LPG ve Yol Bilgisayarı Hk.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar;

Bu yol bilgisayarı hakkında bir şey sormak istiyorum. Benzinde kullandığımızda sorun yok ama LPG'de kullanırken yol bilgisayarının gösterdiği değerler doğru mudur?

Pazar günü şehirler arası 294km yol yaptım. Yaklaşık 100km kadarında klima açıktı. Yola çıkarken yol bilgisayarı değerlerini sıfırladım. 294km sonunda ortalama yakıt tam 6.0lt gösterdi. Ortalama hızım ise 89km/h. Yola çıkarken LPG'nin litresini 1.85 TL'den aldım. 30 TL kadar LPG almıştım. Yolculuk sonunda LPG göstergesi LPG almadan önceki kademeye düştü tekrar. Yani yaklaşık 30 TL'lik LPG yaktı. Belki biraz daha fazla. Bu hesaba göre aracım uzun yolda 11 Kr yakmış oluyor. O yüzden yol bilgisayarı değerleri bana pek doğru gelmedi. 11 Kr yakma ihtimali var mı aracımın? Yoksa LPG'de yol bilgisayarı değerleri doğru değil mi?

muratezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yol bilgisayarı verisinin 100 km de yaktığı litrenin %20 fazlasını hesapladığımda yaklaşık kaç lt LPG alacağını hesaplayabiliyorum.
Örnekliyelim şehir içi yol bilgisayarı 100 km de 9,5 - 9,6 lt benzin yaktığımı gösteriyor. % 20 fazlasını aldığımda 11,5 lt LPG yakması lazım. Pompa dolumu kestiğinde yaptığım litre hesabıda bunu veriyor.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
biraz önce gaz aldm 10lt/100km ortalama var yol bilgisayarında ve 120 lira 650km yol yapmısım. değerlerim birbirini tutuyor benim. gazın ltsi 1,80 lira.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
biraz önce gaz aldm 10lt/100km ortalama var yol bilgisayarında ve 120 lira 650km yol yapmısım. değerlerim birbirini tutuyor benim. gazın ltsi 1,80 lira.

Evet sizin değerler çok yakın. 18.5 Kr yakmış aracınız. O zaman benim aracın uzun yolda 11 Kr yakma ihtimali de var demektir :)

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Evet sizin değerler çok yakın. 18.5 Kr yakmış aracınız. O zaman benim aracın uzun yolda 11 Kr yakma ihtimali de var demektir :)
aracınız eger 97" Opel Vectra CD 2.0 16V 136hp Automatic ise oyle bi ihtimal yok bence :))

karabek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o kadar da az yakmaz 11 / 1.85 = 6lt lpg yapar buda ortalama 100 km de 5.0 lt benzine tekabül eder bence benzinde klima açık o yaşta araba mümkün değil o değeri vermez

multicdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence lpg varsa acımayın sarfiyata derim ama bu yolbilgisayarı benim arkadaşın lpg lisinde de var zaman zaman tuhaf şeyler çıkıyor o yüzden ben lpg den caydım

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uzun yolda fazla basmadan yol bilgisayarına göre gidersen, büyük cc li araçlar daha çok az yakıt yakar.

Fazla zorlamadım zaten. Eğim aşağı inerken gaz vermedim hiç. Yol bilgisayarı 0 sarfiyat gösteriyordu. Eğim yukarı da aracı hiç zorlamadım. Düzlükte genelde 120km/h civarı seyrettim hep. Rampada zorlamadan çıktım genelde. 70km/h'e kadar düştüğüm oldu.

Geri dönüşte tekrar depoyu doldurup deneme şansım olmadı. Aracı babam aldı giderken.

muratezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fazla zorlamadım zaten. Eğim aşağı inerken gaz vermedim hiç. Yol bilgisayarı 0 sarfiyat gösteriyordu. Eğim yukarı da aracı hiç zorlamadım. Düzlükte genelde 120km/h civarı seyrettim hep. Rampada zorlamadan çıktım genelde. 70km/h'e kadar düştüğüm oldu.

Geri dönüşte tekrar depoyu doldurup deneme şansım olmadı. Aracı babam aldı giderken.

En güzeli depoyu fullediğinizde yol bilgisayarı verilerini ve km yi sıfırlamak. Sonra 250-300 km yapıp tekrar mümkünse aynı pompadan LPG alıp hesap yapmaktır. Benim fikrim uzun yolda min 8 lt LPG yakabilir.