köpeğe çarptım yolda kaldım

berkay1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar hayvanseverlik bir tarafa, bu durumlarda mala gelende bir tarafta dursun direkt canınız tehlikede. Köpeğe çarpmamak için direksiyon kırıp takla atan ve ölen insanlar gördüm. Allah kimsenin başına vermesin. İki yıl önce astra f aracımla gece saat 22.00 sıralarında 110 km suratla köpeğe çarptım ve aracımda 1500 tl lik hasar açtı. Elbette insan üzülüyor, sonuçta oda bir canlı. Ben bu suratle köpeğe çarpmamak için direksiyon kırsaydım, araç içinde bulunan 5 kişinin canını mutlak suretle tehlikeye atacaktım. Zaten bu olaylar saniyelik oluyor ve frene dahi basa fırsatı bulamıyorsunuz.

Şöyle bir laf var; Köpeğe çarpacağına, git kayaya çarp, daha az hasar alırsın. diye. Bunu bizzat tecrübeyle yaşadım. Yine söylüyorum Allah kimsenin başına vermesin.

balıkayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar hayvanseverlik bir tarafa, bu durumlarda mala gelende bir tarafta dursun direkt canınız tehlikede. Köpeğe çarpmamak için direksiyon kırıp takla atan ve ölen insanlar gördüm. Allah kimsenin başına vermesin. İki yıl önce astra f aracımla gece saat 22.00 sıralarında 110 km suratla köpeğe çarptım ve aracımda 1500 tl lik hasar açtı. Elbette insan üzülüyor, sonuçta oda bir canlı. Ben bu suratle köpeğe çarpmamak için direksiyon kırsaydım, araç içinde bulunan 5 kişinin canını mutlak suretle tehlikeye atacaktım. Zaten bu olaylar saniyelik oluyor ve frene dahi basa fırsatı bulamıyorsunuz.

Şöyle bir laf var; Köpeğe çarpacağına, git kayaya çarp, daha az hasar alırsın. diye. Bunu bizzat tecrübeyle yaşadım. Yine söylüyorum Allah kimsenin başına vermesin.
hocam yapılması gerekeni çok güzel özetlemişsiniz.direksiyon kırmamak en doğrusu.geçmiş olsun size de.

Son düzenleme:

balıkayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanırım böyle durumlarda hayvanlar aracın ışıklarından dolayı -gözünü ışığa kaptırırsa gözlerini ayıramıyorlar- kaçamıyor ve çarpılıyorlar. Böyle durumlarda ani karar vermek için bile fazla sanşımız olmayabilir. Ancak öncesinden yapabileceklerimizi düşünebiliriz. Benim başıma gelmedi, tecrübe etmemi gerektiren bir olay da yaşamadım ama böyle bir durumda -yani hayvan gözlerini aldırıp önünüzden kaçamadığı zaman- bir an farları kapatıp, kornaya basmak hayvanın kaçmasına olanak verebilir mi? Acaba?.. Sizin fikirleriniz neler; veya böyle bir şey yapmak daha mı tehlikeli olur acaba?...
çarptığım köpek direk karşı yola bakıyordu gözünü far ışığının alması gibi bir durum yoktu,ayrıca far kapatma,kornaya basma gibi işlere zaman kalmıyor ki 1-2 sn de görüyorsun ,çarpıyorsun.kaçınılmaz bir durum anlayacağınız.

berkay1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanırım böyle durumlarda hayvanlar aracın ışıklarından dolayı -gözünü ışığa kaptırırsa gözlerini ayıramıyorlar- kaçamıyor ve çarpılıyorlar. Böyle durumlarda ani karar vermek için bile fazla sanşımız olmayabilir. Ancak öncesinden yapabileceklerimizi düşünebiliriz. Benim başıma gelmedi, tecrübe etmemi gerektiren bir olay da yaşamadım ama böyle bir durumda -yani hayvan gözlerini aldırıp önünüzden kaçamadığı zaman- bir an farları kapatıp, kornaya basmak hayvanın kaçmasına olanak verebilir mi? Acaba?.. Sizin fikirleriniz neler; veya böyle bir şey yapmak daha mı tehlikeli olur acaba?...

Bu tecrübeyi Allah yaşatmasın kimseye. Sizin dediklerinizi yapabilmek için sadece düşünce gücü ile yaptırım yapabiliyor olmak gerekiyor, buda imkansız olduğuna göre yapacak bişey kalmıyor. Ama bu demek değildirki hiç çaresi veya tedbiri yok. Hız limitlerine uymak, araba kullanırken sadece araca ve yola adapte olmak, her an önümüze görüş alanımız dışında bir cismin çıkabileceği düşüncesi ile dahada dikkat kesilmek, özellikle akşam yolculuklarında kendimizi dinç hissediyorsak yola cıkmak v.s.

Hepimiz aracımızı kullanmayı ve yol gitmeyi severiz. Unutmayalımki bu zevkli işi yaparken, keşke şöyle yapsaydımda bu olmasaydı sonucunu oluşturmamak için, keşkeden önce yukarıda saydığım ve sizlerinde çok sayıda ekleyebileceğiniz tedbirleri alalım. Bu tedbirler alındıktan sonra tabikide hiç bişey olmayacak değil, biz tedbirimizi alalım takdiri Cenabı Allah'a bırakalım.

