motor fan açıyor

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar

Arabam çalıştırdıktan ortalama 15 dakika sonra yolda giderken hiç basmıyorum normal devirde kullanırken fan açıyor havalarda o kadar sıcak değil ve bugün başladı bu sorun problem nedir acaba ve arabada hiç bir şekilde serviş ışığı yada uyarı yok , hava filtresinide yeni değiştirdim birde stop edip ortalam 5-10 dakika sonra çalıştırınca sorun yok fakat gene yolda giderken fan açıyor..
Bülent kardeşim sonraki yazını atlamışım,benim okuduğum bu yazın idi, ilk motor hareketten 15 dakika sonra devreye girmesi,sonraki yazında orda sıcaklık 16-17 derece demişsin bu şartlarda motor sıcaklığın o hava koşullarında o sıcaklıkda gezmesi normal,85-88 derece ve termostad açılması fanın devreye girmesi normal,zaten sende motor sıcaklığını sonradan eklemişsin ,ki havalar sıcak olsa mesela sıcaklık 30 derecelerde gezdiğinde ise 88-96 derece arası gezer.yani kafana takma herşey normal,
gelelim sıcaklık müşürüne aracımızda motor sıcaklık müşürü yok ben unuttum yazdım haberin olsun bizim araçlarda kernfeld motorkühlsteurung var( Türkiyedeki kardeşlerim için tercüme; motor sıcaklığı sensoru Termostad üzeri olanla beyin bilgisi dahilinde mümkün mertebe en iyi motor sıcaklığını kullanma ve yakıt tasarufu için fan motor sıcaklığı sensoru ile beyin verilerince devreye gerektiğinde giriyor optimum verim alma için)

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bülent kardeşim sonraki yazını atlamışım,benim okuduğum bu yazın idi, ilk motor hareketten 15 dakika sonra devreye girmesi,sonraki yazında orda sıcaklık 16-17 derece demişsin bu şartlarda motor sıcaklığın o hava koşullarında o sıcaklıkda gezmesi normal,85-88 derece ve termostad açılması fanın devreye girmesi normal,zaten sende motor sıcaklığını sonradan eklemişsin ,ki havalar sıcak olsa mesela sıcaklık 30 derecelerde gezdiğinde ise 88-96 derece arası gezer.yani kafana takma herşey normal,
gelelim sıcaklık müşürüne aracımızda motor sıcaklık müşürü yok ben unuttum yazdım haberin olsun bizim araçlarda kernfeld motorkühlsteurung var( Türkiyedeki kardeşlerim için tercüme; motor sıcaklığı sensoru Termostad üzeri olanla beyin bilgisi dahilinde mümkün mertebe en iyi motor sıcaklığını kullanma ve yakıt tasarufu için fan motor sıcaklığı sensoru ile beyin verilerince devreye gerektiğinde giriyor optimum verim alma için)
Selim bey,
benim merak ettigim fan acinca arabanin motor devri yükselirmi benim arabanin 950-1000 RPM de dolasiyor, eskiden 97 vectra vardi hatirladigim kadari ile onunkide ayni yükseliyordu RPM´i birde sanki böyle bir isinma durumu yoktu gibi geliyor arabada,motor cok isinincami motoru kapatsak dahi fan calismaya devam eder benimkinde motoru kapatinca fan da kapaniyor ama fan normal düsük devirde calisiyor öyle cok yükselmiyor ..bunun yaninda degistirmis oldugum hava filtresi yaparmi? sonucta cin mali ucuz taktim hava almayip motoru isitiyor olabilirmi eskisi duruyor onu bir takip deneyim diyorum,son birsey sey daha sorayim temizlemem gereken oksitlenmis müsür,sensör vb benzeri birsey varmi IsI ile ilgili yerini tarif edebilirmisiniz ? birde motor suyunu hafif ekleyim diyorum bidondaki su ortanin biraz altinda ..

