LPG yakıt tüketimi TAVSİYE

ilkem07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar , aracımı yeni aldım zaten konu açmıştım, 98 astra f gls , üzerinde brc nin fast modeli mevcut , bu konuyu kesinlikle şikayet amaçlı açmadım aksine opele hayran kaldım , aracımı her gün ankara-kırıkkale arası kullanıyorum ve yaptığım yol günlük 180 km ye tekabül ediyor , aldığım gaz
ise 20 tl , şehir içi dışıda dahil bu km ye ,

ARAÇ:Opel astra f gls 98
LPG markası :BRC fast
ORT yakıt tüketim fiyatı: 11 kuruş
LPG istasyon fiyatı:1.87 /SHELL

Bu arada zaman zaman 160 km ye kadar da çıkıyorum minumum 100 le falan gidiyorum, daha önceki aracım mazda 323 94 modeldi , ve aynı değerlerde 16 krş yakıyordu .
NOT:BRC fast modeli baya bir araştırdım özellikle ecotec motorlarda çok iyi sonuç veriyormuş.

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayırlı uğurlu olsun öncelikle..
yakıta gelince çok çok çok iyi bi değer bu yaktığın. 11 kuruş uzun yolda zor...
ama 1,87/shell nereymiş merak ettim. ankara içine gir. 1,70-1,80 arasında bulabilirsiniz. yine shell..
o zaman 11 kuruştan da aşağı inmenersin belki..

ilkem07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok teşekkür ederim yorumun için yakıta gelirsek;
Kırıkkaleye giderken kayaş yolunda hemen sağda shell var benim aldığım yer orası hatta sadece ben alıyorum diyebilirim ama çok memnunum gazından.1.73 ede shell var fakat daha az km yapıyor araç orayıda denedeim. bence istasyon çok öenemli.

Son düzenleme:

aReSsS

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar , aracımı yeni aldım zaten konu açmıştım, 98 astra f gls , üzerinde brc nin fast modeli mevcut , bu konuyu kesinlikle şikayet amaçlı açmadım aksine opele hayran kaldım , aracımı her gün ankara-kırıkkale arası kullanıyorum ve yaptığım yol günlük 180 km ye tekabül ediyor , aldığım gaz
ise 20 tl , şehir içi dışıda dahil bu km ye ,

ARAÇ:Opel astra f gls 98
LPG markası :BRC fast
ORT yakıt tüketim fiyatı: 11 kuruş
LPG istasyon fiyatı:1.87 /SHELL

Bu arada zaman zaman 160 km ye kadar da çıkıyorum minumum 100 le falan gidiyorum, daha önceki aracım mazda 323 94 modeldi , ve aynı değerlerde 16 krş yakıyordu .
NOT:BRC fast modeli baya bir araştırdım özellikle ecotec motorlarda çok iyi sonuç veriyormuş.
bu nasıl bir hesaptır anlamadım gitti:) 20 yıldır okuyorum ve son 5-6 yılımı matematik okuyarak geçirdim ama bu hesabın içinden çıkamadım:) km de 0.11 kuruş demek 0,11*100=11 lira demektir. 11/1,87=5,88 litre gaz ederki o zaman bu araç benzinde 100 km de 3,5 litre gibi bi değerde benzin harcar. ayrıca sakin kullanım bile demiyorsunuz,100 km altına düşmeden 160 ı bile görüyorum diyorsunuz.bu da fizik kurallarına aykırı bence... hem de yeni fiyatlardan bu değeri elde etmeniz garip geldi.. bence biyerlerde hesaplamada yanlışlık var.bence yeniden ölçün;)

ilkem07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu nasıl bir hesaptır anlamadım gitti:) 20 yıldır okuyorum ve son 5-6 yılımı matematik okuyarak geçirdim ama bu hesabın içinden çıkamadım:) km de 0.11 kuruş demek 0,11*100=11 lira demektir. 11/1,87=5,88 litre gaz ederki o zaman bu araç benzinde 100 km de 3,5 litre gibi bi değerde benzin harcar. ayrıca sakin kullanım bile demiyorsunuz,100 km altına düşmeden 160 ı bile görüyorum diyorsunuz.bu da fizik kurallarına aykırı bence... hem de yeni fiyatlardan bu değeri elde etmeniz garip geldi.. bence biyerlerde hesaplamada yanlışlık var.bence yeniden ölçün;)

Canım kardeşim , sen metematik okuyorsun çok iyi bildiğini sanıyorsun heralde, inşaat müh mezunuyum ayrıca şu anda elktrik-elektronik okuyorum senin matematik bilgin inan benimkinin yanından bile geçemez , bence sen araba bilgini biraz daha geliştir sıvı bir yakıtla gaz bir yakıtı eş değer tutamassın .Hiç bir şekilde lpg deki yakıt tüketiminden benzindeki yakıt tüketimine geçmen mümkün değil , asıl senin bu yaptığın mantığa aykırı.

Ayrıca 160 km lik hızlar anlık hızlar sürekli o hızlarda gitmek için , zaten yollarımız müsait değil , ayrıca yolda 20 km lik inişler mevcut , ayrıca bu değerler her gün ölçülmüştür , aynı saat , istasyondaki lpg basıncına kadar bakılmıştır , ölçüm sonucu kesinlikle doğrudur.
Not:Merak edenler için ücret karşılığı ıspatlanır:p

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnşaat mühendisliği mezunu, şimdi elektrik-elektronik okuyan bir BRC reklam çalışanı ile tanışıyor olduğumuzu sanıyorum. 100 km'de 6 lt lpg yakan araba, hem de 100-160 km/sa hızla, bana pek inandırıcı gelmedi açıkçası.

Ya da ölçümde bir hata var.

Ya da bizim arabalarda bir hata var.

