Klima Kompresörü Hırıltısı

Akesim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar,

Bende aranıza yeni katıldım, herkese kazasız, belasız araçlarını kullanmalarını dilerim.

Aracımda ki sıkıntı rölantide iken kompressörden sürtünme sesi gibi bir hırıltı geliyor, sanki kasnağı eğilmiş te sürtünüyor gibi.Klima açılınca ses sürekli hale geliyor. Yaklaşık 7000-8000 km den beri yapıyor. Araç şu anda 35000 Km 'de ve sanki gün geçtikçe daha da fazla ses geliyor.

*Dolayısıyla aldığım yere Bursa Neskar'a götürdüm; Normal dediler
*15000 Bakımda İstanbul'da ERPAş'a götürdüm, gerçi onların bakımından sonra başka sorunlar çıktı ama neyse. Sonuçta onlar da normal dediler. Gerçi pek de ilgilenmek istemediler.
*30000 Bakımda yine ERPAş'a götürdüm (kaşındım galiba), Aynı şikayeti yine dile getirdim, tabiki de yine normal dediler. Bu sefer de arabayı teslim aldıktan beş km sonra stabilitrak hatası verdi , "çözdüler" haftasına tekrarladı.
* Ertesi hafta bu stabilitrak hatasını göstermek için ARKAS Altunizade'nin yolunu tuttum. Bu hatayı düzelttiler ve çok samimi bulduğum ve çok yardımcı olan oradaki arkadaşlara teşekkür ederim. Burada kompresöre de bakıldı tabi. Arkas'daki ustalar da bu sesiin normal olmadığını, grekli girişimin OPEL Bölge Müdürlüğüne iletileceğini söylediler, ve bir süre sonra OPEL'den bir bilirkişinin aracı kontrol edip karar vereceğini söylediler. Yaklaşık üç hafta bekledikten sonra OPEL den haber gelmiş ve bu sesin normal olduğunu söylemişler.

Bu arada kompresörün sesi bir Dizelin sesinden daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Sanki klima/kalorifer  de bu yüzden yeterince performanslı çalışmıyor gibi geliyor bana.

Benzer sorun yaşayan var mı bilmiyorum ama sizlerden, ne yapmam gerektiğine dair  tavsiyeler bekliyorum.

֖te yandan aracımı çok seviyorum. ֖zellikle vites kutusu ve performansı beni oldukça tatmin etmekte.

Hadi arkadaşlar lütfen bana yol gösterin.

Ozan2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Klima Kompresörü Hırıltısı

Aynı sıkıntı bendede var özellikle gaz verilmediği zamanlarda duyuluyor sanki yürüyen aksandan geliyormuş gibi oluyor malesef servislere anlatmak imkansız.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Forumumuza hoşgeldiniz, tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz. :)

Bahsettiğiniz ses normalse her Astra'dan aynı sesin aynı şiddet ve tonda gelmesini beklerim. Servisteki elemanlar sesin normal olduğunu iddia ediyorlarsa birkaç başka araçta aynı sesin olup olmadığına bakın bence. Gerçi siz ses son 8.000 km'de başladı dediğinize göre daha önceden bu ses yoktu, bu da zaten normal olmadığını gösteriyor. Bazen ben de araçtan garip sesler duyuyorum, bazen de rölantide klima açıkken garip bir titreşim hissediyorum. Ama bunlar sürekli olmadığı için servise götürmeye cesaret edemedim. Forumda klima kompresörü ile sorun yaşayan ve garanti kapsamında değiştiren birkaç arkadaşımız olmuştu. Onlar bu konuyla ilgili daha anlamlı yorum yapabilirler.

Akesim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Haklısın xylent ben bodoslama daldım, neyse hemen telafi ettim, kısaca tanıttım kendimi.

Ses daha çok rölantide duyulamakta, kırmızı ışıkta, park ederken falan ama sonuçta motor ısındıkça daha da artıyor ilginç bir şekilde.
Bir arkadaşımda Dizel araç var, o da 2011 model KM'si 16000 civarı on da yok bu ses. özellikle dinledik beraber.
Zaten arabama kim binse hemen dikkatini çekiyor. Hatta biraz ileri gidip bu araba dizel'mi diye soran bile var  31agryyy

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracının kilometresi daha yüksek olan arkadaşlar cevap verse daha uygun olacak sanırım. Benim aracım 13.000 km civarlarında ve bu ses bende yok. Ama bu sesin bende olmaması pek bir şey ifade etmiyor; zira sizde de 27.000 - 28.000 km'den sonra başlamış. Söylediğiniz kadar rahatsız edici ve herkesin dikkatini çeken bir sesse servis buna mutlaka çözüm bulmalıdır.

Akesim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yanlış anlaşıldım galiba ses 7-8 bin km'de iken başladı 27-28 değil. yani neredeyse 30000km den beri mevcut.

Akesim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Opel'e de web sayfasından şikayet yazdım tekrar ve Genel merkezi de yeniden arayacağım ama ne ile ikna edeceğimi bilmiyorum. Sonuçta Arkas kabul ediyor sorunu OPEL Genel merkez kabul etmiyor. Aslında sessiz bir mahallede sesi kayıt etmek lazım. Burada ses dosyası gönderebilirmiyim acaba?

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Akesim link' Alıntı:
Opel'e de web sayfasından şikayet yazdım tekrar ve Genel merkezi de yeniden arayacağım ama ne ile ikna edeceğimi bilmiyorum. Sonuçta Arkas kabul ediyor sorunu OPEL Genel merkez kabul etmiyor. Aslında sessiz bir mahallede sesi kayıt etmek lazım. Burada ses dosyası gönderebilirmiyim acaba?

Youtube'a bir video olarak yükleyebilir sonrada burada paylaşabilirsiniz.

Benimde rölantide gelen bir haar haar sesinden dolayı klima kondansatörüm değişmişti.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Muhtemel  klima kompresoru arizali Daha oncede ayni seyden sikayetci olupta kompresoru degistirkiklerini hatirliyorum bence isi bilen bi servise gidin
Opel gercek yada odak servis
Bunlar isin erbabilar

Akesim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Opel Merkezde kaydı var bu arıza ile ilgili , dolayısı ile onlar onay vermediği sürece hiçbir servis çözüm bulamayacak gibi geliyor, ama niyetim olabildiğince çok servise gösterip fikirlerini almak hatta yazılı olarak.

Çok teşekkür ederim yardımlarınız. için.