Son düzenleme:

post44

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fan açılışı ikinci olay açılışa neden olan olayı bulmak gerekiyor.Motor tehlike algılayıp fan açıyor.tECH de soğutma suyu sensörü arızasıydı. Usta soğutma suyu sensörü de olabilir termostat ta olabilr dedi.İkisinide değiştir.Riske girme hangisinden kaynaklandığını anlamak zor dedi.Değiştidim.6 ay sıkıntı çıkarmadı. Şimdi yine ara ara yapıyor.Servise derdimizi anlatamıyoruz.Fan açınca gelin bakalım diyorlar.Serviste de fan açmaz oldu. Birşey yok diyorlar.Ama sıkıntıyıda yaşıyoruz.Uzun yolda farketmeden fan çalışarak gidiyoruz.Fan motoru yanar diye çekiniyorum.Durup tekarar çalıştırınca fan kesilip normale dönüyor.

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fan açılışı ikinci olay açılışa neden olan olayı bulmak gerekiyor.Motor tehlike algılayıp fan açıyor.tECH de soğutma suyu sensörü arızasıydı. Usta soğutma suyu sensörü de olabilir termostat ta olabilr dedi.İkisinide değiştir.Riske girme hangisinden kaynaklandığını anlamak zor dedi.Değiştidim.6 ay sıkıntı çıkarmadı. Şimdi yine ara ara yapıyor.Servise derdimizi anlatamıyoruz.Fan açınca gelin bakalım diyorlar.Serviste de fan açmaz oldu. Birşey yok diyorlar.Ama sıkıntıyıda yaşıyoruz.Uzun yolda farketmeden fan çalışarak gidiyoruz.Fan motoru yanar diye çekiniyorum.Durup tekarar çalıştırınca fan kesilip normale dönüyor.
bugün su ekledim biraz radyatöre bidonun yarısının altındaydı gezdim biraz ısı yükselmedi öyle 86-87 oldu fan da açmadı ben fan açmamasının peşinde değilim gerektiği zaman zorlandığı zaman açsın diye düşünüyorum öyle düz yolda giderken değil bakalım yarın işe giderken ortaya çıkar, bence sizin bahsettiğiniz gibi fan motoru kolay kolay yanacak birşey değil yıllara dayanıklı olması lazım çin malı alıp evde saatlerce gece gündüz kullandığım fan var yaz ayında halada sağlam, ki otomobiller için üretilenler daha zor koşullar için üretiliyor şahsi fikrim..

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selim bey,
benim merak ettigim fan acinca arabanin motor devri yükselirmi benim arabanin 950-1000 RPM de dolasiyor, eskiden 97 vectra vardi hatirladigim kadari ile onunkide ayni yükseliyordu RPM´i birde sanki böyle bir isinma durumu yoktu gibi geliyor arabada,motor cok isinincami motoru kapatsak dahi fan calismaya devam eder benimkinde motoru kapatinca fan da kapaniyor ama fan normal düsük devirde calisiyor öyle cok yükselmiyor ..bunun yaninda degistirmis oldugum hava filtresi yaparmi? sonucta cin mali ucuz taktim hava almayip motoru isitiyor olabilirmi eskisi duruyor onu bir takip deneyim diyorum,son birsey sey daha sorayim temizlemem gereken oksitlenmis müsür,sensör vb benzeri birsey varmi IsI ile ilgili yerini tarif edebilirmisiniz ? birde motor suyunu hafif ekleyim diyorum bidondaki su ortanin biraz altinda ..
bülent kardeşim arabanda DPF varmı? bundan dolayı devir yükselmesin fanda devreye girmesin? yakıt yükseliyormu bu arada anlık tüketim rolantide?
soket deyince termostad üzeri olan yeşil sıcaklık müşürü onu sök temizle tak

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bülent kardeşim arabanda DPF varmı? bundan dolayı devir yükselmesin fanda devreye girmesin? yakıt yükseliyormu bu arada anlık tüketim rolantide?
soket deyince termostad üzeri olan yeşil sıcaklık müşürü onu sök temizle tak
Selim bey,

