Lpg ile İlgili Sorular ve Sorunlar

athlon2800

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fizik kuralarına aykırı bir teori geliştirdiniz, Gazın sıvılaştırılmasının amacı daha az yer kaplayarak daha fazla yakıt depolamaktır. Lpg oda sıcaklığında sıvıdan gaz haline geçer. Eğer çakmağınız varsa dolum yapılan bölüme bir cisim değdirerek içindeki gazı çıkarabilirsiniz. Gazın temas ettiği bölgenin buzlandığını da görürsünüz. -28 derecede gaz fazında değildir, sıvı haldedir. Zaten reducer (beyin) motordan aldığı sıcak su ile likit petrol gazını (LPG) buharlaştırır. Sizin söylediğiniz gibi olsaydı reducer kullanılmazdı, tanktan gelen yakıt borusu direk motora verilirdi ve de motorun ısınmasını beklemek gerekmezdi. Ama malesef böyle değil

bu konu hakkında sanki yanılıyorsunuz... depodaki gaz -28 derecede olsa gaz deposuda soğuk olurdu... ama gaz deposu o sıcaklıkta olmuyor... size öğretilen şey gazın -28 derecede sıvı hala geçtiği olabilir... gazlar yeterli basınçta her sıcaklıkta sıvılaşabilir ama basınç lazımdır bunun için... lpg -28dereceden sonra gaz haline geçiyordur büyük ihtimalle... eğer böleyse bir soruda ben sormak istiyorum... eğer lpg -28 derecede gaz fazına geçiyorsa lpgyi neden araç ilk çalıştığında lpg ile çalışmıyor... -28 derece hava koşulu çoğu yerde yok zaten...

LPG tüpte hem sıvı, hem gaz halinde bulunur. Tüpün bağlı olduğu cihaz kullanılmaya başlandığında, üstte gaz halindeki LPG eksilir. Alttaki sıvı LPG dışarıdan aldığı ısı enerjisi sayesinde buharlaşarak eksilen gaz miktarını yeniden üretir. LPG basınç altında sıvılaştırılmış bir gaz olduğu ve kaynama noktası yaklaşık 0°C olduğu için oda sıcaklığında gaz fazında bulunur. Düşük sıcaklıklarda dahi kolayca buharlaşabilmesi, LPG'yi diğer yakıtlara göre üstün kılan bir özelliktir.
Sahip oluğu kimyasal özellikleri sayesinde LPG'nin yaşadığımız koşullarda donması mümkün değildir, Tüpün bulunduğu ortam sıcaklığı 0°C'nin altına düştüğü durumlarda dışarıdan yeterli enerjiyi alamayacağı için LPG kaynamakta zorluk çekmeye başlar; hava sıcaklığı -28 C nin altına düşmesi ile tamamen sıvı halde kalır, tüp bu durumda yeterli gaz üretemeyecek, gaza ihtiyaç duyan cihazın yanma rejimi bozulacak gaz akışı yetersiz ve düzensiz hale gelecek ancak Yinede gaz donmayacaktır. (doğru şartlar oluştuğunda; ani veya düşük sıcaklıkta serbest hale geçme gibi) Oda ortamına sıvı halde çıkan LPG; çeperinden ısı transferi yapmaya çalışırken yüzeyindeki havadaki su buharı (havadaki asılı nem) önce çiğleşir (kristalize olur), sonra da bu birikim buz oluşturur. Bu olayı gözlemleyen insanlar LPG nin tüpte aynı ısıda bulunduğunu düşündürür.

En basit örnek vereyim. Elimizi yüzümüzü yıkadıktan sonra, (buharlaşmayı hızlandıran bir hava akımı ile karşılaştığımızda daha fazla hissederiz) cildimiz üzerindeki su buharlaşırken soğuma hissederiz. Halbuki musluktaki su belki daha soğuktur ve soğuktan normal ortama geçerken ısınma hissetmeden soğumayı hissederiz. Bunun nedenide aynı olaydan kaynaklanır. Sıvı buharlaşmak için ısı enerjisine ihtiyaç duyar, bunuda cildimizden alır ve cilt soğurken su buharlaşır. Aynı durum alkol içerikli kolonyalarda gayet rahat hissedilir.

Sonuç: Tankın sıcaklığı ne ise LPG nin de ısısı aynıdır.

Son düzenleme:

sandalet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LÜTFEN YARDIM !!!! vectra b 2.5 cdx landırenzo takılı birbuçuk yıldır antalya da hiçbir sorun yaşamadım.hatay a taşındım fazla yakıttan dolayı ayara gittim ancak ayar yaparken adam tam bozdu şu anda daha önce hiç yaşamadığım bir sorun oluştu ve çözemiyoruz.3500 devirden sonra araç benzine geçiyor ne yaptıysak olmadı ACİL YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM LÜTFEN

Adanada olgun oto var ben landirenzoyu orda taktırdım . mutlaka gidip ayar yaptırın. hataydan bile oraya geliyorlar lpg taktırmaya

akın27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sabahları benzinden gaza geçtikten sonra şiddetli titreme ve gaz yememe konusunda bi fikri olan varmı.Zira iki kez ustaya götürdüm ama ayarı güzel bişey yok sabah yaparken getir diyor.e tabi ustaya gidene kadarda(5 km) ısınmış ve düzen tutmuş oluyor.Usta ya anlamıyor yada beni sallıyor...

serkan-51

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yardım

bende 2004 model vectra balina kasa var ustunde sıralı sıstem stafelli markas tup var ama benım arabam sehır ıcınde 280 tl yakıyor sızce normalmı yardım eder benı bılgılendırırsenız sevınırım

Dağ-Cey Lpg

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sabahları benzinden gaza geçtikten sonra şiddetli titreme ve gaz yememe konusunda bi fikri olan varmı.Zira iki kez ustaya götürdüm ama ayarı güzel bişey yok sabah yaparken getir diyor.e tabi ustaya gidene kadarda(5 km) ısınmış ve düzen tutmuş oluyor.Usta ya anlamıyor yada beni sallıyor...

Bana lpg'nin markası hakkında bilgi verebilirseniz elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

akın27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Markası voltran.Bugün gittim yine ama ısrarla arabayı geceden bırakmam gerektiğini,sabah çalıştırıp sorunu görmeyi önererek şuan yapacak bişey dedi.Havalar biraz düzeldi,sorun belki geçer diyodum ama soğuk havalardaki gibi aşırı titreme ve gaz yememe gibi olmasada devam ediyor.

Son düzenleme:

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bi astra g HB ilanda bagaja gizli LPG takıldıgı yazıyordu. yani vatandaş yapmış ve aracı öyle satıyordu. malum HB bagajın hacmini daraltmamak için böyle bir şey yapmak guzel olur. Mümkün mü? nasıl oluyor?

akın27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Serkan kardeşim aracının çok yakmasıyla ilgili konu açmışsın zaten ama verilen cevaplar seni kesmemiş anladığım kadarıyla :)peki kendi sorunumu unutup cevap veriyorum.Bak 1.6 motor için ş.içi bile olsa 280 kuruş çok fazla.