Lastik ebatı nasıl olur?

themre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
97 mod tigra sahibiyim aracımda suan 195\50\15 lastik var..önlere yazlık performans lastik takmak istyorum önler = 195\50\15 olucak fakat arkalara 205 yada 215 taksam problem olur mu arkadan bakınca geniş güzel gözükmesi için yanı önler 195 arkalar 205 yada 215 olabilir mi?tşkler

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimkinin orjinal jantları 14 inç ::
bi arkadaşımda var oda 15 inç ,dediğin gibi geniş lastik var önde ama memnun değil davlumbaza sürttüğünü söylüyor dönüşlerde felan o açıdan pek tavsiye etmem ön arka farklı ebat lastik kullanmanında çok sağlıklı olacağını zannetmiyorum ..
yol tutuşu ve güvenlik açısından. .???
tabi araç zorlanacağı için yakıt mutlaka etkilenir...

Son düzenleme:

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
97 mod tigra sahibiyim aracımda suan 195\50\15 lastik var..önlere yazlık performans lastik takmak istyorum önler = 195\50\15 olucak fakat arkalara 205 yada 215 taksam problem olur mu arkadan bakınca geniş güzel gözükmesi için yanı önler 195 arkalar 205 yada 215 olabilir mi?tşkler

195/50/15 orjinal lastik ölçüleri değil galiba.
orjinal lastik ölçünüz neydi, jantları da değiştirdiniz mi?
195 gayet uygun bir genişlik tigra için.

Fazlası yanal rüzgarda yolda gezinmeyi; sulu, karlı, buzlu yollarda da kızaklamayı artırır!

illa büyütecem derseniz 205/50/15 takınca teker büyür aracın arkası yerden 5 mm. yükselir. 195'e göre çok fark olmaz ama orjinal ölçüyü bilmediğim için asıl fark nedir ona bakmak lazım!

215/45/15 ile teker çapı-aracın yüksekliği 195'e göre pek değişmiyor ama o da Jantın J değeri ile uyumsuz olur. 215 değeri 6,5J jantların son taban genişliğidir (195-215) sınırı zorlar. sizin jantlar 6J ise tamamen sağlıksız bir uygulama olur.

Son düzenleme:

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
http://www.lastix.com/haberler.asp?nws=14

bu cetveli kullanın derim.
ayrıca jantın ET ve J değerleri için de referans bakın.
yani acele etmeyin iyi araştırın.

kolay gelsin...

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence bahsettiğiniz ölçüler sorun cıkarmaz aksine aracın yol tutusunu arttırır ama bu lastiğinizin kalitesi ve kullanım amacına göre de değişir tabii,kısaca arkalara önlerden daha geniş lastik takmanız ben ce de iyi olur ,önler 195 arkalar 215 güzel durur zannımca ,zaten millet arka lastikleri biraz daha dısarı cıkarabilmek için spacer (flanş) kullanıyor ,siz flanşa gerek kalmadan ö görüntüyü biraz olsun elde edeceksiniz ama bunda yine jantınızın et değeri çok önemli

themre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence bahsettiğiniz ölçüler sorun cıkarmaz aksine aracın yol tutusunu arttırır ama bu lastiğinizin kalitesi ve kullanım amacına göre de değişir tabii,kısaca arkalara önlerden daha geniş lastik takmanız ben ce de iyi olur ,önler 195 arkalar 215 güzel durur zannımca ,zaten millet arka lastikleri biraz daha dısarı cıkarabilmek için spacer (flanş) kullanıyor ,siz flanşa gerek kalmadan ö görüntüyü biraz olsun elde edeceksiniz ama bunda yine jantınızın et değeri çok önemli

şimdi aracımın orj lastik ebatları şunlar 185 55 15..orj jantlar üzerinde orj tigra jantları 5 kollu olanlardan...benım demek istediğim şu ön lastiklere 195 50 15 takayım arka lastiklerede ya 205 yada 215 in orj jantlarına uyan ebatlarını sıkıntı yaşarmıyım aracın gidişatında felan yürüründe vs...ayrıca zaten şuan 195 50 15 var araçta hiç bi sıkıntı yok..

themre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

evet bende hem görünüm hemde yol tutuş açısından ıyı bıse ıstıyordum sanırım ıstedıgımde bu yönde...kısacası şu önler 195 50 15 arkalarda 205 45 15 yada 215 40 15 bu tarz bişe iste :maden: ama istediğim arka lastik ebatları orj tigra jantlarında sıkıntı yaşatırmı ?:confused:

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet bende hem görünüm hemde yol tutuş açısından ıyı bıse ıstıyordum sanırım ıstedıgımde bu yönde...kısacası şu önler 195 50 15 arkalarda 205 45 15 yada 215 40 15 bu tarz bişe iste :maden: ama istediğim arka lastik ebatları orj tigra jantlarında sıkıntı yaşatırmı ?:confused:
lastik yanaklarını 50 altında almamanızı tavsiye ederim ayrıca orjinal jant lastik ebatı dısına cıkıyorsanız da en fazla 1'' lik bir artısın uygun olacağı söylenir 1'' den daha büyük ebatlar aracın yürür aksamını ve şanzımanını yorar yaniz bence siz önlere 195 50 15 arkalara 215 50 15 (şayet sürtmeyecekse) yaparsanız konfordan da kaybetmemiş olursunuz, bu jant lastik işlerinde yapılacak bir hata bos yere hic de yabana atılmayacak rakamların harcanmasına sebep oluyor ben bu hataya cok ca düştüm :D

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yukarıda kırmızı yaptıklarım uygun değil lastik çapı çok küçülüyor.

ön 195/50/15
arka 205/50/15 veya 215/45/15 olabilir.

215 için çamurluğa sürtme tehlikesi araştırılmalı ayrıca jantın içine bakın 6,5J kurtarır 6J ise lastik yanlarının yola fazla eğimli durmasına yol açar. 215 riskli yani.

bir de siz Erzurum'dasınız dimi her yer kar kış buz lastikleri kalınlaştırdıkça yol tutuşunuz artmayacak azalacaktır, kızak etkisi yapacak yani...

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Jant ve lastik bilgim anca burada öğrendiklerim kadardır ancak şunu söylemek istiyorum. Orjinal jant ve lastiklerinizi bir yerlerde tutun. Çünkü Tüv e gittiğinizde farklı boyutta jantlar yüzünden muayeneden geçemezsiniz.