Krema gibi Köpük

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
Bugün arabanın yağını kontrol ettim 1 diş eksiltmiş 800 KM'de.

Yağını 800 KM önce değiştirmiştim arabayı hiç sıkıştırmamıştım bu pazar biraz sıkıştırdım yağ eksiltti.

Yağ'ı tamalamak için yağ kapağını açtığımda Krema gibi bi köpük vardı bu nedir acaba

Yağ markası Mobil 10w/40

Gözlemlediğim kadarıyla su eksiltmede yok arabada

Ekli dosyalar

• SNC00130.jpg
    SNC00130.jpg
    86.7 KB · Görüntüleme: 252
  • SNC00131.jpg
    SNC00131.jpg
    84.3 KB · Görüntüleme: 225
  • SNC00132.jpg
    SNC00132.jpg
    90.7 KB · Görüntüleme: 204

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hararet durumu nasıl ...hiç hararet yaptırdın mı...
yada çok çabuk hararet yapıyormu... ???
antifriz yani soğutma suyunun olduğu kaba bi bak bulanık tahin görünümü varmı suda ...
bu görünti pek hoşuma gitmedi ... yani aracı çok sıkıştırdın ise yağdaki buharlaşmaya bağlı olarak bi miktar olabilir ama bu biraz fazla gibi ...
bi ihtimal silindir kapak contası kaçırıyor olabilir ... ???
ihtimal tabi...
baktırmakta fayda var...

Son düzenleme:

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
hararet durumu nasıl ...hiç hararet yaptırdın mı...
yada çok çabuk hararet yapıyormu... ???
antifriz yani soğutma suyunun olduğu kaba bi bak bulanık tahin görünümü varmı suda ...
bu görünti pek hoşuma gitmedi ... yani bi miktar yağdaki buharlaşmaya bağlı olarak olabilir ama bu biraz fazla gibi ...
bi sıkıntı olabilir ...
bi ihtimal silindir kapak contası kaçırıyor olabilir ... ???
ihtimal tabi...
baktırmakta fayda var...

Arabam 2.nci el. Hararet yaprılıp yaprılmadığını bilmiyorum. Ben böyle şeylere dikkat ederim hararet göstergesi 90'ı bulmuor bile kışın yazın 90'ı geçince faç açtımı açmadımı dinlerim hararet düşüyormu düşmüyormu bakarım.

Sanırım sanayi yolu göründü.

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yani dediğim gibi yağın kalitesine bağlı olarak yüksek ısı altında aşırı buharlaşmaya bağlı bu şekilde bi miktar kapağın altında birikim olabilir ...
bütün araçların yağ kapağını açıp bakarsanız az veye çok o sarı kremsi maddeyi görürsünüz ...
contada kaçak varsa yani yağa su karışıyorsa yağın rengi değişeceği gibi aynı şekilde suyada yağ karışır ve suyun rengide değişir araba çok çabuk hararet yapar falan öyle hemen conta yanmış deyipte motoru açtırmak doğru değil bi kaç ustadan fikir al ..öyle karar ver ...
kolay gelsin

Son düzenleme:

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
yani dediğim gibi yağın kalitesine bağlı olarak uüksek ısı altında aşiri buharlaşmaya bağlı bu şekilde bi miktar kağağın altında birikim olabilir bütün araçların yağ kapağını açıp bakarsanız o sarı kremsi maddeyi görürsünüz ... yani contada kaçak varsa yağa su karışıyorsa aynı şekilde suyada yağ karışır ve suyun rengide değişir araba çok çabuk hararet yapar falan öyle hemen conta yanmış deyipte motoru açtırmak doğru değil bi kaç ustadan fikir al ..öyle karar ver ...

En son bende huylanmıştım conta konusunda Usta'ya götürdüm usta bir şiringa gibi bir aparatın içine mavi bir sıvı koydu arabayı çalıştırdık hararetin 90'ı geçmesini bekledik sonra bu aparatı genleşme kabına soktu bir müddet bekletti aparatın içindeki sıvının rengi değişmedi contada sorun yok dedi eğer sorun olsaydı dedi ve aparatı egsoza tuttu ve aparatın içindeki sıvının rengi grimsi hal aldı, bu renk olurdu dedi

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
En son bende huylanmıştım conta konusunda Usta'ya götürdüm usta bir şiringa gibi bir aparatın içine mavi bir sıvı koydu arabayı çalıştırdık hararetin 90'ı geçmesini bekledik sonra bu aparatı genleşme kabına soktu bir müddet bekletti aparatın içindeki sıvının rengi değişmedi contada sorun yok dedi eğer sorun olsaydı dedi ve aparatı egsoza tuttu ve aparatın içindeki sıvının rengi grimsi hal aldı, bu renk olurdu dedi

:good: benim anlatmak istediğim de bu ...

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1,2 motorlar genelde sıkıştırmaya gelmez ...
çabuk hararet yapar ...bu tür yağ eksiltme durumları olabilir ..
sakin şehir içi kullanıma daha uygun ekonomiye yönelik araçlar performans için uygun değil...

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yağdan olduğunu tahmin etmiyorum, ayni yağı 4 yıldır kullanıyorum benzer durumula karşılaşmadım. Bunu tetikleyen bir etken olasılığını düşünmeli .Piyasada sahtecilik aldı yürüdü yağı aldığın veya konulan yer bildiğin sağlam yermi ? ;)

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
Yağdan olduğunu tahmin etmiyorum, ayni yağı 4 yıldır kullanıyorum benzer durumula karşılaşmadım. Bunu tetikleyen bir etken olasılığını düşünmeli .Piyasada sahtecilik aldı yürüdü yağı aldığın veya konulan yer bildiğin sağlam yermi ? ;)

Kipa'dan aldım