led li aydınlatma yapmayı dusunenler

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
savaş abi dirençlerde + veya - die bi ayrım yok. diyotlarda gri şerit olan kısım - dir

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mustafa kolayı var ledlerin birkısmı dursun belirlediğin kısmını diğerlerini değiştir çift renk olur.Ben öyle yaptım...

yok abi benim dediğim öle değil. zaten çift renkli ledlerde iki renk aynı anda yanmaz bildiim kadarıyla... hani mesela sirkilasyon düğmesi için sirkilasyon kapalıyken mavi yanar, açıkken kırmızı. o bakmdan dedim ben

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
savaş abi dirençlerde + veya - die bi ayrım yok. diyotlarda gri şerit olan kısım - dir
Sağol Mustafa. Gelelim ikinci öğrenmek istediğim konuya. Arabanın (A kasa) stopları depo marka. Aydınlatmasını beğenmiyorum. Geri vites, sinyaller sanki iyi ışıtmıyor, özellikle de parklar, gündüz yanıp yanmadığı belli bile değil. Bunların ampul yuvaları da iyi değil. Devamlı gevşiyor. Bunların ampullerini iptal edip içlerini ledli yapmak istiyorum. Sinyal, geri vites, parklarda kaçar tane led ve kaçar ohmluk direnç kullanmalıyım.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sağol Mustafa. Gelelim ikinci öğrenmek istediğim konuya. Arabanın (A kasa) stopları depo marka. Aydınlatmasını beğenmiyorum. Geri vites, sinyaller sanki iyi ışıtmıyor, özellikle de parklar, gündüz yanıp yanmadığı belli bile değil. Bunların ampul yuvaları da iyi değil. Devamlı gevşiyor. Bunların ampullerini iptal edip içlerini ledli yapmak istiyorum. Sinyal, geri vites, parklarda kaçar tane led ve kaçar ohmluk direnç kullanmalıyım.

led sayısı sana kalmış abi. ışık gücüne göre kafana göre ayarlayabilirsin. ledleri paralel bağlayacaksın... stoplara gelen beslemeyi ölç. (normal şartlarda 12V olması gerekir. ama bu genelde 13-13.5'e taşabilir...

gelelim direnç hesabına...
ledler ortalama 2V hesaplanır. araçtan ölçtüğün beslemenin 12V olduğunu kabul edersek; 12-2=10V

kullanacağın led'e göre değişir ama genelde led için 20mA hesaplanır.

buna göre; R(direnç)=U(gerilim)/I(akım)

yani; R=10/0,020=500ohm

500ohm direnç kullaman yeterlidir abi. tabi yaptığın hesap genel. sen kullandığın led değerleri ve araçtan ölçtüğün besleme gerilimine göre tekrar hesaplaman gerekebilir...

umarım yardımcı olur...

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Stop, sinyal, arka sis ve geri vites 12V/21W, park lambası 12V/5W. Benim merak ettiğim watt hesabı. Stop, sinyal, arka sis, geri vites ve park lambası için örneğin beşer led kullansam bunlarda da 500 ohmluk direnç kullandığım zaman hepsinin ışık şiddeti aynı olmaz mı? Parkların daha sönük yanması led sayısı ile mi ilgili, yoksa dirençin değeri ile mi?

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
paralel bağladığnda ledlerin parlaklığı aynı olur abi. parlaklığı direnç değerini büyüterek azaltabilirsin. ayrıca led sayısını değiştirerekte ayarlayabilirsin...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
paralel bağladığnda ledlerin parlaklığı aynı olur abi. parlaklığı direnç değerini büyüterek azaltabilirsin. ayrıca led sayısını değiştirerekte ayarlayabilirsin...
Sağol Mustafa.

meroy1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok güzel açiklayici bilgiler var burda kendimi bir an elektronik dersinde sandim

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güzel paylaşım gerçekten.. teşekkürler

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
teşekkürle;güzel paylaşım; peki ledleri paralel bağladığımızda ve 12 adet led kullandığımızda bu ledleri 12 voltta çalıştırmak için kaç ohmluk direnç kullanmalıyız;ben tavan lambasını ledli yaptım ve 12 adet ledi paralel bağladım ancak direnç olayını birtürlü halledemedim; taktığım direnç ya yanıyor; yada yeterli ışık alamıyorum; 12 tane ve 15 tane led kullandığımda bunları 12 voltta çalıştırmak için kaç ohmluk direnç kullanacam , bide direnci alırken renklerimi söyleyerek yoksa kaç ohm olduğunu mu söyleyerek satın almalıyım....