraf makinesi. Bu yüzden fotoğraf kalitesi konusunda şansımı çok zorlamıyorum. Gerçi hala aklım s8300 da, (8 mp kamera...) ama onun da fotoğraf makinesi kadar iyi olacağını sanmıyorum... u900 ile çektiğim bir gündüz fotoğrafını koyayım, zerre kadar shop yoktur bilgin olsun...:)
34nksy1.jpg

Sana tavsiyem eğer telefonunu değiştireceksen ve kriterlerin yazdığın gibiyse samsung modellerine bir bak. Ama ben uygulamaları kullanmayı seviyorum diyorsan iphone senin ihtiyacın olan. Bu arada günde 100 mesajı dokunmatikle yazmak işkence olmuyor mu? Ben çoğu zaman telefona bakmadan mesaj yazabiliyorum ama dokunmatikle zor olsa gerek...

M3R4KLI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnan dokunmatik olayı beklediğim kadar zevkli olmadı sadece bu söylediğin mesaj olayı yüzünden :) ama onuda hallettim evde oturduğum zaman telefonu bilgisayara bağlayıp ovi suite üstünden atıyorum mesajları :)
Birde kameramın ayarlarını yaptığınız zaman inanılmicak sonuçlar alabiliyorsunuz :S şahsen ben inanamadım :D
Gündüz çekimi harika anladığım kadarıyla bu telefonun kamera sorunu flaşla kameranın aynı stand üstüne bağlı olması.Flaş patladığı zaman kameraya sis yaratıyo halbuki flaşla kamerayı biraz uzak yapsalarmış mükemmel kalte ortaya çıkacakmış..yarın akşam geceli gündüzlü yakın uzak bir kaç foto ekleyeyim bi fikriniz olsun :)
Ama hala samsung fena olmaz düşüncesine sıcak bakıyorum samsung wawe ii gözüküyo
Ama N73 kullanan arkadaşlar bilir o telefonun kamerası insanı kendine hayran bırakır