LPG Karşıtı Olanlar

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
istanbulda yetkili opel servisinde çalışan arkadaşım var aracımı aldığımda ona gittim dedim bilader bu arabaya LPG takiyimmi manyakmısın oğlum sakın dedi sigara içen biriyle içmeyen birini kıyasla. zamanla hangisi daha rahat, daha çok yürür merdiven çıkar dedi ve çok haklıydı o an LPG den vaz geçtim.

LPG yanması sonucu ortaya daha fazla su buharı çıkar. bundan dolayı egzosdan sürekli su damlacıkları atar araç. bu yüzden daha çevrecidir. lpg'li aracın egr'si, gaz boğazı vs kirlenmez çünkü daha düşük karbon salınımı vardır. arkadaşınız haklı ama ters söylemiş benzin sigara içen, lpg sigara içemeyeni temsil eder ;)

PrestiJ_o7

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar beni lpg den soğuttunuz vazgeçecem bu gidişle, keşke benzine yaklaşabilsek de lpg düşünmesek, bende lpg düşünüyo olmama ragmen karşıyım, ama bide hayatın gercekleri vardır benzinde herkes binemiyo bu tarafınıda düşünmek lazım

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Yahu nadir daha 1 ayda 100 km yol gidemedin araba işyerinin otoparkında çürüyo cebinden doğru düzgün benzin gaz parası çıkmıyo bide karşı çıkıyosun :D Taksici olsan görürdüm seni Allah lpg sistemini icat edenden razı olsun diye dua ederken :D

Kahrolsun LPG ve işi bilmeyen yurdumun güzel araçlarını rezil eden LPG kasapları :D üstadım 100 km dahi tamamlayamayan beni bile LPG deli etti ise :D diğer arkadaşlarımın durumunu düşünmek dahi istemiyorum :rakir::rakir: LPG den işi bilmeyen ustalar yüzünden soğuduk arkadaşlar.... bizi LPG muhtaç ettiler işi bilmez adamların elinde araçlarımız da zamanımız da heba oldu gitti :rakir::rakir:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Nadir illa LPG li bir araca bineceğim diyorsan bırak Astra'yı bir kenara, al bir Şahin, fıstık gibi sıfır sorunla gez dolaş, işin bitince de at çöpe gitsin :).

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Nadir illa LPG li bir araca bineceğim diyorsan bırak Astra'yı bir kenara, al bir Şahin, fıstık gibi sıfır sorunla gez dolaş, işin bitince de at çöpe gitsin :).

Almasına alırız da abim bunlarında otomatiğini daha icat edemediler :D

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Almasına alırız da abim bunlarında otomatiğini daha icat edemediler :D

Yapılır, sıkıntı da olmaz. Şahin kendisine yapılan onca eziyete katlanıyor bir otomatik şanzumana mı katlanamayacak ? :maden:

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kızmayın darılmayın bende lpg ye karşıyım ama opel lpg ye hiç gelmiyor ki benzinlileri bile çoğu aracında oksijen sensörü boğaz kelebeği maf-map ,krank egzantrik devir,rölanti sensörü gibi birçok arıza opel markasının klasik yer etmiş problemleri...
kaldıki lpg de bunlar 2 ye katlanıyor...toyota wv nin bazı makinaları hariç bmw hyundai,renault,alfa dahil çoğu marka benzeri sensörlerin bir e bir aynılarını kullanıyor.

ama gelgelelim işletim sistemine...opel bu konuda zayıf !!!!!!!!
benzeri arızaları diğer arabalarda yapıyor,polo 6n boğaz kelebek sensörlerini çok bozar adaptasyon ister renault krank devir bozar,bmw nin klasiği akışmetre ve vanos ki 2 bmw m dede akışmetre yeniledim..(2side benzinli idi)honda lpg de lamba yakar ama sadece katalizörden (%95)
ve çözülemeyecek arızalar değil..nokta atışı takk !! ama opeldeki işletim sistemi bu konuyu karmaşık hale getiriyor..
peugeot un benzinlilerindede lpg de opelinkine benzer problemler yaşanıyor,niye işletim sistemleri aynı markalar oluyor...
ama peugeot un bsi ı da bmw nin evs side bu derece içinden çıkılmaz problem vermiyor..ben opelci ye sordum neden opel diye ?? adam açık açık söyledi para bu arabada bunun gibi arıza yapanı yok diyor !!
hangi opel e bindiysem hele lpg li istisnasız arıza lambası problem problem...
bu arabanın işletim sistemi zayıf + tesisat ıda zayıf...
ne kadar da olsa az problem için anti lpg olması lazım ama durumumuz belli kim ister bagajda aygaz....

