km göstergesi ile lastik ebadı ilişkisi. YARDIM

barıs_koc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar astra F min km si yanılmıyorsam sanki biraz fazla ölçüyor gibi. % 2 - 3 gibi fazla mesafe ölçüyor gibi. Aracımın orjınal lastik ebadları 175 60 14. ÜZerindeki lastikler ise 175 65 13. km göstergesi mesafeyi (hızı değil) şanzumandan mı yoksa lastiğin dönüşünden mi hesaplıyor. Bunu8 araştırdım forumda yeterince bilgi bulamadığım için konuyu açtım. Göremediysem ilgili konuyu şimdiden kusura bakmayın.

namesut

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şanzumandan küçük bir dişli var eger aşındıysa arada bir iki diş atarsa kayıp olabilir ama çoook küçük ihtimal dedigin gibi teker de etkliler n1.r1=n2.r2 den 15 inç ile 17 inç arasında 2 inç fark var bir inç 2.54 cm ise 2 inç 5.08 cm eder yani her devir yaklasık 5 cm kayıp 2*pi*r den km bası 5-6 mt kayıp olur zaten 10 defa şerit degişşen hızınta 65 ise gecen üsenmedim hesapladm pisgordan 9 mt ediyo :D:D göz ardı edilecek hesaplar..

barıs_koc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şanzumandan küçük bir dişli var eger aşındıysa arada bir iki diş atarsa kayıp olabilir ama çoook küçük ihtimal dedigin gibi teker de etkliler n1.r1=n2.r2 den 15 inç ile 17 inç arasında 2 inç fark var bir inç 2.54 cm ise 2 inç 5.08 cm eder yani her devir yaklasık 5 cm kayıp 2*pi*r den km bası 5-6 mt kayıp olur zaten 10 defa şerit degişşen hızınta 65 ise gecen üsenmedim hesapladm pisgordan 9 mt ediyo :D:D göz ardı edilecek hesaplar..

şunu çok anlamadım. km göstregesi şanzumandakı dişlinin dönüş turundan mı etkileniyor. Eğer burdakı dişli göstergeyi çeviriyorsa o zaman lastik ebadının büyük küçük olması HIZ da etkili. katedilen mesafede değil. doğrumu anladım acaba ?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar astra F min km si yanılmıyorsam sanki biraz fazla ölçüyor gibi. % 2 - 3 gibi fazla mesafe ölçüyor gibi. Aracımın orjınal lastik ebadları 175 60 14. ÜZerindeki lastikler ise 175 65 13. km göstergesi mesafeyi (hızı değil) şanzumandan mı yoksa lastiğin dönüşünden mi hesaplıyor. Bunu8 araştırdım forumda yeterince bilgi bulamadığım için konuyu açtım. Göremediysem ilgili konuyu şimdiden kusura bakmayın.
Km. ölçümü tekerlek devrinden yapılıyor. (Arabaya önce büyük ebatlı lastik takıp ölçüm yap, daha sonra da küçük ebatlı lastik takıp ölçüm yap aradaki farkı daha kolay hesaplarsın) Taksicilerin düşük profilli lastikleri tercih etmelerinin nedeni buradan belli değil mi?

EREN34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen Savaş abinin dediği gibi.Km telinin orda manyetik bir tutucu bulunur.Km teli saniyede kaç tur dönüyorsa aracın lastiği saniyede o kadar tur atmış yani lastiğin çevresi kadar araç yol almış demektir.Hız ve mesafe hesaplamaları bu data ile ECU tarafından yapılır.Standart jant lastik olmasına rağmen araçlarda %10a kadar kadran hata payı vardır.Mesela iki araç yanyana giderken biri diğerine göre farklı hız gösterebilir.Radar kontrollerinde azami hıza %10 esneklikte burdan gelir.Ne kadar hız o kadar mesafe demek olduğuna göre aynı mantığı mesafe içinde söyleyebiliriz.

Saygılar...

EREN34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tekerleğin devrinden ölçümü eskilerde kalmadı mı ?

Araç aldığı mesafeyi yada hızını lastik çapını kullanmadan nasıl hesaplayabilir?

Saygılar...

H

hkndvc

Bilgi Girilmemiş
Km. ölçümü tekerlek devrinden yapılıyor. (Arabaya önce büyük ebatlı lastik takıp ölçüm yap, daha sonra da küçük ebatlı lastik takıp ölçüm yap aradaki farkı daha kolay hesaplarsın) Taksicilerin düşük profilli lastikleri tercih etmelerinin nedeni buradan belli değil mi?

Savaş abi, taksicilerin düşük yanaklı lastik takmasında herhangi bi art niyet yok abi amaç sadece görsellik, buna emin olabilirsiniz.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
düşük yanaklı lastikten ziyade toplam çapı küçültüyor taksiciler. özellikle istanbulda çok şahit oldum. aynı yola aynı gün içerisinde farklı fiyat çıkıyorsa herhalde taksimetre hatalı değildir...