led li aydınlatma yapmayı dusunenler

gentleman_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Led Nedir?

Elektrik ampulünün icadından bu yana, aydınlatmada en büyük devrimdir. Teknik olarak ışık yayan yarıiletken diyotlara led denir. Çalışmaları için az akım gerektiğinden ve uzun ömürlü olduklarından sıkça kullanılan devre elemanlarından biridir. Ledin ışık yaymasındaki prensip elektronların enerji kaybının ışık enerjisi olarak yansımasıdır. Ledler yüksek gerilime maruz kalmadıkça yani normal kullanım şartları altında 100.000 saat boyunca ışık üretirler, bu da aşağı yukarı 11 yıla denk gelmektedir. İçeriğinde kullanılan maddeye göre çeşitli renklerde ışıma yapmaktadırlar.

71506078yo1.jpg

Bir ledin temel yapısı aşağıdaki gibidir. Işımayı sağlayan P ve N tipi maddeden oluşmuş bir tel, bu teli koruyan ve ışımayı düzenleyen plastik kaplama, uzun ve kısa bacak yani anot ve katot. Ledlerin standart olarak uzun olan bacağı Anot yani ( + ) uç, kısa olan bacağı Katot yani ( - ) uçtu
38724554iu6.jpg

Çift renk veren ledlerin çalışma prensibi de normal ledlerde olduğu gibidir. Tek fark çift anot bulundurması buna bağlı olarak istenilen renge göre uygun bacağın aktif duruma getirilmesidir.
92074510iq6.jpg

Direnç Nedir?

Elektrik akımına karşı gösterilen zorluğa direnç denir. Yani şu demek oluyor ki çalıştırmak istediğimiz ledlerin fazla akımdan dolayı zarar görmemesi için akımın bir kısmını kırpmamız gerekir ve bunu bize sağlayacak eleman dirençtir.

Bir direncin temel yapısı aşağıdaki gibidir
41520730mf0.jpg

Resme baktığımızda farklı renkler içeren farklı farklı dirençler olduğunu görüyoruz. Peki bu renkler neyi ifade ediyor?
76065012lx2.jpg

Standart olarak direnç değerleri üzerlerine rakamlarla veya renklerle kodlanarak yazılır. En yaygın olan kullanım şekli ise direnç değerinin renklerle kodlanmasıdır. Aşağıdaki tabloda renkler ve bulundukları halkalara göre değerleri bulunmaktadır.
99762572zy8.jpg

Örnek olarak şekildeki renkleri içeren direncin değerini hesaplayalım. 1. ve 2. halkadaki renklere karşılık gelen değerler olduğu gibi alınır, yani kırmızı için 2, mavi için 6 bu demek oluyor ki ilk sayımız 26. 3. halkadaki rengimiz kahverengi ve değeri 1 bunun anlamı ilk sayımızın sonuna 1 adet 0 ekleyeceğiz. Direncimizin değeri 260Ohm.
75497497ce3.jpg

Ledi ve direnci birbirine bağladık şu an için tek gereksinimimiz bu basit devreyi çalıştıracak gücü almak. Bunun için her powerda standart olarak bulunan 4 pinli güç kablosunu kullanacağız. Bu kablonun üzerindeki renkler yani kırmızı – siyah 5v, sarı – siyah 12v gerilim vermektedir.

Birden fazla led çalıştırmak istediğimizde bu ledleri kafamıza göre bağlamamız zaman kaybından başka hiçbir işimize yaramayacaktır. Bunun için iki bağlantı şekli vardır. 1. si seri bağlantı, burada esas olan ledlerin (+) veya ( - ) kutuplarının aynı yöne bakması ve yan yana gelen bacakların birbirine bağlanmasıdır. Örnek olarak ( + - + - + - + -) açıkta kalan bacaklar yani ilk ve son gerilimi uygulayacağımız bacaklardır.
40316536pq4.jpg

Paralel bağlantıda ise 4 pin gerilim kaynağımızdan uzattığımız 2 kablo üzerine ledlerin paralel olarak döşenmesidir. Paralel bağlantıda her led üzerine eşit akım düşeceği için ledlerin hepsi aynı parlaklıkta yanacaktır. Seri bağlantıda herhangi bir ledin bozulması durumunda hiçbir led yanmayacaktır, bu yüzden ledlerimizi paralel olarak döşememiz daha sağlıklıdır
52991602wd4.jpg

Örnek olarak bir çalışma ve kullanacağımız elemanlar

Ledlerimizin düzenli durması için delikli plaket
10ez5.jpg

Led
11ki7.jpg

Direnç
12xm9.jpg

Plaket kullanmamızın amacı ışığın düzenli yayılması ve karışıklıktan dolayı bacakların kısa devre olmaması, eğer 1 tane led yakmak istiyorsak plaket kullanmanın hiç gereği yok. Ledleri sıralı olarak (+) veya ( - ) bacaklar aynı yöne bakacak şekilde yerleştirdik.

Devremizin alttan görünüşü ortak bacaklar bir kablo üzerine lehimlendi
13qd2.jpg

Direncimizi ledlerimizin (+) bacağına bağlıyoruz. Burada kullandığım direnç 250Ohm değerinde gerekenden daha düşük ama bu fark direncin fazla ısınmasından başka bişey sağlamıyor, sonuçta ledlerimiz yine ışık verecek. Daha yüksek değerde bir direnç kullanırsak devremiz muhakkak daha uzun ömürlü olacaktır.
14hp1.jpg

Devremizi güç kablomuza bağladık ve operation complated.
15ug0.jpg

Sonuç
16js7.jpg

alıntıdır.....

UMUT

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
paylaşım için teşekkürler...

G

Gökhan_55

Bilgi Girilmemiş
işime lazım olmaz ama paylaşım için tşk

demir-korkmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Paylaşım için teşekürler,bana on sene yetecek kadar ledle uğraştım artık ledli birşey görmek istemiyorum....

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Teşekkürler okurken kendimi bi an sınıfra hissettim elektronik dersi gibi olmuş.
Yeni başlyan arkadaşlar için resimler çok açıklayıcı.

selmete

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gerekli bilgiler :)

gerçekten çok açıklayıcı bilgiler sadece burda okuduklarıma dayanarak iç aydınlatmayı led yapmayı düşünüyorum yanlız bir kaç sorum var
öncelikle 12 volt araç aküsü giriş 5 veya 6 led için (daha fazla veya az da olabilir) kaçlık direnç koyacağımı nasıl hesaplarım bir tablo veya program varmı orta aydınlatma için deneyerek ışık miktarına göre ayarlama yapıcam arka kapılarada 2-3 led koymayı düşünüyorum yardımcı olursan sevinirim

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler okurken kendimi bi an sınıfra hissettim elektronik dersi gibi olmuş.
Yeni başlyan arkadaşlar için resimler çok açıklayıcı.

aynen abi:D

elektronik görmek istemiyorum artık:D

bu arada çift renkli ledler bizim araçlarda süper olur... yeni aklıma geldi:D

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
75497497ce3.jpg

Benim için çok faydalı bilgiler. Emeğin için sağol. Aklıma takılanları sorayım; Dirençlerin + ve - yönü oluyor mu? Altın rengi daima dirençlerin sonunda mı olur? Devreye bağlanırken bir yön belirlemeye gerek varmıdır? ( yani önce kırmızı kısımdanmı, altın renginin bulunduğu kısımdan mı lehimlemeye başlanmalı)