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
kızmayın darılmayın bende lpg ye karşıyım ama opel lpg ye hiç gelmiyor ki benzinlileri bile çoğu aracında oksijen sensörü boğaz kelebeği maf-map ,krank egzantrik devir,rölanti sensörü gibi birçok arıza opel markasının klasik yer etmiş problemleri...
kaldıki lpg de bunlar 2 ye katlanıyor...toyota wv nin bazı makinaları hariç bmw hyundai,renault,alfa dahil çoğu marka benzeri sensörlerin bir e bir aynılarını kullanıyor.

ama gelgelelim işletim sistemine...opel bu konuda zayıf !!!!!!!!
benzeri arızaları diğer arabalarda yapıyor,polo 6n boğaz kelebek sensörlerini çok bozar adaptasyon ister renault krank devir bozar,bmw nin klasiği akışmetre ve vanos ki 2 bmw m dede akışmetre yeniledim..(2side benzinli idi)honda lpg de lamba yakar ama sadece katalizörden (%95)
ve çözülemeyecek arızalar değil..nokta atışı takk !! ama opeldeki işletim sistemi bu konuyu karmaşık hale getiriyor..
peugeot un benzinlilerindede lpg de opelinkine benzer problemler yaşanıyor,niye işletim sistemleri aynı markalar oluyor...
ama peugeot un bsi ı da bmw nin evs side bu derece içinden çıkılmaz problem vermiyor..ben opelci ye sordum neden opel diye ?? adam açık açık söyledi para bu arabada bunun gibi arıza yapanı yok diyor !!
hangi opel e bindiysem hele lpg li istisnasız arıza lambası problem problem...
bu arabanın işletim sistemi zayıf + tesisat ıda zayıf...
ne kadar da olsa az problem için anti lpg olması lazım ama durumumuz belli kim ister bagajda aygaz....

İşte bu kadar. Çok değerli bir yorum olmuş. Ama şimdi aklıma geldi de hundai araçlarda LPG sorunu hiç yaşayan oldu mu?

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
biniverin bir ticari taksiye veya bir çevrenize göz atın :)
sistem honda ya yakındır...sadece katalizör sebepli lamba yakabilir..safe mod felan yok..asıl yürüsün...:)

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son iki arabandam önceki araçlarım hep lpgli idi.Hepsinide çok uzun süreler kullandım.En az kullandığımı üç sene kullandım.Bir kere bile lpf ile ilgili sıkıntı yaşamadım.Yakıt ekonomisi motor performansı konusunda memnun kaldım.Öyle ikide bir usta kapısında da dolaşmadım.Araçlarım arasında karbüratörlü tek nokta enjeksiyonlu ve ful enjeksiyonlu bir çok aracım oldu.

Tek bir şeye dikkat ettim.Tek bir usta ile çalıştım, bir kaç ustayı tecrübe ettikten sonra en iyisini buldum onunla çalıştım.

Aynı arabanın 10.000 bakımı gibi, lpg sistemininde 6 aylık bakımlarını yaptırdım.Her seferinde kalibrasyon ayarlarını yaptırdım egsozdan çıkan gazın değerlerini ölçtürdüm.Bu bakımlarda komple tesisat sızdırmazlığını da kontrol ettirdim.Sıfır taktırdığım lpg kitinde baştan pazarlık ederek bşında duracağımı istediklerimi anlattım.Yapmazsa yaptıracağım çok usta olduğunu söyleyince kabul ediyorlar zaten.Şu son sistemlerde uygulanan şamandıradaki kesiciyi bir zamanlar ben aracın arkasında tank çıkışında istediğimi söylediğimde usta bir ara şaşırmıştı.Ama zorla yaptırmıştım.Ha, şamandıranın üzerine yapamadık ama bagaja sabitlemesini bagajda el ayak değmeyecek bir yere yapmıştık.Benden sonra bir kaç araca daha uyguladığın duymuştum, zaten bir kaç sene sonra şamandıralarda bu sistem çıktı.

Bir diğer husus ise, lpg yi her zaman tek bir noktadan aldım.İşime geldiğinde shelden işime geldiğinde opetten işime geldiğinde full den almadım.Tek bir noktadan, uzun yola gittiğimde de tek bir firmadan aldım.Her firmanın aynı benzin ve motorinde olduğu gibi lpg de de kendi yöntemleri mevcut çünkü.Ve lpg enjektörleri benzin yada mazot enjektörlerinden daha hassas olduğu için ayarlarında sorun yaratabiliyor.

Yarına racımı sattığımda lpg li araç alırmıyım?İnanın gözüm kapalı alırım.