Herkese kazasız belasız günler dileğiyle...

busenedeburdayim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende 1 ay öncedenizliye giderken muğla çevre yolunda büyük bir domuza çarptım,,,Allahtan kaçmak üzereyken kıçı tarafından vurdum,,çıkan ses çok ürkütücüydü,,daha öncede domuz gördüm ama bu baya büyüktü,,olayı anlattığımda ustam bana dua et ucuz atlatmışsın yolda da kalabilirdin dedi

D4rkn3ss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Can ve emniyet açısan bir canlı ile direksiyon başında iken karşı karşıya gelmekten tırsıyorum yaya vede köpek olmak üzere iki ayrı kazam var her iki cana da bir şey olmaması için direksiyon kıramaktan kendi canımı zor kurtardım şarampole uçarak yan yattım diğeride orta refuje yanlamasına çarptım iki kazamda saniyelik ve ağır şok lara neden olmuştu şuanda önüme canlı çıkabileceğini düşündüğüm her yerde sürati kısıyorum hız trafikte can kaybı bence sen olmasan karşındaki..

Bu tür olaylarda çok hızlı ani kararlar benim yaşadığım gibi tehlikeli sonuçlara varabilmekte lakin cana kıyamıyorum hayvan insan farketmiyor olan bana olsun mantığı kuruyorum eğer birde aracımda çocuğum olsa ne yaparım! evladıma kıyamam tehlikeye atamam süratsiz tehlikesiz yolculuklar...

whiteman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçen sene bende antalyadan 110-120 gelirken ölü bir çoban köpeğinin üzerinde geçmek zorunda kaldım :( köpeği görmenizle karar verme anınız 1 saniye bile değil aracın takla atma riskini göze alamadım. köpeği iki teker arasına denk getirdim sonuçta korkunç bir ses arabanın dört tekerinin havaya kalktığını hissettim sonra yavaşlayıp aracın sağını solunu kontrol ettim bir şey yoktu ankaraya kadar geldim daha sonra serviste kontrol ederken egzoz tutucularının eğildiğini gördük L gibi olması gereken tutucular I şeklini almıştı egzozcu ısıtıp eski haline getirdi. ucuz atlattım opeller sağlam arabaymış ama tekerin birini köpeğin üstüne denk getirseydim veya direksiyonu kıvırsaydım aracın devrilmesi içten bile değildi. Allah kimsenin başına vermesin ama dikkatli olmak ve bir hayvan gördüğünde kesinlikle yavaşlamak lazım.

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aydın otobanında 140 km süratle ford connect le köpeğe çarpmıştım. takladan zor kurtuldum. o an dehşetti ,gerçekten köpek büyük bir köpekti. polis e haber verdim aracın önü çok kötü duruma gelmişti. çekici geldi polis geldi rapor tuttu . ve sordum neden otobanda köpek var komple tel çekilmiş otobana nasıl köpek giriyor dedim ve cevap beni çok üzdü....otoban kenarında yerleşim yerlerinde olan vatandaşlar kuzularını otlatmak için telleri kesiyolarmış. otoban tarafında kalan otlar çok büyük olduğu için.:S ve her sene köpek ve çeşitli hayvanın otobana kontrolsüz girişinden en az 5 yada 6 ölümlü kaza oluyormuş. çok kötü bir durum yani otoban tarafında kuzular otlasın diye telleri kesip insanların hayatını tehlikeye atıyolar...telleri neden tamir ettirmiyorsunuz dediğimdede karayolları hergün rutin yol çalışmasında tamir ediyormuş ve köylerdeki vatandaşlar gene gelip kesiyolarmış. bana göre terör gibi bir şey bu.....kuzular otlasın diye başkasının hayatını hiçe saymak.....OTOBANLAR GÜVENLİ DEĞİL VE AŞIRI SÜRATTEN KAÇINALIM...

HK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kacagidiyo.com.tr
Bizim firmanın ww caddy ile afyon yakınlarında eşşeğe çarpılar araç pert oldu

admintor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu mesajı beğendim

Keşke en azından bulundugunuz beldenın beledıye hayvan hızmetlerıne ulassaydınız cıdden herseyden once ben canlıya uzuluyorum bu durumda. Aracın vs. nın onemı yok gercekten kopege kahroldum dıyebılırım. Sızınde ılk ısınız aractan ınıp aracı kontrol etmek olmus bunada. İlk olarak koşup köpegı bulup yardım etmeye calısmanız daha insanca olurdu diye dusunuyorum cidden bu davranısınız benı dahada cok üzdü...

Sahibine birşey dıyemem benımde dalmacyalım olmustu kendısı kacmıstır buyuk ıhtımalle cunku bunlar evde baskı hısseden yerınde duramayan hayvanlar orasının yol oldugunun bıle farkında degıldır zaten hayvanlar uzerıne gelen farları yanık bır arac gordugunde kacmazlar bıle gözlerını kısar bakarlar o sekılde. Sızınde yapabılecegınız bırsey yokmus gecmıs olsun ama keske hayvancagıza yardımcı olmaya calıssaydınız kardesınız plaka sevdasına aramaya gıtmese hayvancagızın can cekıstıgını bıle goremeyeceksınız.

ayrıca çarptığınız hayvandan dolayı 150 lira ceza yemeniz gerekiyor. önce birsürü paraya satın alınıp sonraları sokağa salınanlara mı yetişelim sahiplilere ben de bilmiyorum ama dünyada herşeyden önemlisi candır. bu konu bayağı derindir bu sebepten açıp da tekrar canım sıkılsın istemiyorum. son olarak da veteriner fakültesinde olduğum ve tecrübelerime dayanaraktan söylüyorum çıkmadık candan umut kesilmez. ölmek üzere olup da uyutalım mı uyutmayalım mı tartışmasını yaptığımız birçok hayvan hayattalar. bu sebeple lütfen (inşallah hiçbirimiz karşılaşmayız ama) en yakın veteriner hekimden yardım alın....