Valla ne yalan söyleyim benim araba 2007 nin ilk ayi euro 4 olarak geciyor ruhsata baktim göremedim ama araba satilan sitelerde bu modellerde DPF yaziyor, forumlara baktim bazi kimseler var bazilari yok diyor acikcasi tam olarak bilmiyorum ama arabayi aldigimda yay gibi birsey cikti DPF temizleme diye biliyorum belli bir km sonra temizleniyormus bir dahada hic görmedim, simdi arabayi calistirip anlik tüketime baktim motor soguktu o yüzden yüksek calisiyor olabilir, 0.7-0.8 arasi duruyor oynama yapmiyor, normal kullanimda sehir ici ve disi genel olarak sehir ici cok kullaniyoruz 5.1/100 km yaziyor,birde normal bosda dururuken rolantide hic dalgalanma yok dümdüz 750rpm olarak duruyor benim arabada sadece fan acinca devir yükseliyor o kadar o da motora belli bir yük bindigi icin olabilirmi fan´in calismasindan dolayi ?,dün radyötöre su ekledim bidondaki görünüm yarinin altindaydi , bugünde 1 saate yakin kullandim arabayi is geregi 85-87 derece arasi dolandi fan acmadi belki su eksikti bilemiyorum bu arada arabadaki herseyi actim farlar,sinyaller,klima hani rolantiye bakayim diye cok hafif yükseldi bu normal sanirim, bugün yarin sicaklik müsürünü bir temizleyim bakayim biraz zor yerde gibi gördüm sicakken zor sogukken denemek lazim.. ha yeni gördüm sizin araba ile benimki ayni model yil olarak sizinki genc, sanirim dogru adresteyim :)

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bülent kardeşim demek partikül filitresi yok,sormamın sebebi orda biliyorsun şartlar değişik burda yeni zorunlu olurken orda 5 sene üzeridir zorunlu öyle biliyorum tabii export araçlarda olmadığınıda biliyorum hani rolanti yükselmesi diyeceğim ondan olabilir,şimdi fan motor kapatınca durması normal zaten öylede olması gerek,devirin yükselmesi ilginç bende aynısı ne yaparsan yap motor 750-780 de sabit,rolanti yükselmesi 950-1000 olması ilginç motor sıcak iken

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bülent kardeşim demek partikül filitresi yok,sormamın sebebi orda biliyorsun şartlar değişik burda yeni zorunlu olurken orda 5 sene üzeridir zorunlu öyle biliyorum tabii export araçlarda olmadığınıda biliyorum hani rolanti yükselmesi diyeceğim ondan olabilir,şimdi fan motor kapatınca durması normal zaten öylede olması gerek,devirin yükselmesi ilginç bende aynısı ne yaparsan yap motor 750-780 de sabit,rolanti yükselmesi 950-1000 olması ilginç motor sıcak iken
su ekledigim gün kullandigimda yapmadi, ama fan actiginda neden rolanti yükseldi anlamadim yada rolanti yüzündenmi fan acti onuda bilmiyorum fakat daha sonra pek deneme firsatim olmadi aslinda arabayida pek kullanamiyoruz hanimin iside benim isimde 4 km bisikletle gidip geliyoruz burda herkez öyle siz daha iyi biliyorsunuz arabaylada 15 dakikada ise gidiyorum bisikletlede 15 dakikada, 30 km den hizli kullanamiyorum ise giderken birde ceza yedim gecen hafta 40 ile giderken yakinda vesikalik fotografimla gelir adamlar büyük cöp bidonlarinin icine yerlestiriyorlar kameralari kafayi yemisler iyice o yüzden hep hiz sabitleme ile kullaniyorum artik ne yalan söyleyim ;) yarin arabayla giderim ise biraz erken cikar baska yollardan giderim gerekirse zorlarim yolda biraz 1. vites 30 ;) yarin yazarim eger bir degisiklik olursa
sagolasin ilginiz icin..

HakanKarabulut

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı sorun bu aralar bende de var 2009 ınsıgnıa 2 gündür aracı çalıştırıyorum hemen fan açıyor hararet göstergesi devre dışı kalıyor fan hiç durmuyor motor sıcak ama radyatör soğuk ve ekranada yüksek motor sıcaklığı nedeniyle klima devre dışı uyarısı geliyor ama klimam açık bile değil kapalı konumda zaten yardımcı olabiklirseniz sevinirim ustam termostat dedi ama tamda emin değilim ben