lpg'ye geçmiyorsa, geri kendiliğinden benzine geçiyorsa

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar hem bir deneyimimi paylaşacağım hem de bir soru soracağım.

Arkadaşlar kışın yaşadığım bir sorundu.

98 model vectra cd 2000 motor sıralı lpgli aracım var.

Araba ışıkta dururken kendiliğinden benzine geçiyordu; sonra hareket halinde iken de yapmaya başladı ve 1-2 gün sonra hiç gaza geçmemeye başladı.

Sorun çok basitmiş. Motor suyum eksilmiş. lpg'ye geçiş kriterlerinden birisi de motor suyunun sıcaklığının belli değere ulaşması olduğundan ve ortada sıcaklığını ölçebileceği bir su olmadığından :) araba gaza geçmiyormuş. Neyseki kış olduğu için ve bu şekilde arabayı fazla kullanmadığımdan motora bir zarar vermedik. Zaten çok kısa mesafe için kullanıyordum ve motor sıcaklığına hep bakıyordum(80 küsuru hiç geçmedi) bi ısınsa da gaza geçse diye gözüm sürekli hararet göstergesinde idi.

Neyse. Yaklaşık 2-2,5 litre su ve 0,5 ile 1 litre arasında litre antifiriz ekledim kendim. Sonra çok çok az eksildi. O ilk eksilmenin nedenini anlayamadım.

Şimdi gelelim soruma. Bu aracın motor suyu toplam kaç litredir. Kimisi dedi 3-3,5 litre hiçbirşey değil, kimi de radyatör ne ki epey eksiltmiş suyu.

Lütfen tahmin değil, bilenler yanıtlasın.

Bu aracın motor suyu tam olarak kaç litre?

Ha lpg'li aracınız bu şekilde davranırsa ilk bakacağınız yer su olsun.

Bu olayı yaşamadan 1 hafta kadar önce uzun yolda kış şartlarından dolayı yarımşar saatlik 2 uzun bekleme yapmak zorunda kaldık yol kapandığından, tabi motoru stop etmeden. Ve ilk orada beklerken geçti kendiliğinden benzine. Ben de uzun süre rölenatide çalıştığından geçti demiştim. Acaba su eksiltmesinin nedeni bu beklemeler olabilir mi? Bir de neredeyse 100 km 30-50 km hız ile aldım. Çünkü daha sonra hiç eksiltmedi.

webbee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.harunonline.8m.net
5lt den fazla su alır bosken
hortumları kontrol edınız kacak vardır
radyator kacırıyordur

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanırım evet radyatörden ve taşırma kabının hortumlarından kaçırmış, bugün baktım antifiriz lekeleri var radyatörde ve taşırma kabının kenarlarında.

Fakat 2 aydır en fazla yarım litre su eksiltti. Bu da normal değil sanırım ama o 3 litrelik eksiltme kadar değil. O 3 litrelik eksiltmeden 1 hafta kadar önce kontrol etmiştim, eksilme yoktu. Neden bu kadar su eksiltti tam anlayamadım da.

Neyseki tamamını bitirmeden farketmişim suyun.

Sıcaklık 80 küsuru hiç geçmedi ama sanırım sıcaklık geçmese de suyun olmaması motora zarar verebilir. Yanılıyor muyum acaba?

Cevabınız için teşekkürler Harun Bey.