Ya da arabalar kullanım kılavuzlarında yazan benzin değerinden daha az lpg yakabilir, bu arabaları yapan mühendislerin Kırıkkale'de elektrik-elektronik eğitimi almaları lazım.

Bana inandırıcı gelmedi.

Ama bu reklam kokan bir mesaj değil ise, ancak arkadaşıma daha sağlıklı bir ölçüm yöntemi önerebilirim. Depo boşaldıktan sonra, tamamen boşaldıktan sonra, 10.7 litre lpg alıp(1.87'den 20 liralık) aynı yolu, aynı hızda almaya çalış. Arabada benzin de bulunsun. Muhakkak.

karabek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnşaat mühendisliği mezunu, şimdi elektrik-elektronik okuyan bir BRC reklam çalışanı ile tanışıyor olduğumuzu sanıyorum. 100 km'de 6 lt lpg yakan araba, hem de 100-160 km/sa hızla, bana pek inandırıcı gelmedi açıkçası.

Ya da ölçümde bir hata var.

Ya da bizim arabalarda bir hata var.

Ya da arabalar kullanım kılavuzlarında yazan benzin değerinden daha az lpg yakabilir, bu arabaları yapan mühendislerin Kırıkkale'de elektrik-elektronik eğitimi almaları lazım.

Bana inandırıcı gelmedi.

Ama bu reklam kokan bir mesaj değil ise, ancak arkadaşıma daha sağlıklı bir ölçüm yöntemi önerebilirim. Depo boşaldıktan sonra, tamamen boşaldıktan sonra, 10.7 litre lpg alıp(1.87'den 20 liralık) aynı yolu, aynı hızda almaya çalış. Arabada benzin de bulunsun. Muhakkak.

depoda lpg vardır arkadas 20 tl koyuyor söylediği km yi gidiyor olabilir depo bosken 20 tl lpg alıp aynı yola giderse daha haber alamayabiliriz arkadastan

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben hayatımda bu kadar cahilce bir hesaplama okumadım:D senin anlatımına göre aracın 100km de 5,94 lt lpg tüketiyor. Bende aynı aracı kullanıyorum ve aracın kullanım klavuzunda bile yazan rakam karma ortalaması 8lt/100 km dir.

Kusura bakmayın ama biraz üfürmüşsünüz yada sizin okulda hocaların çarpma bölmesi biraz zayıf anlaşılan. yada dedikleri gibi reklam kokan hareketler bunlar.

Bu hesaba ek olarak lpg li araçların benzin tüketimlerinden en az %15 fazla yaktıklarınıda ilave edersek 8x1,15=9,2lt/100 km tüketmesi lazım. Ki bu 9,2 özellikle kış aylarında "çok az yakıyor" kategorisine giren bir rakamdır, onuda senin için kuruş hesabına sokalım anlaman için; 9,2 ltx1,81(konya yolu shell fiyatı)=16,65/100=0,17 kuruş yapar;)

Haa 0,11 kuruşu nası yakar biliyomusun, aracı peygamber vitesine takar 90 km lik yolu iteleyerek gidersin, kalan 90 km yoluda 100 km hızla ortalama gidersen ancak ozaman olur:D

d.berkay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Memnun olmanız çok güzel, ne mutlu size..
Ama okul okumakla ne alakası var ben anlamadım.. Bu hesabı yapmak için lise mezunu olmak bile fazlasıyla yeterli olur..
Lpg fiyatı 1.87tl ise 20tl'ye 20/1.87= 10.7lt lpg alınabilir.. Siz ~10.7lt ile 180km gittiğinizi söylüyorsanız 100km'deki ortalama yakıt tüketiminiz; yaklaşık olarak 5.95lt LPG yakmış oluyorsunuz.. Ha bu değer benzin olsaydı ve sizde ortalama 90-105km civarında gitseydiniz mantıklı olurdu.. Ancak 100km'den aşağı hiç düşmeden ve LPG ile bu değer pek mantıklı gelmedi.. Ayrıca 20km iniş var demişsinizde dönüşte o inişi geri çıkmıyor musunuz? Hadi yokuş aşağı saldınız gitti peki yukarı çıkarken 90-100km ile çıkıyorsanız nasıl aynı oranı tutturabilirsiniz ki?

Yukarıda kuru yakıt ıslak yakıt demişsiniz..
Benim defalarca yaptığım ölçümlerde aracımda Lpg her zaman benzinden %25 ile %33 arası daha fazla tükettiğini gördüm.. Ayrıca şunca zaman yaptığım bütün araştırmalarda hiç bir zaman lpg'nin benzinden daha az tüketildiğini duymadım, görmedim..

ilkem07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ne kadar ön yargılısınız , neden reklam falan koksun benim ne işim olur brc siyle falan , diğer aracımız golftede atiker bağlı , ben memnun olduğum için belirttim , karaberk arkadaşımızın dediği olay olmuş bende daha önce karbüratörlü mazda 323 vardı , onun göstergesinde gaz bitince araba yığılırdı , manuel olarak benzıne gecerdı , bunda şu durum olmuş lpg bittiğinde sıralı sistem olduğu için araç benzine geçmiş , normalde dıd dıd diye ötmesi gereken gösterge paneli bozuk olduğu için benzinle gitmişim bu gün fark ettim bu olayı arabayı alalı daha 1 hafta olmadı zaten neden bu kadar önyargılısınınız onu anlamadım , şu anki ölçüm değeri 15.5 krş gibi bu gün sabah yeni gösterge aldım ,şu an sorun yok ayrıca bazı arkadaşlar bir daha foruma falan uğramaz demiş neden uğramayım , size yalanmı söyledim yoksa başka bir ayıpmı ettim , yinede hepinize teşekkür ediyorum .