Marş sorunu

gunervuraner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam Arkadaşlar,

Opel Corsa 1.7 dti aracımda marş basmıyor, sadece tık diye bir ses geliyor.
Elektrik sistemi (aydınlatma, consol ışıkları, teyp) çalışıyor.
1-2 ay önce alarm sisteminde arıza vardı. Kumanda ile kitledimi 10 saniye sonra alarm ve dörtlüler yanmaya başlıyordu. Ben alarm kornasının kablolarını söktüm. Şimdi kilitledimi yine 10 saniye sonra dörtlüler yanıyor. Tekrar kumanda tuşuna basınca sönüyordu ama. Bende öyle idare ettim.
Dün gece marşa basınca biraz zorlandı ama çalıştı. Bu sabah zorlandı çalışmadı, birkaç kez denedim sadece tık sesi geliyor.
Akü zayıf olduğunu tahmin edip takviye yaptım, yine sadece bir tık sesi.
Marş motoru arızalı olabilir mi? Veya alarm sistemi ile alakası olabilir mi?
Bilgisi olan var mı?

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınızda immoblizer yoksa ufak bir hile ile bunu anlayabilirsiniz.Kontağı açın, aracı boşa alın, akünün + ucundan marş motorunun otomatiğinde kabloların bağlı olduğu somunlu yere kablo ile elektrik verin.Marş motorunda sorun varsa dönmez.Yoksa marş tabiri caizse cayır cayır basar :)

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence sorun gene aküde .takviye yapan aracı 5 dk filan 2000 devirde çalıştırın .aracın tüm elektrik aksamını kapatıp tekrar deneyin gene olmazsa başka bi akü ile deneyin....

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar takviye kablolarına fazla güvenmeyin.Yarısı hikaye.Bir basmaya içi kavruluyor.Dışında yok 100 amp yok 500 amp yazıyo tırı vırı.Gidip en az 15 mm akü kablosu alacaksınız, yani kendi araçlarınızın akü kablosu kalınlığında olacak en az, sonra onlara birer maşa taktıracak akü takviye kablosu yaptıracaksınız.O zaman aracıma takviye yaptım dersiniz.Bende 2 takım var biri araçta diğeri galeride duruyo.Gerçi çok elektronikli araçlarda takviye tamamen sıkıntı ama yolda kalmak gibi bir sorunda yaşamak var.Üretim hatasından 2 aylık akü beni yolda bırakmıştı bir kere.Geçende bir konu açtım, 50 liraya akü şarj cihazları var.Bir kaç kullanan arkadaş baya işe yaradığını söyledi.Bence birertane almak lazım :) Laflafı açıyor bölümünde mini akü şarj aleti diye yazmıştım girip inceleyin derim :)

gunervuraner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araçda immoblizer var. Sanayinin yolu kaçınılmaz oldu herhalde. Çalıştırıp götürebilsem iyi olacaktı. Bu durumda çekmek gerekecek arabayı. Neyse birde uzun süre takviye yapıp çalıştırmayı deneyim. Arkadaşın arabasının aküsünü takıp denedim basmadı. Ama onun akü de baya eski. Dizel araçlar için akü daha güçlü olması gerektiğini duymuştum, belkide ondan.

Casper

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vurdurma yöntemiyle çalıştırmayı denediniz mi?

Şarj dinamosuna zarar verecektir ama çekiciye 500 lira vermekten iyidir.

Ankarada 5 Km lik Yolu 390 Liraya çekmişti bizim arabayı çekicinin biri.

themre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vurdurma yöntemiyle çalıştırmayı denediniz mi?

Şarj dinamosuna zarar verecektir ama çekiciye 500 lira vermekten iyidir.

Ankarada 5 Km lik Yolu 390 Liraya çekmişti bizim arabayı çekicinin biri.

ne para arkadaş ya...yazıktır yemın ederım ben burada lazım oldu 10 km yola 60 lira verdım ıcım gıttı..orada olsaydık kalpten gıderdık herhalde :)

Casper

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne para arkadaş ya...yazıktır yemın ederım ben burada lazım oldu 10 km yola 60 lira verdım ıcım gıttı..orada olsaydık kalpten gıderdık herhalde :)

Arabayı çalıştırmayı bırak anahtarı kontağın içine sokup çevirebilseydik belki sanayiye kadar gidecekti.

Kontağın içindeki bilya dağılmış. Babama söylemiştim bu sorunu önemsemedi.Sanayiye gelip çekici 390 Lira abi deyince babamın halini bir düşünün. Ben onu uyarmıştım ama sorun çıkarabilir olmadık yerde bırakabilir diye.. Allahtan sanayi 5 Km ötedeydi, uzun yolda para katlanarak gidiyor :( . Ankarada çekicilik yapmak paralı iş ya :sulanma:

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yuh!Çekici paralarına bak!Biz daha 4 ay önce 110 km yola 250 lira verdik.Herifler napıyo arabayı çekip yanına tamir masraflarınıda mı ekliyolar?

Bu arada sorunu olan arkadaşım kontağı aç ışıklar yansın dediğimi yap.Akünün + ucundan marş motoru otomatiğine elektrik ver.İmmoblizer chipini alıcısı görsün yeterli.

gunervuraner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar arabayı arkadaşın arabası ile beldedeki elektrikçiye kadar çektik. Dinamo arızalı dedi. Şehirdeki sanayiye gitmek zorunda kaldık. Arabayı beldedeki usta vurdurup çalıştırdı. Herhangi bi sorun olmadı. Sanayiye bıraktım akşama alacağım kısmetse. Bakalım masrafı ne kadar olacak. Kömürler yanmışsa, tamiri 100-120 TL dedi. Dinamo değişmesi gerekirse cebimi baya yakacak gibi.