köpeğe çarptım yolda kaldım

balıkayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Alanyadan Mersine dönüyordum.Saat 20.30.Mersine 50km mesafede Ayaş plajını hemen geçince rampa bir viraj vardı.hızım 60-70 civarında.yol duble orta kaldırım ve ben yolun solundayım,aniden bir köpek belirdi yolun solunda ,heykel gibi duruyor bir yere kıpırdadığı yok.köpek dalmaçyalı orta boy bir köpekti.tasması vardı.yolun karşısına bakıyordu ,2-3 sn en fazla görebildim.yapacağım hiç bir şey yoktu,ne frene basmama,ne de sağ şeride geçmeme fırsat bulamadan aracın tam ortasından ,radyatör ızgaralarından köpeğe çarptım,köpek aracın altından büyük bir gürültüyle geçti.Ben de yolun sağına çektim aracımı.Alahtan çekmişim,bir şey olmamıştır diyerek devam etseydim motoru yakacakmışım.kardeşim hemen kaputu açtı o da ne su buharı ve araçta bir damla su kalmamıştı.tamponda gözle görülür bir hasar yoktu,plakam düşmüştü sadece görünen oydu.meerse tampon ızgaraları çatlamış köpek içeri doğru bir girip çıkmış sonra aracın altından geçmiş.radyatörün solundaki boruyu patlatmış,önündeki klima radyatörü eğilmiş,soğutma radyatörüde darbeyi almış,radyatörün solu plastik olduğundan kırılmış,arabada su namına bir şey kalmadı.ilk aklıma gelen bridgestone yol yardımı oldu,ama bir yılı geçirdiğim için yapacakları bir şey olmadığını söyledi telefonun ucundaki arkadaş.sonra ustamı aradım durumu anlattım (içel opel özel servisi) erdemilden bir çekici tlf.verdi orayı aradım,aracı 150tlye çekeceğini söyledi anlaştık,sonrada ustam tekrar aradı boş yere 150 tl verme ben elemanla radyatör gönderiyorum orada takarlar.250 tlye hallderiz dedi,olur dedim.yarım saat içinde geldiler,eskiyi söküp yenisini taktılar antifirzli suyu doldurdular öylece yoluma devam edebildim.Seyfi ustadan Allah razı olsun hızır gibi yetişti .Ölen köpeğe mi yanarsın,yol kenasrında sivrisineklerle 2 saat beklediğine mi,çıkan masrafa mı,ama buna da şükür diyorum.kardeşim bir süre sonra plakayı aramaya gitti,plakayı bulmuştu,getirdi,orada plakayı ararken köpeği görmüş köpek yatar şekildeymiş,titriyormuş,yavaş vurduğumu,yaşayacağını düşünsem alır veterinere götürürdüm,ama o çarpmanın şiddetiyle sağ kalacağını sanmam.sahibinin hatası diyorum trafiğin sürekli aktığı öyle bir yolda köpek serbest bırakılır mı,besleyemiyorsan bakamıyorsan götür köpek evlerine bırak,o köpeğin ölmesindeki tek sorumlu köpeği tatil yerine getiren sorumsuz,kendini bilmez bir şahıs.benim anlamadığım opel tamponu bu kadar zayıf yapıda mı olmalıydı.basit bir darbede içeri girip radyatörleri nasıl yamultabiliyor.arkadaşlar hepimize kazasız belasız günler dileğiyle...

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun. Köpek için de çok üzüldüm, yazık. Sorumsuz insanlar çocuklarının 2-3 günlük zevki için hayvan alıyorlar, bakmaktan bıkınca da sokağa salıyorlar. Bence bu tür insanlara çocuğunu sokağa terk edenlere verilen cezanın aynısı verilmeli. Sokaklar terk edilmiş kedi köpeklerle dolu.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun. köpek deyip geçmeyin. köpeklerin kaburgaları çok sağlamdır. siz tamponun dağılmadığına şükredin birde o masraf çıkardı ;)

firoerd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzer bir olay benim de başıma geldi. Ankara-Kırıkkale yolunda ortalama 35 cm boyunda küçük bir köpeğe eski aracım Fiat Palio ile çarpma gafletinde bulundum. Radyatör + tampon + çekici 1000 tl ye mal oldu. Bunun dışında yaşattığı diğer trafik kazası riskleri de cabası.

Bu olaydan sonra bir söz yerleştirdim aklıma

"KÖPEĞE ÇARPACAĞINA DUVARA ÇARP DAHA İYİ".

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Kaçmış da olabilir, dalmaçyalılar akıllı köpeklerdir aslında.

Geçmiş olsun.

Babam da anlatır 1989'da İrana giderken Erzurumda kangal köpeğine çarpmış Audi 80 ile, tampona birşey olmamış ama egzoz borusu parçalanmış üstünden geçerken.

Olabilir böyle şeyler, Amerikada da en çok geyikler kurban gidiyorlar trafiğe...

aselemetan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun..!

geçenlerde bende oldukça iri bir köpeğe çarpmıştım. o çarpmaya tampon çok bile dayandı .opellerin tamponları bence gayet sağlam, birazda makdulün darbeyi alış şekli önemli tabi..Allah korusun ! köpek deyip geçmeyin irileri arabayı parçalayabiliyor

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Amerikada da en çok geyikler kurban gidiyorlar trafiğe...

:kop: hatta geyik avı yasak olduğu için vurduktan sonra kimse görmeden bagaja alıyorsunuz evinize götürüp afiyetle yiyorsunuz ;)

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
köpeğe çarpıp blok çatlatan duydum ben..

geçmiş olsun

bir de köpekler şaşılacak derecede iyileşme kapasitesine sahip, öldü diye bırakılıp sonra sapa sağlam dönen bikaç köpek görmüştüm

35KES52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Keşke en azından bulundugunuz beldenın beledıye hayvan hızmetlerıne ulassaydınız cıdden herseyden once ben canlıya uzuluyorum bu durumda. Aracın vs. nın onemı yok gercekten kopege kahroldum dıyebılırım. Sızınde ılk ısınız aractan ınıp aracı kontrol etmek olmus bunada. İlk olarak koşup köpegı bulup yardım etmeye calısmanız daha insanca olurdu diye dusunuyorum cidden bu davranısınız benı dahada cok üzdü...

Sahibine birşey dıyemem benımde dalmacyalım olmustu kendısı kacmıstır buyuk ıhtımalle cunku bunlar evde baskı hısseden yerınde duramayan hayvanlar orasının yol oldugunun bıle farkında degıldır zaten hayvanlar uzerıne gelen farları yanık bır arac gordugunde kacmazlar bıle gözlerını kısar bakarlar o sekılde. Sızınde yapabılecegınız bırsey yokmus gecmıs olsun ama keske hayvancagıza yardımcı olmaya calıssaydınız kardesınız plaka sevdasına aramaya gıtmese hayvancagızın can cekıstıgını bıle goremeyeceksınız.

albayman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam geçmiş olsun. opel tamponundan değil o, köpeklerin kemikleri çok serttir ve araç çarpınca ön tarafı dağıtır yada hızlı çarparsan radyatöre kadar girer. et yığını olarak düşünme, hem kendin de diyosun, arabanın altından geçerken çok gürültü oldu diye. bence kartere ve aracın altına bi baktır derim.
85 model nissan datsun ile eniştem çarptı 10 yıl önce köpeğe, ne radyatör kaldı ne tampon, darmadağın oldu her yer. epey bi masraf çıkmıştı.
geçmiş olsun...