Motor Isınınca Arıza Lambası Yanması Sorunu

Filmk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
96 Model (Vectra B) Gls aracımda son dönemde motor arıza ışığı yanmaya başladı; ama yanışı normal değil; genelde araca bindiğim anda kontağı ilk çevirmemde arıza ışığı yanıyor; daha sonra kontağı kapatıp tekrar çalıştırdığımda arıza ışığı sönmüş oluyor; yaklaşık yarım saat (motor ısınınca yani) seyirden sonra durup kontağı kapattığımda ve yeniden çalıştırmamda arıza ışığı tekrar yanıyor ve bu sefer sönmüyor; Nedeni ne olabilir arkadaşlar, böyle bir sorun yaşayan varsa ne kadara malolur bu sorun bana; ve Aksarayda yaşamamdan dolayı Opel servisi de burada yok, ne yapabilirim...Yakında uzun yola gideceğim; acaba bu sorun yaptırılmassa büyüyebilecek bir sorunm mudur?

Kısaca;

1. Motor soğukken kontağa bastığımda arıza lambası yanıyor.
2. Kontağı kapatıp yeniden açtığımda arıza lambası sönüyor.
3. Motor ısınınca (30 dk gibi) durursam; kontağa yeniden bastığımda arıza lambası hiç sönmeden yanıyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar...

Filmk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
oksijen sensörünü (lamda sonde) kontrol ettirmeni tavsiye ederim

Öncelikle teşekkür ederim; 2 gündür Oksijen sensörü ile sorun yaşayan herkesi taradım; sanırım benim sorunum da aynı gibi. Bu durumda;

1. 6 ay önce taktırdığım LPG sonrası çıkan bu sorun.
2. Araç çalıştığında yaklaşık 1 dk.lık bir "PORR, PORR, PORR" diye geçici bir çalışma durumu.
3. Aracın çekişinde, özellikle yokuşta bariz bir azalma.
4. Aracın ilk yürüme esnasında ve 2. viteste sanki gaz yememe durumu.

Okuduğum kadarıyla bu sorunla boğuşanlar, Oksijen sensöründen muzdarip; ama benim sorum şimdi;

1. LPG kullanmam nedeniyle araç fazla yakar mı? (Bir yerde benzinde artar, LPG'de artmaz diyor)
2. Aksaray gibi bir şehirde olmam nedeniyle yetkili servisin olmaması (Orjinal parça olmazsa düzelmez, illa yetkili serviste yaptırın deniyor)
3. Bu şekilde 800 km. yola çıkacağım; gitmeden mi yaptırmalıyım; maliyetim artar mı, yolda bana sorun çıkarır mı? (Aydın'da yaptırmayı düşünüyorum)
4. Yaptırırken illa değişmesi mi gerek? Temizletme gibi bir durum söz konusumu

Fikir veren tüm tecrübeli arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
şimdi öncelikle kontaği açtiğinda zaten yanacak lamba motor çaliştiğinda sönecek bu böyle, eğerki cihaz ile bakildiğinda ariza kodu yok ise sorun yok demektir motor elektroniğinde varsa zaten koda göre işlem yapilir

Filmk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi öncelikle kontaği açtiğinda zaten yanacak lamba motor çaliştiğinda sönecek bu böyle,

(Yanlış anlaşılmış) Hayır sorun kontak açılınca yanan motor lambası değil; çalıştırıldığında yanıp sönmeyen; kapatıp yeniden çalıştırıldığında bir daha yanmayan; ortalama yarım saat sonra (motor ısınınca) kapatılıp yeniden çalıştırıldığında "hiç sönmeyen" bir motor arıza ışığı; yinede teşekkürler...

Filmk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu gün ustama götürdüm arabayı, tech2 ye bağlandı ve arıza "egzantrik sensörü" gösterdi;

1. Siemens marka bir tane taktık, lamba sönmedi, Usta "takılan bazen bozuk olabiliyor" yada kablolarından olabilir dedi (Çünkü tech aynı arızayı verdi)

2. Bir tane daha aldık, takıldı, toplanmadan deneme amaçlı marşa bastık, yandı

3. Sonra tekrar marşı kapatıp açtım; lamba bir daha yanmadı, motoru baya çalıştırdım, defalarca kapatıp açtım; şimdilik yanmıyor.

Ama aşağıdaki konudaki arkadaşın başına gelen inşallah benim başıma gelmez.
http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=46428

Bu arada "egzantrik sensörü" 40 TL

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
geçmiş olsun

Filmk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkürler...

Benim bir sorunum daha var; araçta ilk çalıştırmada "PORR, PORR, PORR" diye 1 dk süren bir çalışma vardı; Kelebeği ustam temizledi; bugün sabah araca bindiğimde aynı sesin devam ettiğini gördüm; Nedeni ne olabilir arkadaşlar...??? (Galiba benzinden LPGye geçiş süresinde yapıyor bu sesi)

yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ayni sorun benİm opel corsada da var. SoĞuk havalarda sabahlari ariza lambasi yaniyor. Tamİr İÇİn Önerİsİ olan varmi

kerrem123

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sıcakken Arıza Lambası yanması

Merhaba. Aracım opel vectra 1999 2.0 gls modeli. Aracımla ısınana kadar biyerlere gidiyorum ve kontağı kapatıp motor sıcakken tekrar açtığımda arıza lambası yanıyor nedeni ne olabilir acaba ?