LPG li araçların ateşleme bobinini bozması

whiteman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben astramı aldığım ilk gün lpg taktırdım aldığımda 94 bindeydi şu an 145 bin eğer arıza lambası yanmıyorsa kesinlikle hiç bir harcama yapmayın serviste araç fabrika ayarlarına döndüğünde bu problem olmuyor daha sonraları bu problem yaşanıyor. aracınızı ilk çalıştırdığınızda özellikle bu soğuk havalarda hareket etmeden 1 dakika çalıştırın hem motor yağlamasını tam yapar hemde bu tip sorunlarla karşılaşmazsınız (ben anlık tüketim 1,3 veya 1,4 e düşünceye kadar hareket etmiyorum)

athlon2800

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
EMREKO:
arkadaşlar bendede astra classic var 1.4 16v lpg taktıralı 1 sene oldu ocak ayında yolda giderken aniden motor arıza lambası yandı ustaya gittik bobin bozulmuş degiştirdik aradan 7-8 ay gecti motorda şimdi sogukken benzinde tekleme yapmaya başladı aşırı derecede ve de arabayı 2. vitese cekince araba cok zor gidiyor 2500 deviri gectikten sonra araba dogru duzgun hızlanmaya başlıyor lpg ye gecince her şey normalleşiyor arabada motor ısındıktan sonra bir şey kalmıyor bu olay buji denmi yoksa bobindenmi bu arada bobin bozulmadan onceki motordan gelen patlama sesi gene ufak ufak gelmeye başladı

Bende astra h 2005 var aynısı oldu.yakında 60000 km bakımına gidince bujiler değişecek belki o zaman tekleme sorunu gidebilir.çünkü bende arıza olunca bujiler i konrol ettiler fakat arıza değişmeyince bobin değişti.ama sonrasında ben bujileri değiştirmemiştim. özellikler serviste değiştirdimki 2 sene garantili olsun diye 350 tl verdim bide malesef 4 u birden değişiyor.içimden bi ses tekrar yapacak diyor.

LPG İŞİ SIKINTILI VE EKONOMİKLİĞİNİ BÖYLECE ORTADAN KALDIRIYOR.Bİ DAHA DA BÖYLE İŞLERLE UĞRASACAGIMI DÜŞÜNMÜORUM.LPG TAKTIRMIYCAM...
Bende de 2006 astra h 1.4 var ecotech LPG var, hep aynı hikaye aynı enstantane..
Enjektörler değişip, doru ateşleme kalibrasyonu sonunda aracınız ilk günkü gibi aslan kesilecek aynısı 2 defa başıma geldi 1'er sene ara ile.
LPG niz garanti kapsamında olduğundan LPG ustanız para alamayacağı için sizi direk bobine, olmadı kelebek boğazı temizlet, o da olmadı egr valfi bujiler kablo....
En son bıkar benzinde gidersiniz.
LPG taktırdığınız bayiyi sıkıştırın değiştirsin enjektörleri (4dünü birden), sonra 5-10 km benzinle gezinin hiç lpg yii açmayın, sonra kalibrasyonu yüklesinler.
Olmazsa özelden bana istediğinizi sayın.
Boş yere paranızı yedirmeyin sanayiye.

polis01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet lpg ateşleme bobinini bozuyooooo

evet sevgili opelciler bu sarun benim 1997 model opel vectram dada oldu ve ataşlama bobini,buji ve buji kablolarımı değiştirmek zorunda kaldım ve şuan çok şükür aracım saat gibi....

007birol

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
3. lpg li aracımı kullanıyorum. yaklaşık 10 yıl ve yaklısık 300.000 km kullandım, 1 kes bobin ve kablo değiştim, su an vectra c 80000 km lpgli kullandım asla bir sorunu yok, sadece cok az yakıyo:)

wishoctober

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.muratekim.com
devir yükselirken silkeleme arızası 2001 astra g arabamda lpg taktıktan sonraki 30.000 nci km de oluştu. LPG kitim zavolli ve lpgli opellerin kronik hastalıklarından biri olduğu söylendi.

