"ma" plaka?

paxer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Trafikte sıkça görüyorum MA plakalı araçları ve hepsi birbirinden pahalı araçlar sanırım vergiden muaflar ama ne olduğunu tam bilmiyorum. Nasıl oluyo nasıl alınıyo bu plakalı araçlar bilgisi olan varmı acaba?

astracdtı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Misafir araç sanırım türkiyede yaşayan yabancılara veriyorlar

corsaDistorsiyon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
MA ile başlayıp MZ ile biten plaka harf grupları,ülkemize geçici olarak tetkik, tahsil ve çalışma amacıyla gelmiş olanların araçlarına tahsis edilmektedir.Aynı zamanda bu seriden NATO araçlarına ve diplomatlara da plaka tahsis ediliyor son zamanlarda...

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet bende çok rastlıyorum porsche war bizim burda ma plaka

LND

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim evin yanında birleşmiş devletlerin binası var oranın önünde dururken görüyorum bu plakaları onların sanırım;)

MA değilde MAE olsa işe yarar aslında acayip dikkatimi çekiyor nedense:rolleyes:

captain81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ewet adanadada incirlikteki araçlarda ma plakalı hepsi mustang falan misafir askerler

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
MA ile başlayıp MZ ile biten plaka harf grupları,ülkemize geçici olarak tetkik, tahsil ve çalışma amacıyla gelmiş olanların araçlarına tahsis edilmektedir.Aynı zamanda bu seriden NATO araçlarına ve diplomatlara da plaka tahsis ediliyor son zamanlarda...

Aynen öyle, genelde geçici görevli askerler falan alıyor bu plakayı. Ek olarak oturma izni olmayan, dışardan gelen öğrenciler falanda kullanabiliyor bu plakayı.
Ama askerler ve diplomatlarla ilgili asıl bomba şu: Bu plakayla gezen adamlar, araca T.C. nin uyguladığı hiç bir vergiyi ödemedikleri yetmiyormuş gibi; birde üstüne benzini de vergisiz alıyorlar. Yani bizim aldığımız benzini 40-50 ykr civarına alıyorlar!! (Nato da falan arkadaşı olanlar bilir, Nato üssünün içinde vergisiz benzin satıldığı gibi, üs dışında benzine ihtiyaç duyarsa diye benzin fişi veriyorlar, PO dan vergisiz benzin alıyorlar!