lastik hız sınırları

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Lastikler 45,500 km de çok erken emekli olmuş.
ben genelde 20-30bin arasında yaş haddinden değiştiriyorum, şu ana kadar hiç diş derinliğinden lastik değiştirmedim. Bir de yaz-kış değiştirdiğim için km olarak çok çabuk eskiyor lastiklerim.

Hız konusuna gelince. Lastik hız limitleri 5 dakika belirtilen hızlarda güvenli sürüş olarak veriliyor. Yani kısa süreler için bu hızların üzerine çıkılabilir. Ben de H tipi Er300 ile 245 yapmıştım ama sadece 1-2 dakikalığına, herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Şimdi kullandıklarım yaz için V, kış için T.

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Taze muhabbete taze lastiklerimle katılayım. Bugün sabah itibariyle aracımdaki V serisi 2006 üretimi lastikleri Bridgestone Turanza Er300 H serisi ile değiştirdim. Lastikçi (izmir bölge bayisi) iyice açıkladı. 190 km/s< H 240 <V. Türkiye yollarında otobanda bile 10 dakika aralıksız 150 km/s hızla gidemediğimi düşününce, H serisinin daha konforlu olması, ve şehir içi trafikte daha yumuşak hamurlu lastiğin soğukken daha kısa fren mesafesine sahip olması H serisine yönlendirdi.

Alman otobanlarındaki rahatlık olsa XL serisi bile alınır ama TR için H serisi ideal bence.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
XL ayrı birşey yalnız, belirtilen hız sınırlarının üstüne eklenir. Extra Load anlamına geliyor ve genelde ince yanaklı lastiklerin yanaklarında ekstra çelik veya nylon/polyester takviyeler olduğunu belirtiyor, böylece lastik daha sağlam (ve konforsuz :) ) oluyor.

Benim bugün söktürdüğüm V lastikler de XL mesela

crazy006_206

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
konfor vs bakımından H olsun görünüm bakımından v desenli olsun dersem ne önerirsiniz:D

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Üstteki mesajda söktürdüğüm dediğim lastiklere bakabilirsin, Maxxis Victra.