Ateşleme bobini ( bujilere direkt bağlanan ) değişiminde sorun düzelmektedir. delphi marka olanı bana 200 tl ye maloldu.

arızasız , kazasız günler..

tuveyc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar benede de 1,6 astra g var . ikinci el aldım üstünde sıralı sistem brc var. aynı sorunlar titreme stop etme gaz yememe o kadar brc servisine götürdüm yapıyorlar hiç bir yerde sorun yok diyorlar 2 gün sonra yine aynı. benzinde normal çalışıyor daha geçen gün baktırdım ateşleme bobini sağlam onu değiştirmeye gitmiiştim. sağlam deyince kaldı öle bende benzinde sürüyorum arabayı uzun yolda tüple gidiyorum. ama sorun çok daha önceden de egzosu yarmıştı, konvektörü boşaltmıştı. yani tüp işi şans işi opelde. bana büyük yerlerdeki brc saervislerine git dediler en iyisi sende öle yap

ogen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam arkadaslar 2003 vectra cde z 16 motor aynı 100 2000 devır sılkeleme arızasını 031 bujı taktırarak cozdum tabı once bobın egr falan ugrastıktan sonra 4 bujı 35 ytl deneyın 15 bın kmde bıjı ler tıkırtısız sonra degıstırmek gerekıyo gene sılkeleme baslıyo gecmıs olsun

Sanırım söyledğin bujiler bunlar GM 12 14 031

GM-Tek-Tirnak-Buji-Opel-Binek-Arac__29710638_0.jpg

afy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese mrb. bugün astra g aracima bakım yaptırdım. z16xe motor. brc lpg takılı ve çok memnundum. lpg takılmadan önce bujiler değişmişti. markası bosch. bu bujiler bu arabalara kesinlikle uyumlu değilmiş ustanın dediği. araç lpg ye ve bosch bujilere göre kendini adapte etmiş. bakımda orjinal gm bujileri takınca incelen bobin sarmallari hemen yandı. sebebi şu; bosch buji üzerine gelen her enerjiyi kabul edip ateşliyor ancak gm bujisi ise kendini ve motoru korumak için belirli seviyedeki enerjiyi alıyor ve hep aynı derecede ateşleme sağlıyor. durum böyle olunca bobin yandı . delphi marka orjinali ile değiştirmek zorunda kaldım. ve şimdi gazda arasıra tekleme
oluyor sanırım gaz ayarı ve filtre değişimi ile (filtre hiç değişmedi 20 bin km oldu) duzelecektir. yarın yaptıracağım neticeyi de sizlerle paylasirim. şu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum; kesinlikle gm buji kullanın ve olurda bobin değişimi zorunlu olursa kesinlikle orjinalini taktirin çünkü tekrarlıyor. bu tecrubemi paylaşmak istedim. saygılarımla.

skydark

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg kitlerini çıkarmadan anlaşilan bu sorundan kesinlikle kurtulamıyacaz arkadaşım 2010 model astra h aldı z16xer motor lpg taktirdi 1000 km sonra aynı sorun ondada çıktı ecotech in ateşleme bobini lpg dayanamayıp arıza verioyor bu konuda açıklığa kavuştu artık sanrırım silkelemenin tek sebebi LPG demekki...

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kendi aracımı o kadar seviyorum ki...

10000km'de 4 litre yağ ekleyen usta bu motorda NORMAL der.
kendi işi bilmez bujiye, buji kablosuna, bobine atar hemen bütün problemi.

aracımı seviyorum, çünkü benim aracım bu şartlarda değil malesef.

sadece 1 defa 10000km'de 1 lt yağ ekledim. o da yağ markasındandı. sürekli kullanmadığım yağı o an bulamayınca ELF koymuştuk. artık her zaman olduğu gibi memnun olduğum mobil 10w-40 kullanıyorum. 10000km'de en son baktığımda 250ml yağ eksiltmişti.

30000km'dir LPG kullanıyorum. bobin, buji değiştirmedim hala. bir defa buji kablosu değiştirdim. o da kendi kıllığım yüzünden. şimdi boşuna para vermişim diyorum.

Son düzenleme: